Wyróżnia się dwa rodzaje impotencji: niemożność zapłodnienia żeńskiej komórki jajowej oraz brak erekcji u mężczyzny. Osłabienie erekcji oraz problemy z przedwczesnym wytryskiem występują na tle zaburzeń o podłożu fizycznym lub psychicznym.
Choroba cywilizacyjna
We wszystkich krajach rośnie liczba mężczyzn, którzy skarżą się na problemy z erekcją. Wpływ na potencję mają niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak warunki pracy i skażenie środowiska. Z medycznego punktu widzenia, leczenie impotencji nie jest łatwe, gdyż w grę wchodzą zarówno przyczyny natury fizycznej, jak i psychicznej.
Przyczyny impotencji
Istnieje cały szereg przyczyn, które mogą być źródłem problemów z potencją u mężczyzny. Badania wykazały, że niedobór męskich hormonów prawie nigdy nie powoduje impotencji u zdrowego mężczyzny. Źródłem choroby może być natomiast: cukrzyca, zaburzenia przemiany materii, zaburzenia gruczołów wydzielania – szczególnie podwzgórza i przysadki, ale także tarczycy i nadnerczy, alkoholizm oraz zapalenie moszny.
Źródło męskiej impotencji tkwić może również w psychice pacjenta, który zrażony jednym niepowodzeniem z męskością obawia się następnych.
Objawy impotencji
– zaburzenia erekcji (penis nie sztywnieje)
– przedwczesny wytrysk
– brak wytrysku
Leczenie impotencji
O erekcji decyduje cały szereg czynników wynikających zarówno z uwarunkować fizycznych jak i psychicznych. Z tego względu leczenie impotencji jest problemem dosyć skomplikowanym i niełatwym. Celem usprawnienia zdolności odbywania stosunku przez mężczyznę stosuje się różnego rodzaju metody.
Jedną z nich jest wszczepienie w prącie protezy z tworzywa sztucznego oraz ulepszenie jej przez zastosowanie „stawu” umożliwiającego jej przemieszczanie się z pozycji zwisającej do pozycji erektywnej.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia impotencji jest metoda polegająca na wstrzyknięciu specjalnego środka do ciał jamistych penisa. Tę metodę stosuje się również w celu zbadania, czy przyczyną impotencji są zaburzenia organiczne. Wstrzykuje się wówczas preparat oddziałujący na naczynia krwionośne – papawerynę. Jeżeli naczynia krwionośne są drożne, to ciała jamiste napełniają się krwią i dochodzi do erekcji. Zabieg ten nie jest wolny od ryzyka, bowiem w razie przedawkowania może nastąpić tzw. erekcja trwała, której skutkiem mogą być zaburzenia pracy penisa. Jeżeli źródło impotencji tkwi w psychice pacjenta, wówczas pomocna będzie terapia u specjalisty – seksuologa.
Co można zrobić samemu?
Najważniejsze to pokonać uczucie wstydu i zdecydować się na szczerą rozmowę z partnerką i lekarzem.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Gdy od dłuższego czasu niemożliwe jest odbycie stosunku.
Jak postąpi lekarz?
Przede wszystkim spróbuje się dowiedzieć, jakie są przyczyny problemów pacjenta. Wykonuje się test sprawdzający czynność ciał jamistych, diagnostykę hormonalną oraz analizy laboratoryjne. Do analizy zaburzeń erekcji stosuje się urządzenie o nazwie plazmograf, które mierzy stopień wzwodu. Zalecane jest również mierzenie sztywności penisa również w nocy. Jeśli na podstawie wyników badań lekarz stwierdzi, że przyczyny problemów tkwią w psychice pacjenta, wówczas zaleci psychoterapię.
Przebieg choroby
Im wcześniej pacjent spróbuje pokonać przyczynę swoich problemów z potencją, tym większe są szanse na ich rozwiązanie w krótkim czasie.
Impotencja przejściowa
Zaburzenia potencji mogą być kwestią przejściowego spadku formy, np. stresujący okres w życiu. Mężczyzna nie powinien wówczas wpadać w panikę, gdyż po okresie wypoczynku, wszystko powinno wrócić do normy. Impotencja towarzyszy także przyjmowaniu niektórych leków.
Pomoc ze strony partnerki
Problemy z potencją, których źródło tkwi w psychice pacjenta, można łatwiej rozwiązać, jeśli w terapii biorą udział oboje partnerzy. Zrozumienie ze strony partnerki pomoże mężczyźnie przełamać wewnętrzne opory, wstyd i strach, które często są właściwą przyczyną impotencji.
Ważne
Nowy lek stosowany w zaburzeniach erekcji u mężczyzn – viagra – jest środkiem zwiększającym przepływ krwi w okolicach narządów płciowych. Na rzetelną ocenę jego całościowego wpływu na organizm należy jeszcze poczekać.