× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Inkontynencja
Porady

Inkontynencja – i co dalej?

Oddawanie moczu w sposób niekontrolowany, jak łatwo się domyślić, wiąże się dla pacjenta z dużym dyskomfortem. W zależności od stopnia nasilenia objawów i ilości upuszczanego w ten sposób moczu osoby zmagające się z tym problemem narażone są na szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Uczucie lęku i wstydu to tylko niektóre z nich. Dlatego też inkontynencja bywa uważna za jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości. Aby skutecznie walczyć z jej następstwami, konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie odpowiednich działań. Co robić krok po kroku?

Kiedy pęcherz staje się nieposłuszny…

Za prawidłową pracę pęcherza odpowiadają mięśnie dna miednicy, zwane mięśniami Kegla. Jeśli na skutek działania różnych czynników zostaną osłabione, wówczas dochodzi do utraty kontroli nad pęcherzem, co powoduje mimowolne oddawanie moczu. W zależności od stopnia osłabienia owych mięśni poza kontrolą pacjenta może dochodzić do upuszczania zaledwie kilku kropel moczu, jak i niemal całkowitego opróżniania pęcherza.

Do czynników odpowiedzialnych za osłabienia siły mięśni dna miednicy zalicza się:

– wiek;

– zmiany hormonalne;

– przerost gruczołu krokowego u mężczyzn;

– ciążę i poród u kobiet;

– wytężoną pracę fizyczną;

– zabiegi operacyjne.

Inkontynencja może mieć też charakter przejściowy. Wówczas zazwyczaj jest ona wynikiem stanu zapalnego pęcherza lub skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków.

Aby ustalić przyczynę odpowiedzialną za wystąpienie problemów z niekontrolowanym oddawaniem moczu, konieczna jest wizyta u lekarza. Do jej odbycia powinno skłonić każdorazowe mimowolne oddanie choćby kilku kropel moczu. Taka sytuacja może bowiem oznaczać, iż wraz z upływem czasu objawy te będą się nasilać, potęgując problemy z oddawaniem moczu. Szybka diagnoza połączona z wdrożeniem odpowiedniego postępowania może skutecznie zahamować proces utraty kontroli nad pęcherzem i zminimalizować jej przykre następstwa.

Zadbaj o higienę

Skuteczność procesu leczenia, podobnie jak i czas jego trwania są uzależnione od czynnika wywołującego nietrzymanie moczu. W zależności od jego charakteru wdrożone przez lekarza sposoby postępowania mogą skutkować jedynie złagodzeniem skutków dolegliwości.

Bez względu na przebieg leczenia, na każdym jego etapie warto szczególnie zadbać o higienę intymną, stosując produkty chłonne. Dzięki specjalnej budowie tego rodzaju produkty zapewniają wysoki poziom ochrony przed przeciekaniem, jednocześnie niwelując nieprzyjemne zapachy. W rezultacie stosowanie chłonnych produktów przeznaczonych dla osób z nietrzymaniem moczu pozwala zmniejszyć odczuwany dyskomfort i ograniczyć obawy przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji.

Produkty chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu zazwyczaj są zróżnicowane ze względu na stopień chłonności, co pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb. Chłonne wkładki doskonale sprawdzają się w przypadku tzw. kropelkowego nietrzymania moczu, natomiast bielizna chłonna oraz pieluchomajtki to propozycja dla tych pacjentów, u których dochodzi do mimowolnego oddawania dużych ilości moczu.