× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
izotoniki a woda
Dieta

Izotoniki kontra woda – co nawadnia bardziej?

Wiele osób uczęszczających regularnie na siłownie lub do klubów fitness zastanawia się nad optymalnym sposobem nawadniania organizmu przed wysiłkiem, w jego trakcie oraz po treningu. Co nawadnia lepiej – izotonik, zwykła woda, czy może jeszcze coś innego?

Dlaczego nawodnienie jest tak ważne?

Bez względu na to, czy do nawodnienia służą nam izotoniki, czy woda mineralna, najważniejsze jest to, by podczas wysiłku fizycznego w jakiś sposób dostarczać wodę do organizmu. Kiedy ciało jest odwodnione, spada efektywność treningu (nawet o 30%!), zmniejsza się zdolność pochłaniania tlenu (do 5%), nie możemy efektywnie wchłonąć spożytych węglowodanów (nie chudniemy), a ponadto zaburzona jest termoregulacja organizmu.

Nawet przy niewielkim odwodnieniu pojawiają się skurcze mięśni, zmęczenie i zawroty głowy. Specjaliści radzą, by dziennie spożywać minimum 1,5 litra płynów. Jeśli ćwiczymy, należy dodatkowo przed i po treningu wypić ok. pół litra, a w czasie wysiłku uzupełniać płyny na bieżąco.

Woda kontra izotoniki – co nawadnia lepiej?

Zanim rozstrzygniemy ten problem, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, jakie rodzaje napojów przyjmujemy.  W kontekście uprawiania sportu należy podzielić je ze względu na zawartość węglowodanów obecnych w składzie. Napoje zawierające więcej niż 10% węglowodanów to hipertoniki, które z opóźnieniem opuszczają żołądek, co zmniejsza wchłanianie płynów, w związku z czym picia ich (większości słodkich napojów) nie zaleca się podczas wysiłku fizycznego.

Na drugim biegunie znajdują się hipotoniki, które nie posiadają w swoim składzie prawie w ogóle lub śladową ilość węglowodanów (np. czysta woda). Taki napój sprzyja wchłanianiu wody, ale nie zapewnia żadnej dodatkowej porcji energii i składników mineralnych, jakie mogłyby się przydać podczas treningu.

Co będzie lepszym wyborem? Okazuje się, że najlepiej postawić na opcję pośrednią, a więc dobrej jakości izotonik. Tym terminem określamy napoje, które w swoim składzie posiadają elektrolity, czyli minerały, które pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w komórkach organizmu. Najważniejsze z nich to sód, potas, wapń i magnez. Ich uzupełnienie poprawia wydajność treningu i chroni nas przed negatywnymi skutkami odwodnienia.

Co wybrać podczas treningu?

Bez względu na to, czy wybierzemy izotonik w proszku, izotoniki smakowe, czy jakikolwiek inny rodzaj tego napoju, możemy być pewni, że zapewni nam nie tylko niezbędną wodę, ale też składniki, które wspomagają jej wchłanianie (jak wspomniany sód) i utrzymują odpowiedni poziom elektrolitów (przyjmowanie samej wody powoduje ich rozcieńczanie i wypłukiwanie), a dodatkowo dostarczamy niewielką, ale bardzo potrzebną ilość energii w postaci węglowodanów. Dlatego to właśnie izotoniki uznawane są za najbardziej optymalny sposób nawodnienia podczas wysiłku, jakim może być trening.