× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dobre suplementy
Dieta

Jak bezpiecznie przyjmować suplementy?

Chcąc jak najlepiej i najpełniej zadbać o swoje zdrowie – szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną – często decydujemy się na przyjmowanie różnych suplementów, dostępnych bez recepty. Mamy nadzieję, że poprawią one nasze samopoczucie i wspomogą codzienne funkcjonowanie. Powstaje jednak pytanie: jak przyjmować je w sposób bezpieczny dla naszego organizmu? Sprawdźmy!

Czym są suplementy diety?

Suplementy to środki mające na celu uzupełnienie codziennej diety. Zawierają skoncentrowaną dawkę witamin bądź składników mineralnych. Najlepiej jest wybierać dobre suplementy od znanych producentów, by mieć pewność, że będą one sprawdzone.

Polacy często i chętnie sięgają po najróżniejsze suplementy diety, by dodać sobie wigoru. Co ich do tego zachęca? Najpewniej wszechobecne reklamy. Gdy już decydujemy się na tę drogę, warto jednak pamiętać o tym, by stosować dobre suplementy.

Suplement diety a lek

Zależnie od prawa obowiązującego w danym kraju, przepisy uznają suplementy za leki lub za żywność. Według zbioru międzynarodowych norm żywieniowych Codex Alimentarius, suplementy, w składzie których znajdują się witaminy i mikroelementy, są uznawane za żywność.

W Polsce suplementy diety – na mocy ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia – również uważa się za żywność. Co ważne i nieco paradoksalne, produkty do suplementacji nie mogą posiadać w ulotce informacji o tym, że są w stanie leczyć jakiekolwiek choroby lub im zapobiegać.

Czy suplementy diety są konieczne?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć nam wszystkich witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prawda jest jednak okrutna: niewielu z nas, mimo szczerych chęci, jest w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu i uwagi na przygotowywanie posiłków, by były one odpowiedniej jakości. Nawet, jeśli staramy się zdrowo odżywiać, to nie zawsze wychodzi nam to zgodnie z planem. Właśnie w takich momentach niezastąpione są dobre suplementy uzupełniające naszą dietę o mikroelementy, których nie będziemy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi z pożywienia.

Suplementacja jest dobrym wyborem dla osób, które z jakichś powodów są wyjątkowo narażone na niedobory witamin – mowa tu na przykład o ciężarnych kobietach, osobach z cukrzycą lub chorobami serca. W polskich realiach pogodowych dużym problemem są także niedobory witaminy D. To nie tylko wynik częstego, wielogodzinnego przebywania w budynkach, ale również nasza strefa geograficzna i mała ilość słonecznych dni. Na ten niedobór cierpią często osoby starsze, choć obecnie jest to bolączka każdego, niezależnie od wieku.

Suplementy – czy warto?

Zdecydowanie tak! Uzupełnienie diety dobrymi suplementami zapewni nam zapotrzebowanie na wszystkie składniki i minerały, co z kolei wiąże się z idealnym bilansem witamin oraz świetnym samopoczuciem. Mimo, iż większość tych produktów jest dostępna bez recepty, to jednak warto skonsultować się z lekarzem, by ten polecił nam coś odpowiedniego na nasze niedobory. Dzięki regularnemu przyjmowaniu dobrych suplementów szybko odczujemy pozytywne zmiany w naszym samopoczuciu.