× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
stomatolog
Jama ustna

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Zęby, podobnie jak, wszystkie pozostałe części organizmu są żywe, mimo swego na na pozór surowego wyglądu. Dieta bogata w cukry, nieprawidłowa higiena jamy ustnej stanowią dla nich duże zagrożenie. Oddziaływanie bakterii na cukier powoduje wytwarzanie kwasów atakujących szkliwo – ochronną warstwę na zębach. Po jej uszkodzeniu, niszczące działanie bakterii, czyli próchnica, rozprzestrzenia się przez kanał korzeniowy do nerwu powodując stan zapalny i ból. Dentysta jest w takim przypadku wręcz niezbędny, by choroba nie doprowadziła do konieczności usunięcia zęba. Jednak stomatolog Słupsk nie powinien kojarzyć nam się jedynie z bólem. Kontrolne wizyty w gabinecie dentystycznym są jedną z części dbania o higienę jamy ustnej. Co jeszcze robić, by zęby długo zachowały zdrowie?

Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów

Dentyści zalecają aby szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Najlepiej jednak myć je pod każdym posiłku, wtedy szybko usuwamy resztki pokarmowe, nie dając bakteriom pożywki oraz pozbywamy się płytki nazębnej, która w krótkim czasie przekształca się w kamień nazębny, możliwy do usunięcia wyłącznie podczas zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Narastający kamień zębowy często prowadzi do parodontozy, która objawia się odsłonięciem szyjek zębowych, wrażliwością zębów, a w końcu nawet ich utratą. Warto zapobiegać rozwojowi chorób, zamiast leczyć ich skutki, a najlepszą do tego drogą jest częste mycie zębów. Powinno się to robić co najmniej 2 minuty, czyszcząc zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną powierzchnię dolnych i górnych zębów. Warto także codziennie nitkować zęby, aby usunąć nieczystości z przestrzeni międzyzębowych, które trudno jest wyczyścić za pomocą szczoteczki.

Ograniczenie produktów słodkich i regularne posiłki

Nie da się ukryć, że cukier jest wielkim wrogiem zdrowych zębów. Obniżają pH jamy ustnej i powodują namnażanie bakterii. Dlatego, jeśli zależy nam tym aby utrzymać naszą jamę ustną w dobrej kondycji, lepiej ograniczyć jedzenie słodyczy. Najlepszym rozwiązaniem gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego, jest zjedzenie gorzkiej czekolady. Napoje i soki popijane w ciągu dnia, także nie wpływają korzystnie na zęby. Najlepiej pomiędzy posiłkami ugasić pragnienie wodą i nie podjadać. Wiele posiłków i przekąsek w ciągu dnia powoduje, że nasza ślina nie nadąża z neutralizacją kwaśnego środowiska w naszej jamie ustnej.

Systematyczne wizyty u dentysty

Raz na pół roku powinno się udać na stomatologiczny przegląd, dzięki któremu można wykryć ewentualne zmiany próchnicze i zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu się. Warto także raz do roku udać się na zabieg skalingu i piaskowania zębów, dzięki któremu pozbędziemy się kamienia i płytki nazębnej, a przy okazji wybielimy nieco nasze uzębienie. W celu umówienia wizyty kontrolnej w renomowanej placówce, należy skontaktować się przez stronę https://szabat-dent.pl/.