× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Jak dobrać probiotyk przy antybiotyku
Leki

Jak dobrać probiotyk przy antybiotyku?

Antybiotyki, choć są jednym z najważniejszych odkryć medycyny, nie pozostają bez wpływu na cały organizm. Antybiotykoterapia niesie ze sobą ryzyko w postaci dysbiozy jelitowej, czyli zaburzenia równowagi flory bakteryjnej jelit. Z tego powodu antybiotykoterapia nie może obejść się bez probiotyku. Czym są preparaty tego typu i jak wybrać probiotyk, który będzie skuteczny? Odpowiadamy.  

Działanie antybiotyków w praktyce

Gdy przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne, to możemy spodziewać się, że częścią leczenia będzie właśnie antybiotykoterapia. Istnieje kilka rodzajów antybiotyków, w związku z czym ich działanie jest różne. Ich głównymi zadaniami jest m.in. hamowanie syntezy:

  • DNA (fluorochinolony), 
  • RNA,
  • białek (mowa tu o antybiotykach z grup takich jak makrolidy, tetracykliny, aminoglikozydy i amfenikole), 
  • mureiny oraz funkcji błony cytoplazmatycznej. 

Celem powyższych procesów jest uśmiercenie bakterii chorobotwórczych. Wiąże się to jednak z negatywnymi skutkami – niezamierzonym wyeliminowaniem bakterii kwasu mlekowego z układu pokarmowego, co może skończyć się wystąpieniem tzw. biegunki poantybiotykowej. Jest ona skutkiem niekorzystnych zmian we florze bakteryjnej człowieka, w którym pojawiają się drobnoustroje patogenne. Występowanie takich bakterii (np. Escherichia coli, Campylobacter, czy Salmonella) powoduje trudności z wchłanianiem substancji odżywczych i przyczynia się do nieprawidłowości w procesie trawienia. Możemy sobie jednak pomóc w tej sytuacji, sięgając po odpowiedni probiotyk. 

Jak dobrać probiotyk w trakcie antybiotykoterapii?

Kluczowym elementem probiotyków są specjalnie dobrane i przebadane pod względem skuteczności, żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego. Sięgając po probiotyk, musimy się upewnić, że dany preparat ma w swoim składzie dokładnie opisany rodzaj i gatunek wraz z symbolem informującym z jakiej kolekcji dany szczep pochodzi. Producenci najczęściej sięgają po bakterie rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, które są najlepiej przebadanymi i w wielu badaniach wykazują skuteczność. 

Czym muszą się charakteryzować probiotyki? Przede wszystkim muszą być odporne na kwasy żołądkowe i sole żółciowe, aby w ogóle dotrzeć do jelit, czyli miejsca gdzie powinny się kolonizować. Ponadto muszą mieć zdolność przywierania do nabłonka układu pokarmowego. Muszą jednocześnie wykazywać się zdolnością do hamowania rozwoju bakterii chorobotwórczych, aby przywrócić prawidłową mikroflorę. Ostateczną decyzję w doborze probiotyku powinien podjąć lekarz. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż naturalne probiotyki (np. produkty fermentacji mleka) mogą nie przetrwać spotkania z antybiotykiem i tym samym nie przynieść żadnych korzyści prozdrowotnych.

trilac® – niezastąpiony przy antybiotykoterapii

Probiotyk trilac® to lek wydawany bez recepty (OTC) dla dorosłych oraz dzieci. Dzięki obecności 3 szczepów bakterii kwasu mlekowego przebadanych pod kątem skuteczności: Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27), Lactobacillus acidophilus (La-5) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12), trilac® obniża pH, przywraca homeostazę przewodu pokarmowego i zapobiega biegunce poantybiotykowej. Ponadto trilac® dobrze sprawdzi się także podczas wyjazdów egzotycznych (chroni wówczas przed tzw. biegunką podróżnych). Jednocześnie jest to bezpieczny i przebadany lek, dzięki czemu może być podawany również niemowlętom (po uprzednim dosypaniu zawartości kapsułki do posiłku),w sytuacji, gdy dotyka je ostra biegunka.