Mózg pracuje 24 godziny na dobę. Potrzebuje wielu składników oraz substancji, które umożliwią mu sprawne działanie, jednak nie obejdzie się bez tlenu. Skutki niedotlenienia pojawiają się pod postacią przemęczenia, senności, złego nastroju, a nawet zaburzeń rytmu serca. Jak dotlenić mózg, aby nie martwić się o niepożądane objawy?
Skutki niedotlenienia mózgu
Ludzki mózg zużywa 20 procent całego, pobieranego przez organizm tlenu. Jeśli wstrzymamy powietrze, w zależności od naszej sprawności fizycznej i pojemności płuc, wytrzymamy dwie–trzy minuty. Po tym czasie komórki mózgowe zaczynają obumierać. Dłuższy czas bez tlenu powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu, z jego śmiercią włącznie. Jednak skutki niedotlenienia mózgu mogą się pojawić w różnych okolicznościach, takich jak bezdech senny, wytężony wysiłek fizyczny oraz umysłowy, stres czy różnego typu choroby dróg oddechowych. Objawy wskazujące na niedotlenienie mózgu to m.in.:
- Zmęczenie i osłabienie;
- Zły nastrój i ogólne samopoczucie, apatia;
- Obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej;
- Senność, problemy z koncentracją;
- Częste infekcje;
- Zaburzenia rytmu serca;
- Blada skóra, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, sińce, krwawienia z nosa;
Jak dotlenić mózg – tlenoterapia
Najszybszym sposobem na dotlenienie organizmu, a przede wszystkim mózgu, jest tlenoterapia w komorze normobarycznej. W komorze znajduje się ok. 40 proc. tlenu, 0,5–1,9 proc. dwutlenku węgla i 0,5 proc. wodoru, pod ciśnieniem do 1500 hPa, co stanowi idealną mieszankę pozwalającą na szybkie dostarczenie tlenu oraz rozprowadzenie go po całym organizmie. Efekty regularnych wizyt w komorze normobarycznej to:
Pobudzenie zdolności regeneracyjnych organizmu (np. po chorobach, operacjach, urazach);
- Obniżenie stanów zapalnych;
- Spowolnienie starzenia, dzięki przeciwdziałaniu wolnym rodnikom oraz pobudzeniu procesu produkcji naturalnego kolagenu i elastyny;
- Zmniejszenie obrzęku uszkodzonych tkanek;
- Pobudzenie komórek odpowiedzialnych za zdrowie kości;
- Usprawnienie procesu dostarczania składników odżywczych;
- Wspomaganie odchudzania;
- Poprawienie wydolności fizycznej i psychicznej;
- Przeciwdziałanie problemom z oddychaniem i chorobom płuc;
- Zdrowy sen.
Jak dotlenić mózg – zdrowa dieta
Za rozprowadzenie tlenu w organizmie odpowiada żelazo, dlatego oprócz tlenoterapii warto zadbać o obecność tego pierwiastka w diecie. Największe ilości żelaza znajdują się w czerwonym mięsie oraz podrobach, zwłaszcza w wątróbce. Bogatym źródłem tego pierwiastka są także rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, orzechy, nasiona oraz pełne ziarna zbóż.
Jak dotlenić mózg – ruch na świeżym powietrzu
Dobrym sposobem na dotlenienie organizmu i poprawę jego kondycji są ćwiczenia aerobowe. Podnoszą one tętno na dłuższy czas, dzięki czemu tlen sprawniej krąży w naszym ciele i wpływa dobroczynnie na wszystkie jego komórki, również mózgowe. Przykładowe ćwiczenia aerobowe to bieganie, jazda na rowerze, na rolkach, nordic walking, pływanie, aerobik i taniec.