× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
autoklaw
Informacje

Jak działa autoklaw kosmetyczny?

Higiena i sterylność w pomieszczeniach, w których wykonywane są zabiegi kosmetyczne, są niezwykle istotne i ważne, nie tylko dla klientów, ale także dla samych właścicieli tychże gabinetów. Najczęściej stosowanym urządzeniem, które jest wykorzystywane do procesów sterylizacji narzędzi pracy, jest autoklaw kosmetyczny.

To sprzęt, który ma charakterystyczną i specjalną budowę, która pozwala na uzyskanie w nich bardzo wysokiego ciśnienia.

  1. Co to jest autoklaw kosmetyczny?
  2. Jak działa autoklaw kosmetyczny?
  3. Jakie ma zastosowania autoklaw kosmetyczny?

(https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne/ – autoklawy kosmetyczne)

Co to jest autoklaw kosmetyczny?

Autoklaw kosmetyczny jest to urządzenie, które wykorzystuje się do sterylizacji różnego rodzaju narzędzi pracy w salonach kosmetycznych. Jego budowa przypomina pojemnik, który można hermetycznie zamknąć. Wzmocniona konstrukcja pozwala na przeprowadzenie procesu sterylizacji parą wodną pod podwyższonym ciśnieniu. Skład konstrukcji autoklawu kosmetycznego nie jest skomplikowany:

  • grubościenny metalowy zbiornik
  • manometr do pomiaru ciśnienia
  • ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa
  • ryglowana pokrywa

(Dezynfekcja kosmetyczna – https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/)

Termometr, który jest także niezbędny w przypadku autoklawu kosmetycznego, jest zazwyczaj połączony elektronicznie z systemem sterowania, który pozwala na pracę w określonym zakresie. Natomiast całość zamknięta jest w szczelnej obudowie. Niekiedy można spotkać urządzenia, które wyposażone są w specjalny płaszcz wodny do awaryjnego schłodzenia komory, a także w pompę próżniową pomagającą usunąć powietrze ze zbiornika przed procesem sterylizacji.

Jak działa autoklaw kosmetyczny?

Autoklaw kosmetyczny przed użyciem powinien być odpowiednio sprawdzony pod każdym kątem. Szczelność zaworów, instrukcja obsługi, a także znajomość programów pracy będą niezbędne. Jeśli sterylizacji mają zostać poddane przedmioty stalowe, należy je umieścić w specjalnych torbach, a w przypadku cieczy, niezbędne jest wybranie odpowiedniego programu, który będzie zabezpieczał proces przed wydostawaniem się jej poza urządzenie.

W zależności od tego, czy autoklaw kosmetyczny jest wyposażony w pompę próżniową, czy też nie, następujący proces może się wydłużyć lub skrócić. Zanim zacznie się sterylizacja, musi pojawić się potwierdzenie, że klapa została szczelnie zamknięta. Następnie pompa odsysa znajdujące się wewnątrz pojemnika powietrze, a w jego miejsce wprowadzona zostaje para wodna. Kolejnym etapem jest oddawanie ciepła utajonego przez parę elementom znajdującym się wewnątrz autoklawu. Gdy temperatura się wyrówna, zaczyna się proces sterylizacji, który zazwyczaj trwa około trzydziestu minut. Po zakończeniu wyjaławiania przedmiotów wewnątrz zbiornika przedmioty są schładzane.

Jakie ma zastosowania autoklaw kosmetyczny?

Autoklaw kosmetyczny znajduje swoje zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach. Nie chodzi tu tylko o gabinety upiększające, ale także firmy, w których wytwarzane są produkty farmaceutyczne i spożywcze. Urządzenia do sterylizowania różnego rodzaju narzędzi spotkać można także w szpitalach i laboratoriach, gdzie wysoki poziom higieny jest niezbędny.

Bardzo często autoklawy kosmetyczne wykorzystywane są w szpitalach do unieszkodliwiania odpadów medycznych przed ich dalszą utylizacją. Urządzenia te można również spotkać w laboratoriach chemicznych, technologicznych, biologicznych, a także w gabinetach weterynaryjnych, dentystycznych, lekarskich i salonach odnowy biologicznej. Autoklaw kosmetyczny, aby w pełni neutralizować niebezpieczne dla zdrowia i życia mikroorganizmy, powinien posiadać klasę jakości typu B.