Obecnie wiele osób ma problem z wykupieniem leków lub obawia się iść do stacjonarnej przychodni, ze względu na niepewną sytuację wywołaną koronawirusem. Wiele punktów działa również w ograniczonym zakresie, co może być nie lada uciążliwością. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem inaczej? Czy konsultacja online może nam w tym pomóc?
1. Przychodnia online – co to jest?
2. Jak umówić się na wizytę online?
3. Na czym polega e-recepta?
4. Jak zrealizować zakup leków z e-receptą?
5. O czym pamiętać podczas umawiania się na konsultację online?
Przychodnia online – co to jest?
Przychodnia online to miejsce umożliwiające umówienie się na konsultację z lekarzem bez konieczności fizycznego pojawienia się w gabinecie. Jest to świetna opcja dla osób, które tylko potrzebują przedłużenia już istniejącego leczenia w postaci wystawienia recepty, ale także dla tych, którzy mają problemy z samodzielnym poruszaniem się lub w obecnej sytuacji boją się iść do stacjonarnej przychodni, ze względu na możliwy kontakt z osobami chorymi. Sama konsultacja jest również bardzo łatwa do umówienia, przebiega szybko, a receptę wystawioną w ten sposób możemy bez żadnego problemu zrealizować w dowolnej aptece.
Jak umówić się na wizytę online?
Umawianie się na wizytę z lekarzem przez internet jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę przychodni oferującej taką usługę, wybrać zakres i termin konsultacji i zakupić ją. Następnie postępujemy zgodnie z informacjami przesłanymi do nas przez przychodnię, co zazwyczaj sprowadza się do pojawienia na wskazanej platformie lub komunikatorze o wybranej godzinie. W ten sposób możemy załatwić nie tylko przedłużenie recepty, ale również skonsultować się w drobniejszych dolegliwościach, które można omówić bez fizycznego badania. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: zdalnaprzychodnia.pl.
Na czym polega e-recepta?
E-recepta to w zasadzie nowość w naszym systemie medycznym. Zamiast otrzymywać papierowy wydruk z pieczątką i podpisem lekarza, recepta online przychodzi do nas na adres e-mail. Następnie musimy okazać ją w aptece, podobnie jak wersję papierową oraz podać czterocyfrowy kod z recepty razem z naszym numerem PESEL i na jej podstawie farmaceuta wyda nam przepisane leki. Jest to mechanizm prosty i bezproblemowy w obsłudze nawet dla osoby starszej – wystarczy telefon na którym możemy otworzyć pocztę elektroniczną.
Jak zrealizować zakup leków z e-receptą?
Aby wykorzystać e-receptę postępujemy praktycznie w ten sam sposób, co z wersją papierową. W przychodni zdalnej możemy w ten sposób przedłużyć leczenie, któremu już jesteśmy poddani, a także uzyskać receptę na zakup antykoncepcji czy tzw. pigułki po. Skorzystanie z takiego rozwiązania ogranicza z jednej strony konieczność udania się do przychodni osobiście, a z drugiej pozwala nam znacznie zaoszczędzić czas, ponieważ konsultację online możemy umówić w o wiele krótszym terminie, niż zwykle są dostępne w klasycznej placówce.
O czym pamiętać podczas umawiania się na konsultację online?
Decydując się na konsultację z lekarzem przez sieć musimy mieć świadomość, że choć jest to rozwiązanie wygodne to jednak posiada swoje ograniczenia. Jeżeli odczuwamy duży ból lub dyskomfort lub nasz stan ewidentnie wymaga fizycznego sprawdzenia przez specjalistę, wizyta online nie zda w takim przypadku egzaminu. Możemy za to świetnie poradzić z nią sobie wtedy, gdy potrzebujemy jedynie kolejnego zapasu leków lub nasz stan nie jest na tyle poważny, aby wymagał obejrzenia twarzą w twarz.