Szkła progresywne to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które zrewolucjonizowało życie wielu osób z wadą wzroku. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak działają szkła tego typu!
- Do jakiej wady dobierane są okulary progresywne?
- Jakie mogą być skutki uboczne noszenia okularów progresywnych?
- Kto potrzebuje szkieł progresywnych?
- Jak wyglądają soczewki progresywne?
Szkła progresywne powstały w latach 40. ubiegłego wieku. Są kierowane głównie do osób borykających się naturalnie postępującą starczowzrocznością. Zwłaszcza jeśli do codziennego funkcjonowania potrzebują dwóch par okularów.
Do jakiej wady dobierane są okulary progresywne?
Nowoczesne szkła progresywne są kierowane przede wszystkim do osób w wieku od 45 do 50 lat w górę. W tym okresie u wielu z nich wykształca się tzw. starczowzroczność.
Problemem okazuje się wyraźne widzenie z bliska, co można zaobserwować np. podczas czytania czy korzystania z telefonu. Czasem ludzi sądzą, że przyczyną tego stanu jest nadmierne wpatrywanie się w ekran, lecz prezbiopia jest naturalnym schorzeniem, na które tryb życia nie ma wpływu.
Jakie mogą być skutki uboczne noszenia okularów progresywnych?
Szkła progresywne powinny całkowicie eliminować problem z wyraźnym widzeniem, zarówno z daleka, jak i z bliska. Czasem problemem mogą być odległości pośrednie. Niektórzy użytkownicy skarżą się także na trudności z adaptacją do nowych szkieł.
Proces przyzwyczajania się do tego typu szkieł wymaga czasu. Konieczne jest nauczenie się patrzenia w specyficzny, konkretny sposób. Wynika on przede wszystkim z pewnych ograniczeń pola widzenia, zarówno patrząc się na wprost, jak i podczas spoglądania w dół. Na peryferiach strefy progresji mogą pojawiać się aberracje, które nieco zniekształcają obraz.
Niemniej jednak, technika wytwarzania szkieł progresywnych jest stale udoskonalana i w porównaniu z okularami produkowanymi kilka dekad temu, niesamowicie wzrósł komfort widzenia.
Kto potrzebuje szkieł progresywnych?
Zakup okularów progresywnych jest decyzją, która może spotkać każdego krótkowidza. Pary okularów progresywnych potrzebują osoby, które na co dzień zmagają się z tzw. minusami. Wraz z wiekiem pojawia się także problem z widzeniem z bliska, co w efekcie wymaga nieustannego manewrowania dwoma parami okularów.
Niemniej jednak jest to bardzo uciążliwe. Korzystanie z jednej pary z dobrze dobranymi szkłami progresywnymi sprawdza się znacznie lepiej.
Jak wyglądają soczewki progresywne?
Pary okularów ze szkłami progresywnymi dawniej bardzo rzucały się w oczy, przez wyraźną linię odcięcia. Obecnie jednak technologia pozwala uczynić ją prawie niewidoczną.