× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
zapalenie płuc
Układ oddechowy

Jak leczy się zapalenie płuc?

Zapalenie płuc jest to infekcja dolnych dróg oddechowych. Przebieg tej choroby uzależniony jest od różnych czynników. Jest to choroba powszechna, a w większości jej przypadków czynnikiem, który ją powoduje, są bakterie. Jakie objawy pojawiają się przy zapaleniu płuc? Jak wygląda leczenie tej choroby?

Co to jest zapalenie płuc?

Zapalenie płuc[1] jest infekcją dolnych dróg oddechowych, które obejmuje miąższ płucny, czyli pęcherzyki płucne oraz tkankę śródmiąższową. Ze względu na przyczynę można wyróżnić zapalenie płuc bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Kiedy weźmie się pod uwagę miejsce i okoliczności, to mówi się o zapaleniu płuc szpitalnym oraz pozaszpitalnym. Wśród typowych objawów zapalenia płuc wymienia się:

  • kaszel, któremu często towarzyszy odkrztuszanie ropnej plwociny,
  • gorączkę,
  • dreszcze,
  • złe samopoczucie,
  • poty,
  • ból w klatce piersiowej,
  • u niektórych chorych również występuje duszność.

Leczenie zapalenia płuc

W leczeniu zapalenia płuc[2] podstawę stanowi antybiotykoterapia. Podczas leczenia w domu antybiotyk jest przyjmowany w postaci doustnej, a jeżeli jest to leczenie w szpitalu, to może być on podawany doustnie albo dożylnie. Przy tej chorobie najczęściej podawana jest amoksycylina, która powinna być przyjmowana od 7 do 14 dni.

Antybiotyk należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza, a chodzi tutaj nie tylko o dawkę, ale również o czas jego przyjmowania. Jeśli pacjent nie będzie stosował się do tych zaleceń, to dojdzie do wydłużenia się czasu, w którym będzie dochodził do zdrowia. Zanim zastosuje się lek, ważne jest, aby przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, ponieważ można tam znaleźć informację na temat, czy dany lek należy przyjmować na czczo albo w czasie posiłku.

W związku z tym, że antybiotyki powodują zanikanie naturalnej flory bakteryjnej w czasie ich stosowania, należy przyjmować specjalne probiotyki. Z kolei osoby, które palą papierosy, powinny je rzucić przynajmniej na czas leczenia.

Leczenie w tej chorobie polega również na łagodzeniu objawów gorączki i tutaj należy zażywać leki przeciwgorączkowe, a także na leczeniu kataru poprzez zastosowanie leków, które obkurczają śluzówkę nosa. Na ból gardła pomóc mogą tabletki do ssania o działaniu przeciwbólowym oraz odkażającym.

Przy zapaleniu płuc pojawia się również kaszel i tutaj należy stosować leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Bardzo dobrze sprawdzają się te, które mają w swoim składzie ambroksol. Jest to substancja, która powoduje rozrzedzenie gęstego śluzu i pobudzenie ruchu rzęsek oddechowych, dzięki czemu pacjent łatwiej odkrztusza treść.

Poza stosowaniem leków osoba chora powinna pozostawać w domu i dużo odpoczywać. Należy pić większe ilości płynów oraz regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa.

Czasami konieczne staje się leczenie zapalenia płuc w szpitalu, a szczególnie wtedy, gdy są choroby współistniejące, takie jak: nowotwory, niewydolność nerek, krążenia albo wątroby, a także astma i cukrzyca. Wśród innych wskazań do leczenia w szpitalu wymienia się niedożywienie, tachykardię, przyspieszony oddech (więcej niż 30 oddechów na minutę), a także gorączkę poniżej 35 stopni Celsjusza albo powyżej 40 stopni. Wskazaniem jest również występowanie płynu w jamie opłucnej oraz wiek powyżej 60 lat.

Referencje:

Antczak A., Tworek D., Zapalenia płuc u dorosłych, Poznań, 2020.

Żukowskiej A., Hryniewicz W., Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki antybiotykowej zakażeń w szpitalu – 2020, Warszawa, 2020.


[1] A. Antczak, D. Tworek, Zapalenia płuc u dorosłych, Poznań, 2020, s. 13-19.

[2] A. Żurawska, W. Hryniewicz, Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki antybiotykowej zakażeń w szpitalu – 2020, Warszawa, 2020, s. 19-26.