× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
łuszczyca
Choroby skóry

Jak leczyć łuszczycę na twarzy?

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które zmagają się z łuszczycą twarzy. Schorzenie to charakteryzuje się nieestetycznymi, łuskowymi wykwitami skórnymi zlokalizowanymi najczęściej na czole, nosie, brodzie, szyi, uszach oraz policzkach. Wpływają one negatywnie na psychikę danej osoby, w znacznym stopniu obniżając jej poczucie własnej wartości i odbierając chęć przebywania wśród ludzi. Z tego powodu łuszczyca powinna być leczona.

Kluczowe objawy oraz przyczyny

Łuszczyca występująca na twarzy objawia się przede wszystkim czerwonobrunatnymi zmianami skórnymi pokrytymi specyficznymi łuskami o srebrnym zabarwieniu, które często bolą i swędzą. Posiadają nieregularny kształt, a wraz z upływem czasu stają się coraz większe i bardziej twarde, łącząc się w pewnym momencie w skorupiastą całość.

Opisywanym symptomom w wielu przypadkach towarzyszy też podrażnienie oczu (prowadzące do problemów ze wzrokiem) i błon śluzowych nosa czy ust. Wszystkie wymienione objawy negatywnie wpływają na estetykę twarzy, stając się zazwyczaj powodem zaburzeń społecznych.

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania łuszczycy, to zaliczamy do nich m.in.: predyspozycje genetyczne, czynniki o charakterze immunologicznym, zaburzone procesy w zakresie rogowacenia naskórka, infekcje bakteryjne i wirusowe, urazy typowo mechaniczne (np. skaleczenia), zanieczyszczenie powietrza, a ponadto nieprawidłowo dobrane preparaty pielęgnacyjne.

Smarowanie twarzy to wymóg konieczny

W przypadku łuszczycy twarzy głównym sposobem na niwelowanie niekorzystnych objawów zewnętrznych jest codzienne nakładanie na skórę maści witaminowej zawierającej pochodne witaminy D, mocznik i alantoinę. Efektywnie redukuje ona odczyny zapalne oraz hamuje rozwój szkodliwych keratynocytów. Można też z powodzeniem stosować lekką maść retinoidową bogatą w witaminę A.

Kolejną grupę wartościowych środków farmakologicznych stanowią inhibitory kalcyneuryny o silnym działaniu immunosupresyjnym, których regularne używanie prowadzi do wyraźnego obniżenia reaktywności układu odpornościowego. Niewskazane jest natomiast wykorzystywanie preparatów na bazie dziegciu, ponieważ wywołują dodatkowe alergie.

Pozostałe skuteczne metody leczenia

W leczeniu łuszczycy twarzy w ogromnej mierze pomaga rezygnacja z używek, unikanie nadmiaru stresu, stosowanie odpowiedniej diety, nieprzebywanie na pełnym słońcu (zwłaszcza latem) i codzienne nawilżanie skóry. W przypadku zaawansowanych zmian łuskowych godna polecenia jest nowoczesna terapia z użyciem lampy LED.

Zabieg jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny, a jego główny cel to dostarczenie do komórek rewitalizującej energii, która poprawia ich pracę i pobudza ukrwienie, co skutkuje widocznym zmniejszeniem wykwitów i przywróceniem skórze jędrności, gładkości oraz wyrównanego kolorytu.

Dodatkową korzyścią jest tutaj ograniczenie dolegliwości bólowych. Sesja musi być jednak powtórzona kilkakrotnie dla uzyskania optymalnych rezultatów. W leczeniu skrajnej odmiany łuszczycy może również pomóc tzw. peeling chemiczny PRX i innowacyjny zabieg kosmetologiczny z zastosowaniem nanotechnologii.

Świetne preparaty na łuszczycę można znaleźć na https://www.febumed.com.pl/pol_m_Sklep_Luszczyca-351.html