Odleżyny to problem, z którym boryka się wiele osób niepełnosprawnych czy starszych, które większość czasu spędzają leżąc lub siedząc na wózku inwalidzkim. Z początku nie wydają się one groźne, jednak z czasem mogą się bardziej rozwinąć i doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Warto wiedzieć jak walczyć z odleżynami i w jaki sposób można je leczyć.
Odleżyny – czym są?
Odleżyna na pośladkach to nic innego jak uszkodzona tkanka, a także tkanki, które znajdują się najbliżej niej. Powstaje ona m.in. w wyniku nacisku danej części ciała co prowadzi do niedokrwienia, a także martwicy.
Oprócz leżącego lub siedzącego trybu życia, powstawaniu odleżyn sprzyja także otyłość.
Profilaktyka odleżyn
Zanim odpowie się na pytanie jak leczyć odleżyny na pośladkach, warto skupić się na profilaktyce. W pierwszej kolejności warto suplementować witaminę C, białko oraz cynk. Niedobór właśnie tych składników może sprawić, że odleżyny powstają szybciej i ciężej się goją.
Kolejnym czynnikiem profilaktyki przeciwodleżynowej jest zmiana nacisku na tkankę skórną poprzez zmienianie pozycji pacjenta co 2 – 3 godziny, a także wykonywanie ruchów, które łagodzą rany i sprawiają, że stają się one mniej bolesne.
Duże znaczenie ma także dobór odpowiedniego materiału, z którego wykonano bieliznę oraz materac. W sklepach medycznych dostępne są specjalne modele materacy przeciwodleżynowych. Są one przewiewne i zapewniają pacjentowi największy komfort.
Profilaktycznie warto też sięgnąć po różne produkty pielęgnacyjne, dzięki którym można oczyszczać rany i przyspieszyć golenie. Dobrze jest stosować je jeszcze przed pojawieniem się objawów.
Jak działają materace przeciwodleżynowe?
Dobrym rozwiązaniem w przypadku bolesnych ran są opatrunki na odleżyny na pośladkach. Tak jak wspomniano wcześniej, osoby narażone na powstanie odleżyn powinny korzystać tylko z materacy i poduszek przeciwodleżynowych. Produkty tego typu posiadają specjalne komory, które są wypełnione powietrzem. Kiedy ciężar ciała jest nierówno rozłożony to powietrze z jednej komory łatwo przedostaje się do drugiej, dzięki temu materac w każdej sytuacji dopasowuje się do ciała pacjenta.
Dodatkowym atutem są specjalne przestrzenie między komorami, dzięki którym skóra mniej się poci, co jest bardzo ważne ponieważ wilgoć także wpływa na powstawanie odleżyn.
Inne sposoby na odleżyny
Aby zwalczyć odleżyny na pupie można stosować wiele różnych produktów. Aby zwalczyć rany duże znaczenie ma właściwe czyszczenie skóry, w tym celu świetnie sprawdzą się specjalne chusteczki pielęgnacyjne, które w swoim składzie mają allatoinę oraz witaminę E. Składniki te działają łagodząco. Kolejne produkty, które warto wykorzystać to specjalne żele oraz kremy na odleżyny. Wybór produktów jest bardzo szeroki, dlatego warto poprosić specjalistę o pomoc.
Kiedy sytuacja jest bardziej poważna i doszło do odleżyn I i II stopnia konieczne jest stosowanie silniejszych maści, które w swoim składzie mają antybiotyk. Ponadto trzeba też stosować jałowe opatrunki. W aptekach dostępne są gotowe produkty tego typu np. opatrunki hydrożelowe, czy hydrokoloidowe, dodatkowo skutecznie utrzymują one odpowiednią temperaturę, która sprzyja gojeniu ran.
Dobór opatrunków oraz innych produktów powinien być indywidualny. Wiele zależy od tego jak głębokie, rozległe są odleżyny oraz czy obecny się wysięk lub rozwija się infekcja. Jeśli jednak doszło do komplikacji takich jak np. owrzodzenie, należy od razu skonsultować się ze specjalistom w celu dobrania odpowiednich metod leczenia.