× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
uszkodzona chrząstka
Informacje

Jak leczyć uszkodzoną chrząstkę w kolanie?

Chrząstka stawowa to elastyczna tkanka szklista zlokalizowana w panewce kości, między innymi w stawach kolanowych. Pełni ona funkcję ochronną – jej zadaniem jest zapobieganie ścieraniu się kości i amortyzacja wstrząsów. Taka chrząstka jest bardzo trwała i odporna na zużycie, potrafi wytrzymywać wielokrotne obciążenia przez długi czas, ale jak wszystko inne ma swoje ograniczenia. Dlatego czasami może dochodzić do jej uszkodzeń. Najbardziej narażona na nie – ze względu na swoje newralgiczne umiejscowienie – jest chrząstka w kolanie.

Jak może dojść do uszkodzenia chrząstki w kolanie?

Do uszkodzeń chrząstki w kolanie dochodzi najczęściej z powodu procesów degeneracyjnych dotykających stawów i postępujących wraz z wiekiem, chociażby choroby zwyrodnieniowej. Wśród innych przyczyn uszkodzeń chrząstek wymienia się: choroby metaboliczne, jałowe martwice kości, dysplazje, neuropatie oraz choroby wirusowe, a także otyłość i brak aktywności fizycznej. Chrząstka w kolanie może ulec uszkodzeniu także na skutek intensywnej eksploatacji stawów – dlatego na takie urazy często cierpią sportowcy, na przykład biegacze, kolarze czy łyżwiarze.

Dlaczego nie warto ignorować uszkodzonej chrząstki stawowej?

Uszkodzona chrząstka daje objawy bólowe o mniejszym lub większym nasileniu, które znacznie ograniczają choremu swobodę ruchów, determinując tym samym nienaturalny chód i niewłaściwą postawę ciała. Co gorsza, taki uraz nie jest w stanie samoistnie się zregenerować. Przez to nieleczone uszkodzenie chrząstki w kolanie często prowadzi do trwałych zaburzeń funkcjonowania aparatu ruchowego, a w skrajnych przypadkach może nawet spowodować kalectwo. Więcej informacji o zabiegu chrząstki stawowej znajdziecie pod adresem https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/zaopatrzenie-chrzastki-stawowej-leczenie-uszkodzen/.

Jak leczy się uszkodzoną chrząstkę stawową?

Uszkodzona chrząstka może być leczona chirurgicznie na kilka sposobów. Do najczęściej stosowanych i najbardziej efektywnych należą przeszczepy chrzęstno-kostne, przeszczepy hodowli chondrocytów oraz przeszczepy pasty chrzęstno-kostnej. Polegają one na usunięciu uszkodzonej chrząstki lub jej fragmentów i zastąpieniu usuniętej tkanki nową, pobraną wcześniej z innego miejsca w stawie lub sztucznym materiałem. Pozwala to skutecznie zminimalizować ból i znormalizować ruchomość stawu.