Choroby układu oddechowego są schorzeniami, które dotykają nas bardzo często. Jednymi z częściej diagnozowanych są zapalenie płuc oraz krtani. Warto wiedzieć, jakie objawy dają, czym są spowodowane oraz jak leczyć te „popularne” wśród dzieci i dorosłych choroby.
Jakie są objawy zapalenia płuc oraz krtani?
Zapalenie płuc oraz krtani są najczęściej dotykającymi nas schorzeniami górnych dróg oddechowych. Ich symptomy są zróżnicowane, dlatego nie sposób je ze sobą pomylić. Objawy zapalenia płuc przedstawia Penicylina, a wśród najważniejszych wyróżniono: gorączkę, dreszcze oraz ogólne rozbicie. Dodatkowo pojawić mogą się: potliwość, kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, a także ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas głębszego oddechu oraz kaszlu. Do nieco mniej typowych objawów zaliczyć można także: chrypkę, ból gardła, katar oraz uciążliwe bóle mięśniowe – pojawiają się one zazwyczaj podczas zapalenia płuc, które ma podłoże wirusowe.
Do objawów zapalenia krtani w szczególności zalicza się:
- ból gardła i jego suchość,
- trudności w przełykaniu,
- chrypkę,
- osłabiony głos bądź jego całkowitą utratę,
- łaskotanie w gardle,
- suchy kaszel,
- osłabienie,
- podwyższoną temperaturę.
Przyczyny zapalenia płuc oraz krtani
Za zapalenie płuc w głównej mierze odpowiadają: bakterie, wirusy, a także pozostałe drobnoustroje. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zapalenie płuc może być chorobą idiopatyczną, czyli rozwinąć się samoistnie, bez zaistnienia przyczyn mających medyczne uzasadnienie. Za główne podłoże ostrego zapalenia krtani uważa się wirusy. Może dojść do niej także na skutek nadużywanie głosu oraz ekspozycji na czynniki drażniące – dym papierosowy, chemikalia oraz alkohol. Zapalenie krtani może mieć także charakter przewlekły. Do jego przyczyn zaliczyć można m.in.: ciało obce, ekspozycję na środki drażniące, długotrwałe przyjmowanie środków wziewnych, nadużywanie głosu, a także refluks żołądkowo-przełykowy.
Jak leczyć zapalenie płuc oraz zapalenie krtani?
Pierwszym krokiem do leczenia zapalenia płuc jest jego właściwe zdiagnozowanie. Najczęściej stosowanymi metodami są badania fizykalne oraz wywiad z pacjentem. Dodatkowo mogą być wykonane badania – RTG, tomografia komputerowa oraz badania krwi. W ciężkich przypadkach wskazana może być bronchoskopia. Podstawą leczenia zapalenia płuc jest antybiotykoterapia. Dodatkowo podawane są środki, które mają za zadanie zmniejszyć objawy męczące chorego. Stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Wskazane jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Przydatna w leczeniu zapalenia płuc może być również tlenoterapia. W zależności od typu i podłoża choroby jej leczenie może trwać od 7 do 21 dni. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zapalenia krtani. Aby ją zdiagnozować, wystarczy jedynie badanie fizykalne opierające się obejrzeniu gardła, uszów i fałdów głosowych oraz sprawdzeniu drożności nosa. Wykorzystane może być również badanie stroboskopowe. Do leczenia zapalenia krtani stosuje się środki pozwalające na nawilżenie strun głosowych. Wskazane jest także oszczędzanie głosu oraz stosowanie inhalacji. W przypadku wywołania schorzenia przez bakterie zalecone może być przyjmowanie antybiotyków bądź glikokortykosteroidów. Podobnie jak w przypadku leczenia zapalenia płuc, w zależności od przyczyn i przebiegu choroby czas jej trwania może wahać się od 7 do 21 dni.