× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
mycie włosów
Porady

Jak poprawnie myć włosy? Najlepsze metody

Zdrowe, mocne i piękne włosy to marzenie wiele osób. Aby uzyskać taki efekt, wiele kobiet decyduje się na zabiegi fryzjerskie, dużą uwagę przykładając także do rodzaju wybieranych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Nie każdy jednak wie, że istotny jest także sposób, w jaki sposób oczyszczamy skórę głowy z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Sprawdź, co warto wiedzieć o myciu włosów, na co zwrócić uwagę przy wyborze szamponów i jaką metodę mycia włosów wybrać.

1. Mycie włosów kręconych i falowanych – jakie techniki stosować?

2. Jak myć włosy proste?

3. Jaka metoda mycia włosów jest najlepsza?

4. Jak dbać o skórę głowy?

5. Jak często myć włosy?

Mycie włosów kręconych i falowanych – jakie techniki stosować?

Mimo że mycie włosów wydaje się z pozoru naturalną i prostą czynnością, istnieją techniki, które warto stosować, aby polepszyć kondycje skóry głowy. Wiedza o tym, jak prawidłowo myć włosy, nie jest powszechnie znana.

Warto wiedzieć, że na stan  włosów składa się szereg czynników. Duże znaczenie ma odpowiednie, regularne oczyszczanie skalpu oraz całej długości włosów. Największą uwagę należy zwrócić przede wszystkim na mycie skóry głowy, która wpływa na stan całej fryzury.

W przypadku włosów kręconych i falowanych pytanie, jak myć włosy, jest szczególnie istotne. Wynika to ze struktury włosów kręconych, zazwyczaj bardziej narażonych na przesuszenie i bardziej porowatych niż włosy proste. W efekcie po nieprawidłowym umyciu włosów, spodziewać można się puszenia fryzury, a także mniejszego skrętu.

W zachowaniu odpowiedniej struktury włosa pomagają specjalne metody mycia włosów. Do takich należy np. mycie włosów odżywką, polecane szczególnie w przypadku problemów z nadmiernym wyszuszeniem. W takim wypadku unikamy kontaktu szamponu ze skórą głowy, zamiast tego stosując jedynie środki pielęgnujące. Ważne, aby były to odżywki bez silikonów w składzie. Skupić należy także się na samej technice. Mycie włosów odżywką polega na nałożeniu na wilgotne włosy oraz skórę głowy odżywki, a następnie masażu głowy. Istotne jest także, żeby dokładnie spłukać zastosowany środek.

Alternatywą jest trójetapowa pielęgnacja włosów, w skrócie nazywana OMO. Polega na nałożeniu na mokre włosy najpierw odżywki. Ważne, aby nie nałożyć je na całą długość włosów, a jedynie do linii uszów, omijając także skórę głowy. Następny etap to nałożenie szamponu – warto pamiętać, że w tym przypadku nie spłukujemy odżywki, a środek oczyszczający nakładamy jedynie na skalp. Kolejny krok to spłukanie nałożonych kosmetyków. Na sam koniec jeszcze raz nakładamy odżywkę i pozostawiamy ją na kilka minut, następnie spłukujemy chłodną wodą, aby zamknąć łuski włosów.

Jak myć włosy proste?

Mimo że najpopularniejsza metoda oczyszczania włosów prostych z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum polega na myciu ich szamponem, w takim wypadku również warto wypróbować metodę mycia odżywką. Szczególnie wtedy, gdy włosy są nadmiernie przesuszone, a chcielibyśmy uzyskać fryzurę przypominającą gładką taflę.

Alternatywa to metoda mycia włosów MO, która polega na umyciu włosów szamponem, a następnie zastosowaniu odżywki. Warto pamiętać, żeby po jej spłukaniu, usunąć z włosów nadmiar wody.

Jaka metoda mycia włosów jest najlepsza?

Trudno jednoznacznie określić, która z metod mycia włosów jest najlepsza. Zależy to od indywidualnych potrzeb skóry.

Jak dbać o skórę głowy?

Kluczowe jest jej odpowiednie i regularne oczyszczanie skóry głowy. Jeżeli myjemy włosy często, najlepiej stosować delikatny szampon, który oczyści skórę głowy z codziennych zanieczyszczeń. Od czas do czasu, najlepiej raz w tygodniu, warto sięgnąć również po mocniejsze środki, takie jak peelingi. Regularne złuszczenie i usunięcia starego naskórka, poprawia ukrwienie skóry, a także ułatwia wniknięcie środków pielęgnacyjnych.

Przy myciu włosów duże znaczenie ma także woda, którą używamy do spłukiwania szamponu. Najlepiej, aby nie była zbyt twarda.

Jak często myć włosy?

Częstotliwość mycia włosów zależy od indywidualnych predyspozycji, a także trybu życia i środowiska w jakim przebywamy. Tak jak na skórze, tak i na włosach codziennie osadzają się zanieczyszczenia ze środowiska, takie jak kurz i pył. Dodatkowo skóra głowy produkuje również łój, który nie tylko powoduje przetłuszczenie włosów, zwłaszcza u nasady, ale także może zapychać pory skóry głowy i osłabiać cebulki włosowe. W efekcie częste mycie włosów staje się koniecznością.

Dużo kontrowersji wzbudza codzienne mycie włosów. Wiele osób twierdzi, że prowadzi to do naruszenia warstwy ochronnej skóry głowy.

Mycie włosów codziennie nie musi jednak negatywnie wpływać na ich stan. Szczególnie jeżeli skóra naszej głowy produkuje dużo sebum, co w efekcie prowadzi do przetłuszczania się włosów u nasady. Biorąc pod uwagę tego typu indywidualne predyspozycje, szczególną uwagę należy poświęcić doborowi odpowiednich kosmetyków. W przypadku codziennego mycia włosów, najlepiej zdecydować się na delikatne szampony, które nie podrażnią flory bakteryjnej znajdującej się na skórze głowy. Mycie włosów zimną wodą pomoże z kolei zamknąć łuski włosów i uzyskać efekt wygładzenia.