× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
usuwanie blizn
Informacje

Jak poradzić sobie z bliznami potrądzikowymi?

Problem trądziku jest powszechnie znany. Pojawia się w wieku dojrzewania, ale może mieć również inne np. hormonalne. Jeśli odpowiednio zajmiemy się walką z problemem skóry trądzikowej, zwykle nie pozostawia on po sobie śladów. Jednak, często nieodpowiednia pielęgnacja i źle dobrany sposób leczenia sprawia, że na naszej skórze pojawiają się defekty w postaci blizn potrądzikowych. Walka z nim jest znacznie cięższa, lecz może zakończyć się wygraną. Jak skutecznie pozbyć się blizn potrądzikowych?

Czym są blizny potrądzikowe?

Jest to efekt przebytego trądziku, któremu towarzyszył ostry stan zapalny skóry, a także ropne zmiany, które znacznie utrudniały proces gojenia. Blizny potrądzikowe, inaczej nazywane zanikowymi mają postać mniejszych lub większych zapadnięć skóry, w miejscach gdzie występował problem. Mogą być płytkie lub bardzo głębokie, co stanowi nieestetyczny defekt na twarzy. Często pozostałości po trądziku są przyczyną wielu kompleksów, ponieważ ciężko ukryć je nawet pod grubą warstwą makijażu. Sprawiają one, że skóra w tym miejscu traci elastyczność, a także staje się sztywna i matowa. Na szczęście usuwanie blizn potrądzikowych nie jest niemożliwe. Gdy domowe sposoby zawodzą, z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna., oraz gabinety kosmetyczne.

Usuwanie blizn potrądzikowych: mikrodermabrazja i dermabrazja

Te dwa zabiegi, są wykonywane zwykle w gabinetach kosmetycznych. Nie są one inwazyjne, ale w przypadku blizn które nie są bardzo głębokie, dają zadowalające efekty. Mikrodermabrazja to nic innego jak usuwanie martwego naskórka. Odbywa się to w sposób mechaniczny, przy użyciu urządzenia wyposażonego w diamentową lub korundową tarczę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ta metoda nie pozwala na zwalczenie bardzo rozległych lub głębokich blizn. Jest to wyłącznie starcie obumarłej warstwy skóry, nie zagwarantuje to spektakularnego efektu. Dermabrazja z kolei jest zabiegiem znacznie silniejszym. W tym przypadku ścieramy przy użyciu diamentowej tarczy nie tylko naskórek, ale też warstwę skóry właściwej. Jest ona o wiele bardziej skuteczna, a do pozbycia się całkowitego, nawet głębokich blizn rekomendowane jest powtórzenie zabiegu około 3 razy, w odpowiednich odstępach czasu. Należy mieć świadomość, że po takim zdarciu skóry, potrzebna będzie około tygodniowa rekonwalescencja, a także odpowiednie dbanie o twarz. Niestety, pozbywając się starych blizn, możemy narazić się na powstanie nowych.

Laser – najskuteczniejsza metoda walki z bliznami potrądzikowymi

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych cieszy się zdecydowanie największą popularnością. W tym przypadku używa się lasera frakcyjnego. Przy doborze odpowiednich parametrów, jest on w stanie zredukować nawet najgłębsze blizny, bez ryzyka powstania nowych. Jest to sposób dość kosztowny, jednak bez wątpienia wart swojej ceny. Całość trwa około 30 minut, może się przedłużyć w zależności od potrzeb skóry. Laserowe usuwanie blizn to gwarancja przebudowy skóry, nawet w jej najgłębszych warstwach. Należy wziąć pod uwagę, że zabieg może powodować pewien dyskomfort, dlatego używa się maści znieczulającej przed jego rozpoczęciem. Może towarzyszyć mu kłucie, w zależności od indywidualnego progu bólu. Okres rekonwalescencji wynosi zazwyczaj około 7 dni, w trakcie których musimy stosować się do zaleceń specjalisty. Skóra będzie wymagała odpowiedniej i starannej pielęgnacji. Pamiętajmy, że może zaistnieć konieczność zastosowania serii zabiegów, na wyjątkowo odporne defekty.