W czasie chłodnych miesięcy łatwo o przeziębienia. Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy, powinniśmy zacząć działać. Jak zwalczyć poszczególne symptomy choroby? Jak poradzić sobie z zimowym przeziębieniem, stosując domowe i farmakologiczne sposoby?
Co zastosować na katar?
Kiedy dokucza nam katar i zatkany nos, najlepiej sięgnąć po środki z pseudoefedryną lub ksylometazoliną. Substancje łagodzą obrzęk śluzówki i obkurczają naczynia krwionośne. W ten sposób udrożniają nos i ułatwiają oddychanie. Preparaty na katar w formie tabletek i sprayów donosowych ograniczają też ilość produkowanej wydzieliny. Do higieny nosa przy przeziębieniu nadają się z kolei aerozole z roztworami soli fizjologicznej lub wody morskiej. Pomagają one przepłukać patogeny z nozdrzy i zatok oraz usprawniają usuwanie zalegającej wydzieliny.
Wieloskładnikowe leki na przeziębienie
Jeżeli zmagamy się z kilkoma symptomami w tym samym czasie, zastosujmy złożone leki na przeziębienie. Tego typu środki zwalczają męczące dolegliwości kompleksowo. Złożone preparaty dostępne są w formie tabletek lub saszetek z proszkiem do sporządzenia roztworu. Zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Niekiedy bywają też wzbogacone składnikami przeciwkaszlowymi i zwalczającymi katar. Wieloskładnikowe leki na przeziębienie mogą działać również wzmacniająco i rozgrzewająco, zarazem wspierając odporność organizmu.
Jeśli występują tylko pojedyncze objawy, zamiast stosować leki złożone, lepiej sięgnąć po lekarstwa skoncentrowane na łagodzeniu poszczególnych symptomów, np. tabletki na gardło. Nie należy ponadto stosować kilku leków wieloskładnikowych – łatwo wówczas przedawkować substancje lecznicze, com może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia.
Leki przeciwbólowe
W leczeniu zimowego przeziębienia wykorzystuje się również leki przeciwbólowe. Popularnym środkiem jest paracetamol. Oprócz redukowania bólu działa on przeciwgorączkowo. Aby dodatkowo skorzystać z właściwości przeciwzapalnych, należy przyjąć ibuprofen albo kwas acetylosalicylowy. Wszystkie wspomniane leki na przeziębienie łagodzą bóle głowy, mięśni, zatok i gardła.
Na ból gardła, mięśni i kaszel
Zamiast wcześniej wymienionych preparatów przeciwbólowych w przypadku bólu i drapania w gardle można zastosować środki znieczulające działające miejscowo – spraye i tabletki do ssania. Leki te nawilżają śluzówkę, mogą powlekać ją ochronnym filmem i ograniczać stan zapalny. Niektóre z nich wykazują działanie odkażające. Na kaszel suchy pomoże syrop przeciwkaszlowy, a na kaszel mokry – syrop wykrztuśny. W przypadku bólów mięśni wskazane jest wcieranie w ciało maści kamforowej. Preparat przydaje się też do udrożniania nosa – wystarczy posmarować nim klatkę piersiową.
Domowe sposoby na zimowe przeziębienie
Sprawdzoną metodą na pozbycie się przeziębienia jest wygrzewanie się i wzmaganie pocenia. W ten sposób organizm łatwiej zwalczy wirusy i szybciej je usunie. Warto zacząć się wygrzewać i intensywnie pocić już przy pierwszych objawach infekcji. Należy w tym celu pić ciepłą herbatę z sokiem malinowym, napotny napar z lipy albo wodę z miodem i cytryną. Następnie trzeba wziąć gorącą kąpiel z wybranym olejkiem eterycznym. Pachnąca para wodna udrożni nos i poprawi nastrój. Klatkę piersiową warto natrzeć ziołowym preparatem lub rozgrzewającą maścią. Później trzeba włożyć ciepłą piżamę, skarpety i położyć się pod kołdrą.
W czasie zimowego przeziębienia ważne jest wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza. Wysuszona śluzówka sprawia, że dolegliwości ze strony układu oddechowego są bardziej dokuczliwe. Aby nawilżyć powietrze, powieś na kaloryferach mokre ręczniki albo pojemniki z wodą.
Leczenie zimowego przeziębienia rozpocznij natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Infekcja zaczyna się powoli, dlatego można zdusić ją w zarodku. Początkowe symptomy powinny być sygnałem do wypoczynku i wygrzewania organizmu. Gdy jednak choroba się nasili, konieczne stanie się przyjmowanie leków na przeziębienie i wspieranie ich działania domowymi sposobami. Dzięki wyżej opisanym środkom uda się złagodzić przebieg infekcji i szybciej wrócić do zdrowia, by móc cieszyć się urokami zimy.