Pajączki na nogach mogą przybierać różne barwy. Kształtem mogą przypominać gwiazdę lub miotełkę. Schorzenie to, potocznie nazywane pajączkami naczyniowymi są głównie postrzegane jako defekt kosmetyczny, który możemy spotkać głównie u kobiet. Warto jednak uważać, ponieważ pajączki mogą być zapowiedzią o wiele groźniejszego schorzenia, jakim są żylaki. Jakie są przyczyny pojawiania się na skórze tzw. pajączków i jak z nimi walczyć? Podpowiadamy.
Czym są rozszerzone naczynka?
Pajączki naczyniowe to powszechnie znana forma zaburzenia krążenia żylnego. Występują one najczęściej u kobiet, ale mogą pojawiać się również u mężczyzn. Pajączki przybierają postać poszerzonych, drobnych naczyń krwionośnych, umiejscowionych płytko pod skórą. Mogą one przybierać różne kolory – czerwonawą, jeśli dotyczą unaczynienia tętniczego oraz niebieską, gdy są związane z unaczynieniem żylnym. Pajączki są widoczne głównie na skórze nóg – na udach, łydkach lub w dołach podkolanowych. Problem widocznych naczynek może pojawiać się także na twarzy i objawia się najczęściej trwale rozszerzonymi naczynkami w okolicach płatków nosa, policzków oraz szyi czy dekoltu.
Pajączki – jak powstają?
To głównie zaburzenia krążenia w układzie naczyń krwionośnych przyczynia się do powstawania pajączków. Jest to związane z zaburzeniem funkcjonowania naczyń krwionośnych, zastawek żylnych czy też mniejszą elastycznością i kruchością ścian naczyń. Wszystkie te aspekty powodują zastój krwi w naczyniach i wzrost ciśnienia, co finalnie prowadzi do deformacji i pękania naczyń.
Według specjalistów ogromną rolę w pojawianiu się rozszerzonych naczyń krwionośnych mają geny. Jeśli ktoś z rodziny – babcia, mama, ciocia – zmagał się z pajączkami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że również Ciebie dotknie to schorzenie. Dużą rolę ma również fototyp skóry. Powszechnie wiadomo, że osoby posiadające jasną karnacją są bardziej narażone na pękanie naczyń krwionośnych. Pajączki to również częsty problem tych osób, które przebywają długo w pozycji siedzącej bądź stojącej oraz tych, które są mało aktywne.
Pajączki – jak sobie z nimi radzić?
Jak wiadomo pajączki mogą prowadzić do powstawania żylaków. Wówczas już tylko operacja może nam pomóc. Jeśli mamy skłonności do pojawiania się żylaków warto rozpocząć działania profilaktyczne. Podkolanówki uciskowe to jeden ze sposobów zapobiegania powstawania pajączków i żylaków. Jeśli jednak są one już widoczne i nie potrafimy sobie sami z nimi poradzić, warto udać się do specjalisty. Jeśli zmiany są niewielkie wystarczyć może jedynie konsultacja z dermatologiem lub zasięgnięcie opinii lekarza medycyny estetycznej.
Istnieją również domowe sposoby na walkę z pajączkami. Warto pamiętać, że powinniśmy przede wszystkim szybko zareagować, co uniknie rozprzestrzenianiu się ich. W celu zapobiegania żylakom konieczna jest często zmiana niektórych nawyków, które sprzyjają pojawianiu się pajączków. Warto unikać długich kąpieli i opalania oraz bardzo niskich temperatur.