× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leczenie raka prostaty
Metody leczenia Nowotwory

Jak przebiega leczenie raka prostaty?

Rak prostaty zalicza się do najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, a z każdym rokiem liczba zachorowań zwiększa się o kilka procent. Choć jest to groźne schorzenie, to diagnoza wcale nie musi być wyrokiem, bo obecnie są już metody umożliwiające pełne wyleczenie.

Rak prostaty – objawy i diagnostyka

Gruczoł krokowy występuje wyłącznie u mężczyzn. Znajduje się blisko odbytnicy, poniżej pęcherza moczowego, i otacza cewkę moczową. Rak prostaty dotyka przede wszystkim osoby starsze, a za jego powstawanie mogą odpowiadać czynniki genetyczne – mężczyźni, u których w rodzinie występował ten rodzaj nowotworu, znajdują się w grupie ryzyka.

Rak prostaty przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one na tyle łagodne, że łatwo je zlekceważyć, dlatego istotne dla profilaktyki jest regularne wykonywanie badań PSA, dzięki którym można wykryć chorobę na wczesnym etapie. Gdy rak jest już bardziej zaawansowany, mężczyzna może odczuwać pieczenie w okolicy cewki moczowej, pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu, ból doskwiera nie tylko w kroczu, ale też promieniuje na plecy oraz kończyny dolne.

Czym jest prostatektomia radykalna?

To operacja, która polega na wycięciu całego gruczołu krokowego. W trakcie zabiegu usuwane są także pęcherzyki nasienne, sąsiadujące ze sterczem węzły chłonne oraz fragment cewki moczowej, dlatego konieczne jest jeszcze wykonanie zespolenia pęcherzowo-cewkowego, tak by mężczyzna wciąż mógł normalnie oddawać mocz.

Stosowane do tej pory metody to chirurgia otwarta oraz zabiegi laparoskopowe. W wielu placówkach wciąż się je praktykuje, ale Szpital Mazovia zapewnia dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań, jakim jest system da Vinci. To zaawansowany technologicznie kilkuramienny robot, ze sztucznym nadgarstkiem imitującym pracę ręki chirurga, ale znacznie bardziej precyzyjny. Lekarz nie operuje fizycznie pacjenta, tylko steruje ramionami robota, obserwując pole operacyjne dzięki kamerom endoskopowym.

Robot da Vinci jest dużo skuteczniejszy w usuwaniu gruczołu krokowego, dzięki czemu pacjent może liczyć na dobre rokowania. Nacięcie w trakcie operacji jest bardzo małe, więc utrata krwi jest minimalna, a blizny pooperacyjnej prawie nie widać. Spada również ryzyko infekcji. Pacjent nie odczuwa takiego dyskomfortu i bólu jak przy innych zabiegach, szybciej wraca do zdrowia i rzadziej doświadcza takich powikłań jak nietrzymanie moczu albo zaburzenia erekcji.