Alkoholizm jest niezwykle ciężką chorobą. Nie tylko sam uzależniony mierzy się ze skutkami nadmiernego picia alkoholu, ale także jego bliscy są postawieni w trudnych sytuacjach. Jego nałóg odbija się na życiu rodzinnym oraz zawodowym. Przyglądanie się powolnemu upadkowi, powoduje wiele cierpienia i bólu.
Naturalną reakcją jest kierowanie zachęty podjęcia leczenia. Niestety często kończą się one fiaskiem. Sam alkoholik wypiera, jakoby miałby mieć problem ze spożywaniem alkoholu. Zaprzeczenie to mechanizm obronny, typowy dla zaburzeń związanych z uzależnieniem. Tworzenie iluzji wokół sytuacji, jakiej się znajduje pozwala mu na znalezienie „bezpiecznej” strefy. Wynikiem tego jest izolacja od świata zewnętrznego, przez co nałóg wciąga go coraz mocniej. Chcąc przekonać uzależnionego do leczenia, należy stosować się do kilku podstawowych zasad.
Znajdź powód
Przed podjęciem jakichkolwiek rozmów, warto skupić się na analizie sytuacji, w jakiej znalazł się alkoholik. Ścieżka, która doprowadziła go do aktualnego miejsca, często podpowie co stoi za przyczyną coraz częstszego sięgania po alkohol. Powodów może być wiele, dlatego też możesz spotkać się z kilkoma. To także wyraźny znak, co należy kolejno eliminować i jakich słów wsparcia używać, aby efektywnie namówić alkoholika do podjęcia leczenia.
Najczęstszym z powodów jest brak wiary w siebie oraz swoje możliwości. Poczucie pewności i „bezpieczeństwa” w ramionach nałogu nie tylko są przyczyną choroby, ale także usilnie powstrzymują alkoholika, przed podjęciem kroków ku wyjściu z niej. Często wiąże się z wcześniej podejmowanymi, nieudanymi próbami leczenia.
Alkohol może być także mechanizmem obronnym przed złymi wspomnieniami z dzieciństwa lub po przejściu traumatycznych przeżyć.
Wszystkie te powody, a także wiele innych, które możesz dostrzec, muszą zostać zaakceptowane. Nie chodzi tutaj o negowanie problemu, ale spokojne przyjęcie sytuacji, z jaką mierzy się osoba uzależniona wraz z otoczeniem. Pozwoli to na uniknięcie awantury oraz obwiniania się, szukania sprawców. Stanowi to także podstawę do podjęcia rozmowy.
Motywuj, wspieraj, rozmawiaj
Kiedy posiądziesz już niezbędną wiedzę, możesz przejść do podjęcia rozmów. Warto zwrócić szczególną uwagę na dobór słów, ton głosu oraz odpowiedni moment. Jeżeli widzisz, że alkoholik znajduje się w trakcie kaca fizycznego, moralnego lub też przechodzi załamanie, złe chwile, wyciągnij ku niemu pomocną dłoń. Otaczając go wsparciem pokażesz, że jest dla Ciebie ważny, chcesz zadbać o niego i nie pozwolić, aby alkohol przejął całkowitą kontrolę nad jego życiem.
Należy pamiętać, jednak, aby nie obwiniać, ani nie umoralniać chorego. Słowa kierowane w jego stronę, powinny nieść pocieszenie i wsparcie. To niezwykle istotne nie tylko podczas przekonywania do podjęcia leczenia, ale również w trakcie całego procesu.
Oprócz okazania miłości, zapewniając o swoim wsparciu, należy także być konsekwentnym. Warto uświadomić alkoholika na co naraża siebie oraz bliskich. Szkodliwy wpływ substancji, rozpad rodziny, utrata pracy to tylko kilka przykładowych skutków nadmiernego spożywania alkoholu. Następnie trzeba jasno określić swoje warunki np. podjęcia leczenia w ośrodku specjalistycznym, albo w innym przypadku zakończysz relację.
Brak akceptacji dla krycia nałogu to ważny krok, który może otworzyć oczy uzależnionego.
Nie trać nadziei
Podczas rozmowy mogą wystąpić napady agresji, złości czy też odrzucenie. Nie poddawaj się! Nadal kieruj spokojne prośby, zapewniaj o swoim wsparciu w podjęciu leczenia, a co najważniejsze podkreślaj, że to akt odwagi, a nie słabości.
W przypadku, kiedy zawiodą wszelkie próby namówienia alkoholika do terapii, czas na ostateczne rozwiązanie – interwencję. Umów wizytę u specjalisty oraz zaprowadź uzależnionego. Ten poważny krok może przynieść wiele przykrych słów oraz oskarżeń o oszustwo. Nie możesz pozwolić, aby wybuchnąć negatywnymi emocjami. Zachowanie spokoju, da pewność uzależnionemu, że tam, gdzie się udaje chcą mu pomóc.
Szukaj pomocy u specjalistów
Kiedy nasz bliski zdecyduje się na leczenie uzależnienia od alkoholu lub też potajemnie kierujesz go do gabinetu, zadbaj, aby placówka zajęła się w nim w należyty sposób. Samo wsparcie psychologa nie zawsze jest wystarczające. W Ośrodku Przebudzenie mamy tego świadomość, starając się świadczyć kompleksowe usługi. Zapewniamy różne formy terapii, tak aby wybrać najodpowiedniejszą z nich, pasującą do każdego przypadku.
Chęć niesienia pomocy wymagają niezwykłej siły oraz pewności swoich możliwości. Jednakże niekiedy i ich pokłady mogą się skończyć. Warto wtedy indywidualnie udać się do specjalisty leczenia uzależnień. W Ośrodku Przebudzenie nie tylko pomagamy uzależnionym, ale również ich bliskim. Wspieramy ich w trakcie leczenia. Służymy poradami z zakresu interwencji oraz tego jak namówić do leczenia. Nasz zespół to grono specjalistów: prawników, psychologów i terapeutów. Każdy z nich gotowy jest do niesienia pomocy osobom uzależnionym oraz ich rodzinom, w trudnej walce z nałogiem.