Zmęczone, łzawiące, zaczerwienione oczy, rozmyte pole widzenia, kłopoty z rozpoznawaniem kształtów? Te objawy mogą świadczyć o chwilowym zmęczeniu wzroku, ale równie dobrze mogą być symptomami różnorodnych chorób oczu. Jak je rozpoznać i jak reagować, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy?
Objawy chorób oczu, których nie wolno lekceważyć
Szacuje się, że na kłopoty ze wzrokiem skarży się już co drugi z nas. Nic dziwnego – coraz więcej osób pracuje na co dzień przed komputerem, a wieczorem sięga dodatkowo po telefon. Do tego dochodzą alergie, podrażnienia, zapalenia i postępujące wady wzroku. Choć czasem może nam się wydawać, że doskonale wiemy, z jaką chorobą oczu mamy do czynienia – pod żadnym pozorem nie powinniśmy samodzielnie się diagnozować, ani tym bardziej na własną rękę przyjmować żadnych lekarstw. Takie działanie może tylko pogorszyć nasz stan. Jeśli zatem zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy – koniecznie zgłośmy się do lekarza okulisty. Jakie choroby oczu mogą nas spotkać?
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób oczu. Możemy spotkać się z wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym zapaleniem spojówek. Przypadłości te charakteryzują się ostrym bólem i swędzeniem okolicy oczu. Do tego dochodzi silne zaczerwienienie oraz wodnista lub ropna wydzielina. Do zapalenia spojówek może prowadzić np. intensywne pocieranie okolicy oczu brudnymi rękami. Na zapalenie spojówek często skarżą się także alergicy. Leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii, a w przypadku alergików również na przyjmowaniu leków antyhistaminowych.
Zapalenie rogówki
Zapalenie rogówki to choroba silnie zakaźna, która może prowadzić do groźnych powikłań – np. zmętnienia, zbliznowacenia, owrzodzenia rogówki. Zapalenie rogówki jest chorobą często nawracającą – stąd olbrzymia trudność w jej skutecznym wyleczeniu. Zapalenie rogówki jest chorobą wirusową, przez co naprawdę trudno jej uniknąć. Wśród objawów wymienia się między innymi: silny światłowstręt, łzawienie. Zapalenie rogówki może prowadzić nawet do powstania zaćmy lub jaskry. Wystąpienie tej choroby można stwierdzić tylko poprzez badanie okulistyczne. Leczenia polega na miejscowym podawaniu kropli i maści do oczu wykazujących działanie przeciwwirusowe.
Jaskra
Jaskra uważana jest za jedną z najbardziej podstępnych chorób oczu. Rozwija się powoli i bezobjawowo (aż 90% chorych nie ma żadnych objawów!), a wykrywa się ją najczęściej przypadkiem. Nie do końca znane są przyczyny pojawienia się jaskry i niestety mimo rozwoju medycyny nie potrafimy jej w pełni leczyć – możemy jedynie opóźniać skutki choroby. Szacuje się, że na świecie jest nawet 70 mln chorych na jaskrę. Wśród objawów można wymienić światłowstręt, trudności z przystosowaniem wzroku do ciemności, pojawienie się mroczków lub tęczowych kółek przy spoglądaniu na źródło światła, częste łzawienie oczu, ale także silne bóle oka, wymioty, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia rytmu serca. Leczenie jaskry zależy od stopnia zaawansowania choroby – lekarz okulista może zdecydować o zastosowaniu kropli leczniczych albo nawet zaklasyfikować pacjenta do zabiegu chirurgicznego.
Zaćma
Zaćma to choroba polegająca na stopniowym zmętnieniu soczewki oka. Może być schorzeniem wrodzonym, jednak w większości przypadków towarzyszy ona stopniowemu starzeniu się organizmu – większość chorych na zaćmę to osoby, które ukończyły 60 rok życia. Objawy zaćmy są bardzo charakterystyczne – pogorszenie ostrości widzenia, pogorszenie widzenia kolorów, trudności z widzeniem w ciemnych pomieszczeniach, nagłe polepszenie ostrości widzenia o zmierzchu lub przy zachmurzonej pogodzie. Zaćmę można z dużym sukcesem leczyć operacyjnie – dobrą wiadomością jest to, że zabieg wszczepienia sztucznej soczewki jest w pełni refundowany przez NFZ.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba seniorów – rozwija się głównie po ukończeniu 50 roku życia. Wśród przyczyn należy upatrywać niedostatecznej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, czy nałogowego palenia papierosów. Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do ograniczenia widzenia – chory ma trudności z czytaniem, pisaniem, prowadzeniem samochodu. W zaawansowanym stadium choroby samodzielne funkcjonowanie jest mocno utrudnione – chory zachowuje widzenie obwodowe, ale wszystko, co znajduje się bezpośrednio przed jego oczami staje się niewidoczne. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą przewlekłą – nie jesteśmy w stanie jej w pełni wyleczyć, ale możemy skutecznie hamować i opóźniać proces postępowania choroby.
Oczy są jednym z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Ponieważ codziennie narażone są kontakt z szkodliwymi czynnikami – mocne słońce, promieniowanie UV, światło niebieskie, słoną, czy chlorowaną wodę, a także na kontakt z bakteriami i wirusami potrzebują specjalnej ochrony. Z tego względu tak ważne jest nieignorowanie pierwszych objawów, takich jak łzawienie, zaczerwienienia, szczypanie, opuchlizna, wysięki. Mogą one świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej, ale równie dobrze mogą być zwiastunem groźnych schorzeń. Pamiętajmy przy tym, że wiele chorób oczu przebiega bezobjawowo i ujawnia się dopiero w zaawansowanym stadium – dbajmy więc o regularne badania w gabinecie okulistycznym, by na dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.
Artykuł powstał we współpracy z Martą Łaczkowską, na co dzień współtworzącą bloga wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać modne okulary i zadbać o zdrowy wzrok.