× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
problem z alkoholem
Gdzie szukać pomocy

Jak się zachowywać przy alkoholiku pod wpływem alkoholu?

Alkohol jest w stanie powodować nieumiejętność identyfikowania się z własnymi emocjami. Często skutkuje ujawnieniem się cech, które na trzeźwo pozostają w ukryciu. Z tego powodu prawie połowa wszystkich uzależnionych od alkoholu osób cierpi z powodu zaburzeń osobowości. Jak można zachowywać się alkoholik pod wpływem alkoholu i w jaki sposób reagować na jego postępowanie?

Jak może zachowywać się alkoholik pod wpływem alkoholu? 

Alkohol to substancja powodująca wyraźne obniżenie sprawności układu nerwowego. Osoba pod jej wpływem doświadcza zaburzeń reakcji wzrokowych i słuchowych, obniżenia precyzji sprawności aparatu mowy, a także spadku precyzji wykonywanych ruchów i upośledzenia ośrodka równowagi. Alkoholik w stanie upojenia często jest nadwrażliwy i nie jest w stanie w pełni panować nad swoim zachowaniem. Prowadzi to do napadów gniewu, agresji, a często także nadmiernej rozwiązłości i niepohamowanej chęci zaspokajania żądz. U wielu uzależnionych osób pod wpływem alkoholu może również dochodzić do drastycznego obniżenia nastroju oraz doświadczania stanów depresyjnych i silnego lęku, będących w stanie powodować zachowania autoagresywne – próby samookaleczenia, a także myśli i próby samobójcze. 

Jak reagować na zachowania alkoholika?

Osoby obcujące z alkoholikiem muszą pamiętać, że uzależnienie jest chorobą, a nie przejawem słabości charakteru. Powinny spróbować postawić się na jego miejscu i zrozumieć jego problemy, równocześnie powstrzymując się od wytykania błędów i pouczania. Należy zagwarantować alkoholikowi przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i opinii, w żadnym wypadku nie można się jednak godzić na jakiekolwiek przejawy przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, ani na pozostawanie emocjonalnym zakładnikiem uzależnionego osoby. W obcowaniu z alkoholikiem ważne jest ponadto unaocznienie mu skutków jego działań. Wymaga to konfrontacji uzależnionej osoby z popełnionymi w stanie upojenia błędami i oznacza, że jej bliscy nie powinni usprawiedliwiać jej zachowania i na własną rękę usuwać jego skutków. Tylko w ten sposób alkoholik będzie w stanie rozpoznać wpływ alkoholu na własne życie i zrozumieć konieczność rozpoczęcia leczenia. 

problem z alkoholem

Pijany alkoholik – jakich zachowań należy unikać?

Przy alkoholiku w stanie upojenia należy powstrzymać się przede wszystkim od wybuchów gniewu i nakłaniania do podjęcia leczenia. 

  • Wybuchy gniewu

Alkoholicy posiadają zdolność do wzbudzania złości i prowokowania silnie emocjonalnych reakcji ze strony otoczenia. Wybuchy gniewu i inne rodzaje okazywania wrogości powodują jednak dalsze antagonizowanie uzależnionej osoby i przekonują ją, że nienawiść, jaką żywi sama do siebie, jest w pełni uzasadniona i słuszna. Okazywanie złości przez bliskich alkoholika stanowi dla niego dodatkowy powód do picia i prowadzi do pogłębienia nałogu. 

  • Nakłanianie do podjęcia leczenia

Umiejętne przekonywanie alkoholika do podjęcia leczenia jest z reguły wskazane, rozmów na ten temat nie należy jednak rozpoczynać w momencie, gdy znajduje się on pod wpływem alkoholu. W tym stanie pozostaje bowiem całkowicie głuchy na wszelkie argumenty i nie jest w stanie wyciągnąć z rozmowy jakichkolwiek wniosków. Istnieje również niebezpieczeństwo, że uzależniona osoba poczuje się atakowana i na próby nakłonienia do rozpoczęcia terapii zareaguje agresją, stwarzając tym samym zagrożenie dla najbliższego otoczenia. 

Przy obcowaniu z alkoholikiem w stanie upojenia należy także powstrzymać się przed wzbudzaniem w nim poczucia winy i próbami wywoływania emocjonalnej reakcji. Warto ponadto zachować zdrowy dystans i nie brać zachowania uzależnionej osoby do siebie. Złamanych obietnic dotyczących zerwania z nałogiem nie można więc traktować jako celowego, zaplanowanego kłamstwa. 

Rola terapii w leczeniu uzależnień

Osoby uzależnione od alkoholu wymagają profesjonalnej pomocy. Jej udzielaniem zajmują się odpowiednio doświadczeni i wykwalifikowani lekarze oraz terapeuci. Jedną z znanych form leczenia alkoholizmu jest terapia w ośrodku zamkniętym. Pozwala ona na stworzenie kontrolowanego środowiska wolnego od pokus i stałe monitorowanie postępów chorego.

Leczeniem uzależnień na Dolnym Śląsku zajmuje się Ośrodek Przebudzenie, posiadający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w terapii alkoholizmu. Placówkę cechuje zaangażowanie w losy swoich podopiecznych, co w połączeniu ze zróżnicowanymi formami terapii daje doskonałe efekty i pozwala pacjentom rozpocząć nowe, trzeźwe życie.