× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
astygmatyzm
choroby oczu

Jak skorygować astygmatyzm ?

Jak objawia się astygmatyzm ? Astygmatyzm to wada wzroku, którą powoduje zniekształcenie rogówki lub soczewki oka, która przyjmuje kształt eliptyczny zamiast okrągłego. Człowiek z tą wadą może widzieć nieostro niezależnie od odległości, może także cierpieć na bóle głowy, łzawienie oczu, zaburzenia równowagi, mieć kłopoty z ustalaniem odległości.

Astygmatyzm może, chociaż nie musi towarzyszyć innym wadom wzroku. Szacuje się, że około 40% pacjentów, których wzrok wymaga korekty ma problemy związane z astygmatyzmem.

Astygmatyzm jest wadą wrodzoną, często przenosi się z pokolenia na pokolenie. Dotyka ludzi w każdym wieku – od dziecka do osób w podeszłym wieku.

Jak leczyć astygmatyzm ?

Tak jak w przypadku większości wad wzroku możliwe jest leczenie operacyjne, stosowanie okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych. O doborze najlepszej metody powinien decydować lekarz okulista. Nie każdy może poddać się zabiegowi chirurgicznemu, dlatego najpopularniejsze są okulary lub soczewki. Okulary i soczewki dla astygmatyka nazywamy cylindrycznymi lub torycznymi, z uwagi na to, że mają różną grubość w różnych miejscach. W przypadku większej wady tego typu okulary nie są zbyt wygodne w użytkowaniu. Dlatego, jeśli nie ma przeciwwskazań najbardziej komfortowym wyjściem z sytuacji są właściwie dobrane soczewki kontaktowe. Aby zaoszczędzić na czasie, skorzystać z porady lekarskiej i od razu zaopatrzyć się w soczewki warto skorzystać z usług coopervision.pl. Na stronie internetowej coopervision.pl można znaleźć najbliższy gabinet okulistyczny i zarezerwować wizytę. Specjalista nie tylko dokona szczegółowego badania wzroku ale na miejscu dobierze soczewki i przeszkoli w ich użytkowaniu. Coopervision jest także jednym największych i cieszących się międzynarodowym uznaniem producentów soczewek, dlatego dla swoich stałych pacjentów może zaoferować specjalne programy promocyjne.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać na astygmatyzm ?

Tak jak każde inne soczewki toryczne powinny być dobrane przez okulistę. Należy nauczyć się korzystania z soczewek (co zapewnia firma coopevision.pl) – zakładać je w prawidłowy sposób i bezwzględnie dbać o higienę. Do swoich indywidualnych potrzeb należy dobrać rodzaj soczewek od jednodniowych (lub dobowych) po takie, które używamy 2 tygodnie lub miesiąc. Każdy rodzaj ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Jednorazowe są wygodniejsze na przykład w podróży, soczewki przeznaczone do dłuższego użytkowania są nieco tańsze, ale wymagają codziennej pielęgnacji.