× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
psychoterapia w leczeniu depresji
Gdzie szukać pomocy

Jak skutecznie leczyć depresję?

Depresja, choroba XXI wieku

Coraz częściej słyszymy o depresji i spustoszeniach, które czyni w życiu wielu ludzi. Depresji doświadczają nasi znajomi lub bliscy, krewni, a także my sami możemy jej doświadczyć. Depresję należy traktować jako poważną chorobą, charakterystyczną dla społeczeństw XXI wieku.

Objawów depresji nie można bagatelizować, ponieważ bagatelizowanie może doprowadzić chorą osobę do stanu ciężkiej apatii, zrujnowania własnego życia, samookaleczeń, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Po czym poznajemy depresję?

Dwa podstawowe kryteria pozwalające na potwierdzenie depresji to:
1. Ciągłe poczucie beznadziei oraz obniżony nastrój w ciągu ostatniego miesiąca
2. W okresie ostatniego miesiąca ciągłe zniechęcenie do wykonywania czynności, które do tej pory sprawiały nam przyjemność.

Jeżeli choćby jeden z tych objawów możemy jednoznacznie potwierdzić, to warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, by wspólnie z nim zastanowić się, co się z nami dzieje i jak na to powinniśmy zareagować. Prawdopodobnie otrzymamy zalecenie udania się do psychiatry lub psychoterapeuty.

Dobrym pomysłem jest również wykonanie samodzielnie w domu testu BECKA, który jest powszechnie dostępny w Internecie i jest uznawany przez lekarzy jako ważne narzędzie do diagnozowania depresji.

W teście BECKA odpowiadamy na szereg szczegółowych pytań dotyczących stanu naszego samopoczucia i otrzymujemy konkrety wynik, z którym można wybrać się do lekarza specjalisty.

Pierwsze symptomy depresji

Generalnie o depresji możemy mówić, gdy tracimy zainteresowanie życiem i wszystkim, co nas do tej pory cieszyło, gdy odkrywamy, że wszystko co wcześniej sprawiało nam przyjemność  i dostarczało radości to teraz nas w ogóle nie cieszy i jest bez znaczenia.

Jeśli podstawowe objawy depresji nie nasilają się to łatwo pomylić ją z zwykłymi wahaniami nastroju, które od czasu do czasu dotykają większość ludzi.

Prawdziwa depresja wraz z upływem czasu podstępnie postępuje dalej i odbiera coraz więcej przyjemności z życia.

Leczenie depresji

Do lekarza lub psychoterapeuty osoby cierpiące na depresję docierają  najczęściej, gdy są już w cięższym stanie. Na tym etapie choroby najczęściej wymagane jest zastosowanie dwóch metod leczenia równocześnie – farmakoterapia i psychoterapia.

Sama psychoterapia pomaga w stanach lekkich i czasami wystarczy kilka wizyt, by powstrzymać rozwój choroby.

Psychoterapia indywidualna to nowoczesna i doceniana forma pomocy, która samodzielnie lub wspólnie z lekami może dać bardzo dobre wyniki leczenia.
Bardzo skutecznym nurtem psychoterapii w leczeniu depresji jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent to indywidualny przypadek i wspólnie z terapeutą powinno wybrać się odpowiednią metodę psychoterapeutyczną dla konkretnego pacjenta.

Przed pójściem do psychologa warto zapoznać się z różnymi nurtami psychoterapii i wybrać najbardziej odpowiedni dla nas nurt.