× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
odchudzanie
Dieta Uroda

Jak skutecznie walczyć z otyłością?

Jak wynika z Narodowego Testu Zdrowia Polaków przeprowadzonego w 2020 roku, ponad połowa naszych rodaków (61% społeczeństwa) ma problem z nadmierną masą ciała. Część z nich cierpi na nadwagę, ale spory odsetek boryka się z dużo groźniejszą otyłością. Jest to schorzenie cywilizacyjne, które może stanowić podłoże wielu poważnych chorób. Warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie walczyć z nadmierną masą ciała.

Odkryj przyczyny otyłości

Przyczyny otyłości mogą być bardzo różne, jednak najczęściej odpowiadają za nią zła dieta (przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania) i brak aktywności fizycznej. Ponadto specjaliści uważają, że tendencję do tycia w dorosłym życiu mają osoby, które w dzieciństwie borykały się z nadwagą lub otyłością. Rozważając kwestię przyczyn otyłości, nie należy zapominać, że wywoływać mogą ją mutacje genowe, a także uwarunkowania psychospołeczne, które związane są np. z zajadaniem negatywnych emocji. Warto podkreślić, że otyłość nie tylko powoduje schorzenia, ale i może być ich wynikiem. Za rozwój nadmiernej masy ciała odpowiadać mogą m.in. choroba Cushinga, niedoczynność tarczycy oraz zespół policystycznych jajników. Jeżeli nadwaga lub otyłość nie jest wynikiem schorzenia, jak skutecznie pozbyć się boczków doczytasz na Szczuplejsza.pl oraz poniżej.

Zadbaj o deficyt kaloryczny

Choć w Internecie znaleźć można wiele, czasem drakońskich i niebezpiecznych diet, najlepszym sposobem na zrzucenie nadmiernej wagi jest zachowanie zdrowego deficytu kalorycznego. Czym jest? To sytuacja, w której organizm podczas codziennej aktywności spala więcej kalorii, niż otrzymuje z pożywienia. Zapotrzebowanie kaloryczne można wyliczyć samodzielnie za pomocą dostępnych w sieci narzędzi, jak i poprosić o to specjalistę, następnie należy odjąć od niego 200 – 300 kcal. Przydatne w utrzymaniu deficytu kalorycznego są aplikacje pozwalające na liczenie kalorii w łatwy i szybki sposób. W skomponowaniu racjonalnej diety odchudzającej może pomóc dietetyk. Co ważne, coraz więcej specjalistów przychyla się do racjonalizowania diety i zezwala swoim pacjentom na stosowanie zasady 80/20 lub 90/10, co oznacza, że większość (80% lub 90%) spożywanej żywności powinna być zdrowa i wartościowa, a pozostałą część kalorii można przyswoić z tzw. posiłków rekreacyjnych, czyli niezaliczanych do zdrowych i „fit”.

Pamiętaj o ćwiczeniach fizycznych

W procesie zrzucania wagi istotna jest nie tylko prawidłowa dieta, ale i ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim poprawia się kondycja i wytrzymałość ciała, a także spalają się kalorie, dzięki czemu łatwiej zachować wspominany wyżej deficyt kaloryczny. Specjaliści zalecają, aby ćwiczyć regularnie, minimum 3 razy w tygodniu. Osoby z otyłością mogą uprawiać sport zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu oraz na siłowni. Zalecanymi aktywnościami są:

  • aqua aerobic,
  • jazda na rowerze
  • marszobieg,
  • nordic walking,
  • pływanie.

 

Wraz z poprawą kondycji i wytrzymałości organizmu można włączyć inne, bardziej wymagające, ćwiczenia np. cardio albo siłowe bądź zdecydować się na trening EMS.

Inne sposoby pozwalające na walkę z otyłością

Warto wiedzieć, że dieta oraz ćwiczenia nie są jedynymi metodami, które powalają na redukcję nadmiernej masy ciała zwłaszcza w przypadku dużej liczby kilogramów do zrzucenia. Proces odchudzania można wspomóc, stosując suplementy diety. Są one dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę. Ponadto przydatne mogą być zabiegi odchudzające, m.in. mezoterapia igłowa, lipoliza iniekcyjna lub HIFU. Nieco bardziej zaawansowanymi metodami walczenia z otyłością są liposukcja oraz zbiegi zmniejszania żołądka – bypass żołądkowy, balon wewnatrzżołądkowy albo mankietowa resekcja żołądka. W przypadku osób, które ciepią na otyłość na podłożu psychospołecznym bardzo skuteczna może być terapia u psychodietetyka.