Mierzenie temperatury ciała to dość powszechne zjawisko. Kiedy czujemy się słabo, jednocześnie robi się nam zimno z nieznanych przyczyn, wówczas może to być wyraźny sygnał dla organizmu, że nasze zdrowie jest zagrożone. Czym jest gorączka i czy zawsze jest zagrożeniem dla organizmu? Jakie rodzaje termometrów można wyróżnić? Czym charakteryzują się termometry bezdotykowe? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników w tym zakresie.
Czym jest gorączka i czy zawsze jest zagrożeniem dla organizmu?
W wielu przypadkach nasz organizm poprzez podwyższenie temperatury sygnalizuje nam, że dzieje się z nami coś niedobrego. Jest to jednocześnie zgłoszenie gotowości organizmu do obrony się przed intruzami. Gorączka wbrew pozorom jest niezbędna, bowiem odpowiada za zmniejszenie stężenia cynku i żelaza w osoczu krwi. W ten sposób powstrzymywane jest namnażanie się bakterii, natomiast rozwój choroby jest zatrzymywany. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że wyższa temperatura ciała ma także bezpośredni wpływ na metabolizm- przyspiesza go. W praktyce oznacza to, że znacznie szybciej pozbywamy się toksyn, a czas trwania naszej choroby jest minimalizowany. O dobrym wpływie temperatury możemy jednak mówić, jeśli nie jest ona wyższa niż 38,5 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku konieczne jest jej zbijanie.
Jakie rodzaje termometrów można wyróżnić?
Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne były termometry rtęciowe. Niebezpieczną substancję zastąpiono alkoholem lub galistanem. Od pewnego czasu jednak popularnością cieszą się modele elektroniczne, które powszechnie uznawane są jako znacznie wygodniejsze w obsłudze. Biorąc pod uwagę miejsce pomiaru, możemy je podzielić na tradycyjne, douszne i bezdotykowe. Te pierwsze przeznaczone są do używania pod pachą, pod językiem lub w odbycie- każdorazowo należy je dezynfekować. Jak sama nazwa wskazuje, modele douszne dokonują pomiaru w uszach, natomiast te bezdotykowe termometry lekarskie przykładane są blisko czoła lub do skroni.
Czym charakteryzują się termometry bezdotykowe?
Godne uwagi są termometry lekarskie bezdotykowe, które znaleźć można na stronie https://meridensklep.pl/product-pol-11-Termometr-medyczny-TM-19.html. Są one przede wszystkim gwarancją dokładnych pomiarów, jednocześnie ich użytkowanie nie jest problematyczne. Ich błąd pomiarowy może wynieść maksymalnie 0,2 stopnia Celsjusza, natomiast cały pomiar trwa maksymalnie 5 sekund. Są to zaawansowane urządzenia pod względem technologicznym.