× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
trener na siłowni
Porady

JAK WYBRAĆ TRENERA FITNESS NA SIŁOWNI?

Dojrzenie do decyzji, że potrzebujesz osobistego trenera fitness jest właściwym i odważnym krokiem. Nie wszyscy ludzie, którzy ćwiczą na siłowni, dostrzegają potrzebę pomocy i coachingu. Jak wybrać dobrego trenera? Jak zdefiniować profesjonalizm? Jakie są zalety treningu personalnego? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Krótko mówiąc, zadaniem osobistego trenera fitness jest poprowadzenie Cię we właściwym kierunku, kontrola techniki wykonywanych ćwiczeń i pomoc w dojściu do celu. Wszystko inne zależy od Ciebie: pracowitość, chęć i zgodność.

DLACZEGO POTRZEBUJĘ OSOBISTEGO TRENERA NA SIŁOWNI?

Trening na własną rękę i bez porady doświadczonego instruktora jest nieskuteczny. Praktyka pokazuje, że tak. Dlaczego?

Po pierwsze, niezrozumienie wyznaczonego celu. Załóżmy, że chcesz utrzymać formę i zaczynasz pedałować na rowerze stacjonarnym. Jeśli chcesz trenować wytrzymałość swojego ciała, sięgasz po hantle. Trener wybierze działania, które pozwolą zrealizować cel.

Po drugie, technika ustawiania. Nieprawidłowe wykonanie prowadzi nie tylko do niskiej wydajności, ale także do obrażeń. Podczas zajęć trener będzie Cię asekurował, dobierał odpowiednie ciężary, doradzał jaki chwyt wykonać i wiele innych.

Po trzecie, trener osobisty może dać Ci dodatkową motywację. Mentorstwo. Właściwe słowa. Zainteresowanie wynikiem. Dzięki tym składnikom nabierzesz nowej wiary w siebie.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIEGO TRENERA PERSONALNEGO?

Podejdźmy do tego z dystansu, zaczynając od powodów. Dlaczego w ogóle ludzie szukają pomocy trenera? Najczęstszym powodem jest chęć uzyskania lepszej kondycji i to najlepiej jak najszybciej. Są klienci, którzy potrzebują specjalnego szkolenia podczas okresu rehabilitacji. Ktoś ćwiczy z trenerem personalnym na zalecenie lekarza.

Czy muszą rozwijać swoje cechy wytrzymałościowe?  Wybierz kulturystę lub osobę podnoszącą ciężary.

Chcesz schudnąć? Skonsultuj się z trenerem dietetykiem.

Chcesz przebiec maraton na wiosnę? Wybierz sportowca uprawiającego lekkoatletykę.

Przyjrzyjmy się najczęstszemu z nich – dbaniu o formę:

Wybór trenera personalnego trzeba zacząć od siebie. Tak, wszystko zaczyna się od osobistej świadomości. Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „osobisty trener fitness”, odpowiedz sobie szczerze na 5 pytań:

  • Jakie wyniki chcę osiągnąć?
  • Dlaczego właśnie do niego?
  • Jaka jest rola trenera personalnego w osiągnięciu mojego celu?
  • Co będę uważał za miarę osiągnięć?
  • W jakim terminie?

Odpowiedzi na te pięć pytań pomogą Ci dopracować zapytanie i dostosować cel. Prawidłowo postawiony cel to już połowa sukcesu. Trener personalny dokładnie zrozumie Twoje oczekiwania i cele, dzięki czemu będzie w stanie lepiej dopasować do nich swoją pracę.

Dla porównania:

Prośba #1: „Chcę schudnąć, stać się szczuplejsza”.

Zapytanie #2: „Chcę do sierpnia zmniejszyć obwód w pasie o 4 cm”.

Jak myślisz, które sformułowanie będzie bardziej zrozumiałe dla potencjalnego trenera personalnego? Zatem: sformułuj swoje oczekiwania i cele jak najdokładniej, wtedy trener będzie mógł zaproponować i zrealizować najbardziej efektywny dla Ciebie program treningowy.

JAK ZNALEŹĆ SWOJEGO OSOBISTEGO TRENERA?

Duże kluby fitness są zainteresowane posiadaniem profesjonalistów pracujących dla nich. Jeśli poziom trenerów jest niski, popyt spadnie, a reputacja zostanie nadszarpnięta.

Kandydaci na trenerów przechodzą certyfikację i szkolenia. Po ukończeniu otrzymują certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje.

Wykształcenie trenera personalnego świadczy o tym, że osoba ta posiada przynajmniej podstawy teoretyczne. Oprócz wykształcenia ważne jest również doświadczenie. Nie wahaj się zapytać trenera o osoby, które osobiście trenował, jakie wyniki osiągnęły. Dla najbardziej skrupulatnych, porozmawiaj z jego trenerami.

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny trener fitness?

Specjalistyczne wykształcenie. Ważne jest nie tylko posiadanie dyplomu, ale także to, gdzie trener go zdobył. Na przykład, istnieją firmy, które pojawiają się w poszukiwaniu „kupić fitness trener dyplom”. Widziałeś nazwę instytucji na papierze swojego potencjalnego trenera – powód do zastanowienia.

Dostępność certyfikatów zawodowych. Ponadto, przyzwoity osobisty trener fitness jest regularnie certyfikowany. To jest właśnie to, czego potrzebujesz, abyś miał więcej spokoju o kompetencje swojego przyszłego mentora.

Doświadczenie w pracy jako trener i z klientami. Posiadanie takiego doświadczenia jest niezbędne, aby już w praktyce stwierdzić, jak dobry jest trener. Przypomnij sobie również, że możesz porozumieć się z byłymi lub obecnymi podopiecznymi, aby w pełni zrozumieć obraz sytuacji.

Komunikacja i towarzyskość. Bez tych cech trener personalny będzie tylko człowiekiem-maszyną, który stoi nad twoją duszą i mówi ci, co masz robić. Jest mało prawdopodobne, że brak kontaktu komunikacyjnego z tą osobą będzie Ci się podobał.

Osobiste osiągnięcia samego trenera. Dobrym znakiem jest, jeśli Twój przyszły trener sam nadal uprawia sport i osiągnął znaczące wyniki (nagrody, rekordy, itp.).

Zdecydowałeś się na trenera, nadszedł czas na pierwszy trening

Pierwszy trening z trenerem personalnym na siłowni zaczyna się nie od ćwiczeń, ale od Twojego zapytania i wywiadu. Doświadczony trener będzie w stanie znaleźć najlepszy sposób na osiągnięcie celu, tylko dla Ciebie. Trener zapyta Cię również o Twoje doświadczenie fizyczne i przeciwwskazania. Na tej podstawie zostanie opracowany program szkolenia. Kolejną cechą dobrego trenera personalnego jest pozytywne wzmocnienie wyników. To jest na przyszłość.

Pierwsze spotkanie z trenerem personalnym odbywa się w formie rozmowy:

  • Trener pyta Cię o zdrowie, kontuzje.
  • Opowiadasz coachowi o swoich celach i pożądanych rezultatach.
  • Trener proponuje Ci ułożenie planu treningowego.

Odbyła się pierwsza sesja treningowa, spodobało Ci się i chcesz trenować dalej. Teraz warto postawić ważniejsze pytanie: „Kto jest odpowiedzialny za wynik?”.

Efekty treningu z osobistym trenerem fitness. Kto jest odpowiedzialny za wyniki?

„Jeśli to się udało, to moja wina. Jeśli nie, to wina trenera” – z taką postawą często się spotykam. W rzeczywistości osiągnięcie wyniku jest obowiązkiem trenera i Twoim. Jest ona równo podzielona. Przykład: doszło nawet do tego, że klient mógł oskarżyć trenera o spóźnianie się na treningi, to też się zdarza.

Czy to prawda, że treningi z osobistym trenerem fitness są drogie?

Kiedy brzmi fraza „trener personalny”, to od razu nasuwa się skojarzenie z czymś niedostępnym dla zwykłych śmiertelników. Owszem, czas dobrego trenera kosztuje, ale nie jest to wygórowana kwota z sześcioma zerami na rok. Tutaj najważniejsze jest Twoje nastawienie: czy jesteś gotowy zainwestować w lepszą wersję siebie, czy wolisz ćwiczyć na siłowni na chybił trafił. Wybór należy tylko do Ciebie.

PODSUMOWANIE

Treningi z doświadczonym trenerem personalnym na pewno pomogą Ci osiągnąć cel. Wszystko zależy od tego, jak bardzo sam jesteś na to przygotowany. Jedną z najważniejszych rzeczy jest miejsce, w którym odbywają się zajęcia. Najlepszym rozwiązaniem jest klub fitness (tam jest odpowiednia infrastruktura, od trenerów po prysznice).

Możesz umówić się na darmową konsultację poprzez stronę adrianbugno.pl, a następnie zdecydować, czy chcesz współpracować z Adrianem.