Psychoterapia to jedna z najskuteczniejszych form leczenia u osób borykających się z różnego rodzaju zaburzeniami osobowości. Istnieje wiele rodzajów psychoterapii, wśród których każda ma inne założenia, metody oraz cele. Jedną z najczęściej stosowanych odmian odnosząca sukcesy u pacjentów w różnym stadium zaawansowania choroby jest psychoterapia psychodynamiczna.
Ogólne założenia psychoterapii psychodynamicznej
Terapia psychodynamiczna wywodzi się z połączenia freudowskiej psychoanalizy i psychiatrii. Polega ona głównie na badaniu dynamizmów pacjenta, czyli jego uczuć, myśli oraz reakcji werbalnych i niewerbalnych. W ten sposób poddajemy się refleksji nad nasza nieświadomością i staramy się zrozumieć motywy naszych przeżyć, podświadomych dążeń, potrzeb oraz pragnień. Jednym z podstawowych założeń tego nurtu jest przekonanie, że nasze lęki oraz zaburzenia rozwijają się na skutek nieuświadomionych konfliktów psychologicznych zachodzących w naszym wnętrzu. Mogą być one ukryte tak głęboko, że nie jesteśmy świadomi ich istnienia lub też staramy się je wyprzeć ze świadomości w odruchu obronnym. Takie nieprzepracowane konflikty psychiczne z przeszłości magicznie nie znikną z naszego życia a mogą być przyczyną do jeszcze poważniejszych problemów osobistych. Rolą psychoterapeuty jest nakierowanie nas na te konflikty i pomoc w przepracowaniu ich, tak by nie stanowiły już dla nas blokady.
W myśl nurtu psychodynamicznego działa Psycholog Katarzyna Stefaniak – Mokotów, która prywatną praktykę prowadzi w warszawskiej dzielnicy, niedaleko Metra Politechnika. Terapia psychodynamiczna jest niezwykle uniwersalnym rodzajem oddziaływania psychoterapeutycznego, sprawdzającym się u pacjentów zmagających się z zaburzeniami nastroju, odżywiania i osobowości, ze stanami lękowymi, stresem pourazowym oraz problemami w relacjach z innymi.
Przebieg terapii psychodynamicznej
Psychoterapia psychodynamiczna zazwyczaj jest stosunkowo długa i może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Spotkania odbywają się zazwyczaj do 2-3 razy w tygodniu i trwają około godziny. Głównym środkiem psychoterapeutycznym jest tutaj rozmowa z terapeutą, który bacznie obserwuje zachowania pacjenta i stara się zrozumieć każdy, nawet najmniejszy jego gest. Terapeuta nie narzuca przy tym tematu rozmowy ani nie zadaje pytać a raczej pozwala pacjentowi otworzyć się i mówić na wybrany przez niego temat. Bardzo ważne są tu również emocje, które pacjent wykazuje w stosunku do osób, o których mówi mogące naprowadzić terapeutę na przyczynę konfliktu lub traumatycznego wydarzenia z przeszłości.
W terapii psychodynamicznej niezwykle istotny jest kontakt, jaki wytworzy się między pacjentem a terapeutą. Aby całe oddziaływanie miało sens pacjent musi się czuć swobodnie i bez obaw opowiadać o swoich myślach i uczuciach. Nie ma tu miejsca na cenzurę ani wtrącenia ze strony psychoterapeuty. Dlatego też wybierając psychoterapeutę warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie, a także metody, które wykorzystuje w swojej pracy oraz wizję, która przyświeca mu w działaniu. Takie informacje można znaleźć na stronie https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/psychoterapeuta/, gdzie psycholog przyznaje, że nieustannie ciekawi ją jej praca i zmienność natury ludzkiej. Takie zachowania można zaobserwować u terapeutów z powołania, którzy lubią własną pracę.
Efekty terapii psychodynamicznej
Głównym efektem terapii jest wyzwolenie pacjenta od dręczącego go problemu psychicznego, który może mieć różnorakie podłoże. Wielu pacjentów zaczyna również odczuwać dużo większą pewność siebie oraz zwiększone umiejętności współżycia z innymi ludźmi w społeczeństwie. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób borykających się z dużymi problemami komunikacyjnymi. Mimo, że psychoterapia psychodynamiczna jest stosunkowo długa przynosi niezwykle pozytywne a przede wszystkim długotrwałe efekty, dzięki czemu znacznie poprawia jakość dalszego życia pacjenta.