× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
kleszcz
Informacje

Jakie choroby przenoszą kleszcze? Borelioza, babeszjoza, co jeszcze?

Choroby przenoszone przez kleszcze to nie tylko borelioza, chociaż jej poświęca się najwięcej uwagi. Te małe pajęczaki mogą być odpowiedzialne za inne groźne schorzenia, wśród nich wymienia się babeszjozę, dur powrotny czy kleszczowe zapalenie mózgu. Czym charakteryzują się te choroby i co warto o nich wiedzieć?

Babeszjoza

Babeszjoza, zwana też piroplazmozą, to choroba pasożytnicza przenoszona przez kleszcze. Odpowiada za nie określona grupa pierwotniaków. Babesia jest odpowiedzialna za wywołanie babeszjozy, na którą testy wykonasz w wielkoszynski.pl, szacuje się, że zakażonych nią jest ok. 10% kleszczy. U ludzi jest ona jednak rzadka. Może przebiegać bezobjawowo lub dawać symptomy podobne do malarii. Najczęściej pojawia się gorączka, dreszcze, zmęczenie, ból mięśni, ból brzucha, wymioty. Niekiedy zauważa się powiększenie śledziony i wątroby. Gorzej babeszjozę znoszą osoby z obniżoną odpornością. W leczeniu dolegliwości zaleca się farmakoterapię.

Borelioza

Borelioza, inaczej krętkowica kleszczowa, to choroba zakaźna wieloukładowa. Odpowiedzialne za nią są bakterie należące do krętków. Charakterystyczny dla boreliozy może być rumień wędrujący, który często jest oczywistym sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. Ponadto typowe dla niej są objawy grypopodobne, czyli gorączka, osłabienie, dreszcze, poty. Symptomy zależą też od stopnia zaawansowania boreliozy. Kiedy nie jest ona leczona, infekcja może doprowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego, zanikowego zapalenia skóry czy neuroboreliozy. W leczeniu tej choroby stosuje się antybiotykoterapię.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu wywołane jest przez flawiwirusy. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego. W fazie początkowej, określanej jako wiremiczna, zauważalne są objawy grypopodobne. U chorego obecna jest gorączka, pojawiają się wymioty, nudności, biegunka. U większości chorych dochodzi do wyleczenia bez konieczności przyjmowania leków czy hospitalizacji. Choroba może jednak u niektórych przejść w fazę neuroinfekcji, która jest już zagrożeniem dla zdrowia. Wówczas dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia móżdżku, zapalenia mózgu lub zapalenia rdzenia kręgowego. Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu jest wyłącznie objawowe. Można przed chorobą się uchronić, decydując się na szczepienia.

Dur powrotny

Dur powrotny to choroba zakaźna wywołana przez krętki Borrelia. Do jej objawów zalicza się wysoką gorączkę, nudności, bóle głowy i mięśni, powiększenie wątroby i śledziony, kaszel, krwawienia z nosa. Dur powrotny przenoszony przez kleszcze leczony jest za pomocą farmakoterapii.

Porażenie kleszczowe

Porażenie kleszczowe powstaje na skutek substancji zawartej w ślinie pajęczaka. U chorego pojawia się złe samopoczucie, ból głowy, wymioty, charakterystyczne jest porażenie odczuwane od nóg do góry ciała. Choroba ta jest zagrożeniem dla życia pacjenta, dlatego takie objawy powinny być skonsultowane z lekarzem.