× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leki na menopauzę
Informacje

Jakie leki na menopauzę wybrać, aby złagodzić jej objawy?

Menopauza (klimakterium) to naturalny proces, który zachodzi w ciele każdej, dojrzałej kobiety pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. W przeciągu kilku lat funkcje jajników ustają, a organizm kobiety przechodzi stopniowo ze stanu płodnego w bezpłodny. Zmniejszenie produkcji hormonów, czyli estrogenu oraz progesteronu wiąże się z nieregularnym miesiączkowaniem i szeregiem uciążliwych dolegliwości. Dostępne w aptekach preparaty na menopauzę, złagodzą jej objawy i pozwolą cieszyć się pełnią życia – bez względu na zmiany zachodzące w organizmie!

Jakie są objawy menopauzy?

Pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy pojawiają się najczęściej u kobiet około 40-go roku życia. Nieregularne miesiączkowanie, jak i szereg nieprzyjemnych dolegliwości – zarówno fizycznych, jak i psychicznych, wywołany jest nieregularną produkcją hormonów tj. estrogenu i progesteronu. Okres premenopauzalny to tzw. okres poprzedzający ostatnią miesiączkę, który może trwać nawet do kliku lat – charakteryzuje się on głównie spadkiem libido i obniżoną ochotą na seks. Tak jak w przypadku większości dolegliwości towarzyszących menopauzie jest to spowodowane zmianami na tle hormonalnym.

Przekwitanie nie powinno być prowodyrem do rezygnacji z życia intymnego – odpowiednie nastawienie psychiczne, wsparcie partnera i ewentualnie środki farmakologiczne zwiększające libido, pozwolą czerpać radość z życia w strefie seksualnej. Ponad 50% kobiet zbliżających się do całkowitego wygaszenia pracy jajników uskarża się na gwałtowne uderzenia gorąca, czyli nagłe uczucie ciepła powodujące zaczerwienienia skóry, widoczne szczególnie na tułowiu oraz twarzy – organizm reaguje w ten sposób na spadek estrogenu. Uderzenia ciepła mogą pojawić się również w nocy, co wiąże się z nadmiernym nocnym poceniem wywołującym silny dyskomfort. Dostępne w aptekach leki na menopauzę to między innymi preparaty, które wywołują działanie estrogenopodobne i łagodzą objawy wywołane nieregularną produkcją hormonów – jest to np. suplement diety Ligunin Termostop.

Okres premenopauzy to także inne, nieprzyjemne dolegliwości oraz zmiany zachodzące w ciele kobiety: uczucie ciągłego zmęczenia, trudności ze snem, a nawet pogorszenie się koncentracji i pamięci. Zmiany towarzyszące menopauzie wiążą się również ze zmianami w wyglądzie: włosy są przerzedzone oraz tracą swój blask, paznokcie stają się słabsze, a wraz ze spadkiem poziomu estrogenu wzrasta waga. Zmiany w ciele kobiety mogą przyczynić się nawet do depresji lub stanów lękowych, dlatego też warto wybrać odpowiednie preparaty na menopauzę np. Promeno Forte, Menopauzin Forte czy Femiflamax i cieszyć się z życia!

Fitoestrogeny, czyli leki na menopauzę bez recepty!

Fitoestrogeny to substancje, które wykazują działanie podobne do hormonów – wiążą się one z receptorami estrogenowymi neuronów i wpływają tym samym na pracę jajników. Działają podobnie do estrogenów, dzięki czemu pomagają w walce z ich niedoborem w okresie menopauzy. Fitoestrogeny nie zastąpią w pełni ludzkich hormonów lub hormonalnej terapii zastępczej. Główne źródło występowania substancji estrogenopodobnej, to między innymi rośliny strączkowe: soja, nasiona słonecznika, len, sezam oraz tofu. Leki na menopauzę zawierające fitoestrogeny, to między innymi: Solgar Izoflawony Sojowe, który zawiera w składzie substancje wytwarzane z niemodyfikowanej genetycznie soi czy Remifemin i Soyfem Forte (np. dostępny tutaj).

Preparaty na menopauzę z czerwoną koniczyną

Leki na menopauzę zawierające w składzie koniczynę czerwoną mogą być doskonałą alternatywą dla leków hormonalnych, które stosowane są podczas menopauzy. Składnik bogaty jest w łatwoprzyswajalne białko, sole mineralne i witaminy, między innymi: wapń, magnez, potas, selen, żelazo, fosfor oraz chrom. Zawarte w czerwonej koniczynie antocyjany, fenolokwasy oraz izaflowonoidy wykazują działanie podobne do naturalnych hormonów żeńskich – preparat można kupić w postaci jednoskładnikowej np. Koniczyna Czerwona+ Herbapol Kraków lub w postaci wieloskładnikowej: Femiflamax. Ziołowe preparaty na menopauzę: złagodzą uderzenia gorąca, złagodzą nadmierną nerwowość oraz stany depresyjne czy zwiększą ochotę na zbliżenia seksualne! Należy mieć na uwadze, że efekty stosowania suplementów diety, jak i leków bez recepty zauważalne są po kilku miesiącach stosowania.

Co zrobić, jeżeli leki na menopauzę bez recepty nie wystarczają?

Jeżeli preparaty bez recepty nie przyniosły zadowalających rezultatów, należy skorzystać z pomocy specjalisty – ginekologa lub endokrynologa, który zaleci leczenie hormonalną terapią zastępczą. Specjalistyczna kuracja złagodzi skutki przekwitania – HTZ (hormonalna terapia zastępcza) i polega na przyjmowaniu odpowiedniej dawki hormonów, których organizm sam już nie wytwarza – głównie estrogenu w połączeniu z progesteronem. HTZ hamuje niekorzystne zmiany w organizmie i dostarcza hormony potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu podczas menopauzy.