Po soczewki kontaktowe sięga coraz więcej osób. Jest to związane z tym, że mamy różnorodne wady wzroku i niwelujemy je za pomocą soczewek. Liczne grono osób zastanawia się, jak zakładać takie soczewki i jak je zdejmować. Początkowo to zadanie może wydawać się trochę trudne, jednak z biegiem czasu nabierzemy wprawy. Faktem jest, że cały proces nie jest trudny i trwa kilka chwil. O czym warto pamiętać? Jak prawidłowo zakładać oraz zdejmować soczewki kontaktowe?
Zakładanie soczewek
Gdy już mamy nowe soczewki, musimy dowiedzieć się, jak je założyć pierwszy raz. Jak zakładać soczewki?Przed każdą czynnością trzeba dokładnie umyć ręce delikatnym mydłem i spłukać je obficie wodą. Upewnijmy się, że soczewka znajduje się na prawidłowej stronie i nie jest uszkodzona. Jeśli zauważymy, że brzegi są wywinięte, a soczewka przyjmuje kształt talerzyka, jest to znak o złej stronie soczewki.
Aplikacja krok po kroku
Jak zakładać soczewki? W każdym przypadku rozpoczynamy od prawego oka. Jeśli mamy już soczewkę na palcu wskazującym, palcem środkowym odciągamy delikatnie naszą powiekę w dół. Drugą dłonią z kolei odciągamy w górę powiekę górną i kładziemy soczewkę na rogówce. Gdy już umieścimy ją w tym miejscu, delikatnie opuszczamy powieki i mrugamy. Te same czynności powtarzamy na drugim oku. Istotne jest to, że soczewki nie mogą nas uwierać i zaburzać widzenia. W razie dyskomfortu, zdejmujemy soczewkę, płuczemy płynem pielęgnacyjnym i ponownie zakładamy. Najczęściej soczewka sama ustawia się w centralnej pozycji na oku.
Zdejmowanie soczewek
Wiemy już, jak zakładać soczewki. Teraz trzeba zatem przejść do tego, jak powinno przebiegać zdejmowanie soczewek. Tutaj także powinniśmy zachować ostrożność i dokładność, gdyż oko to bardzo wrażliwa część ciała. Jak zdjąć soczewki? Na szczęście ten proces także jest łatwy i nie zabiera dużo czasu. W celu zdjęcia soczewki, spójrzmy w górę i ostrożnie odciągnijmy dolną powiekę za pomocą środkowego palca. Powoli zbliżamy palec wskazujący dłoni do oka, aż dotkniemy dolnej krawędzi soczewki. Następnie lekko zsuwamy soczewkę w dół, do dolnej części oka. Ściskamy ją kciukiem i palcem wskazującym, a potem wyjmujemy i gotowe. Jak widzimy, odpowiedź na pytanie, jak ściągać soczewki, wbrew pozorom nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.
Płyn do soczewek kontaktowych
Nie zapominajmy o tym, aby zaopatrzyć się w płyn do soczewek kontaktowych. Jest to specjalny produkt, który służy do usuwania zanieczyszczeń, zabrudzeń, jak też dezynfekcji i bezpiecznego przechowywania soczewek. W efekcie można cieszyć się higienicznym i komfortowym użytkowaniem soczewek. Co ciekawe, taki płyn z pewnością sprawia, że te elementy są dłużej wygodne i komfortowe dla narządu wzroku.
Zdejmowanie i zakładanie soczewek to czynność, którą bardzo ławo opanujemy. W każdym przypadku trzeba mieć na uwadze zachowanie higieny i dokładne umycie rąk przed zdejmowaniem lub zakładaniem soczewek. Soczewki kontaktowe mają za zadanie korygować różne wady wzroku i dbać o komfort użytkownika.