× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
choroby oczu

Jaskra

Jaskra to choroba oczu powodująca niebezpieczne zwiększenie ciśnienia we wnętrzu gałki ocznej. Skutkiem tego procesu jest uszkodzenie nerwów wzrokowych oraz zmniejszenie pola widzenia. Jaskra może występować w postaci przewlekłej lub ostrej. Jaskra w postaci ostrej atakuje zazwyczaj tylko jedno oko. Ciśnienie bardzo szybko wrasta, pojawia się ból oraz zaczerwienienie oka, zmniejsza się zdolność widzenia. Chory skarży się na „ogólne rozbicie” i ból głowy. Charakterystycznym objawem jaskry jest także widzenie wielobarwnych pierścieni podczas patrzenia w kierunku lampy lub innych źródeł światła.

Objawy chronicznej postaci jaskry są z początku prawie niezauważalne. Pacjent nie odczuwa bólu i nie zauważa żadnych zmian chorobowych. Zdolność widzenia obojga oczu zmniejsza się stopniowo a miarę upływu czasu, a proces ten trwa przez wiele lat. Pierwszym objawem zauważalnym jest pojawienie się przezroczystej mgiełki w oku.

Naturalnie powiększa się również tzw. ślepy punkt, czyli obszar, którego oko nie obejmuje swoim zasięgiem. Stopniowo ogranicza się pole widzenia, chory widzi jak przez lunetę.

W przedniej komorze oka, leżącej przed soczewką, wzrasta ciśnienie. Znajduje się tutaj wodnista, uboga w białko ciecz, którą oczy ciągle wydzielają do swoich komór. Żeby uniknąć wzrostu ciśnienia krwi w oku, nadmiar cieczy jest odprowadzany z oka maleńkimi kanalikami.

Objawy jaskry

– ograniczenie pola widzenia

– luki w obrazach odbieranych przez oko

Przyczyny jaskry

Przyczyny powstawania jaskry nie są do dzisiaj dokładnie zbadane. Przypuszcza się, że źródłem choroby jest niedostateczny odpływ wodnistej cieczy, przez co wzrasta ciśnienie w oku. Dochodzi wówczas do uszkodzenia nerwów wzrokowych, a nawet do ich obumarcia.

Leczenie jaskry

Pacjent otrzymuje leki, które zmniejszając wydzielanie wodnistej cieczy lub wzmagają proces jej odpływu z oka. W przypadku jaskry przewlekłej chory musi przyjmować leki już do końca życia. Czasem w celu usunięcia jaskry konieczny jest zabieg operacyjny. Polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia tęczówki, co umożliwia odpływ wodnistej cieczy z oka. Na szczęście w większości przypadków jaskry wystarcza zastosowanie odpowiednich leków obniżających ciśnienie cieczy.

Co można zrobić samemu?

Jaskry nie można wyleczyć samemu.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Porada lekarza będzie konieczna, gdy wystąpi nagłe pogorszenie zdolności widzenia, bóle głowy i oczu. Niepokojącym objawem jest również widzenie jakby przez mgłę, łzawienie oczu, nudności oraz widzenie kolorowych pierścieni przy patrzeniu w kierunku źródła światła.

Jak postąpi lekarz?

Przeprowadzi badanie za pomocą specjalnie skonstruowanej lampy i przyrządów optycznych oraz zmierzy ciśnienie wewnątrz gałkowe. Czasem wykonuje się dodatkowo tzw. perymetrię, czyli badanie pola widzenia.

Przebieg jaskry

Jaskrę o ostrym przebiegu trzeba leczyć we wczesnym stadium rozwoju choroby. Wtedy, bowiem szanse na zatrzymanie jej postępu są największe.

Rozwojowi jaskry chronicznej sprzyjają skaleczenia oka, guzy i stany zapalne tęczówki. Choroba rozwija się bardzo wolno, prawie niezauważalnie. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty zdolności widzenia.

Czy jaskra jest chorobą niebezpieczną?

Nieleczona jaskra może być przyczyną utraty wzroku.

Jak można zapobiec jaskrze?

Jaskra jest chorobą, której nie można zapobiegać. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium rozwoju choroby zazwyczaj przynosi całkowite wyleczenie, pozwalając uniknąć ślepoty lub osłabienia wzroku. Jeśli w rodzinie były już przypadki jaskry, należy regularnie odwiedzać lekarza okulistę oraz wykonywać badania okulistyczne.