Kamica nerkowa to choroba polegająca na wytrącaniu się w drogach moczowych nierozpuszczalnych kamieni. Kamienie nerkowe to zbite, twarde złogi powstające w procesie krystalizacji soli kwasu moczowego w kielichach i miedniczkach nerkowych – tzw. kamienie moczanowe. Kamienie nerkowe składające się głównie z soli wapniowych występują początkowo pod postacią piasku nerkowego. Jeżeli kamień nerkowy utknie w drogach moczowych, wówczas dochodzi do skurczu mięśni i bardzo bolesnej kolki nerkowej. Jest to ból przerywany, odczuwany w plecach, promieniujący w okolicę pachwin. Z powodu kamicy nerkowej częściej cierpią mężczyźni niż kobiety.
Kamica nerkowa przyczyny
Nie jest rzeczą prostą określenie przyczyn ich powstawania. Z pewnością jednak odżywianie odgrywa tutaj istotną rolę. Sprzyja im również: podwyższony poziom wapnia we krwi, spożywanie bardzo dużych ilości mleka, a także bardzo rzadka choroba jaką jest nadczynność przytarczyc. Takie schorzenia jak dna czy dolegliwości jelitowe, prowadzą do tworzenia się kamieni moczanowych.
Kamica nerkowa objawy
– przerywany ból w okolicy nerek promieniujący w kierunku pachwin
– nudności i wymioty
– uczucie ucisku i napięcia w żołądku
– mocz zabarwiony krwią
– podwyższona temperatura ciała, uczucie zmęczenia i ogólnego rozbicia
Kamica nerkowa leczenie
Lekarz podaje najpierw środek przeciwbólowy oraz lek rozkurczowy. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają, kurcz ustępuje, a kamień nerkowy może wydostać się wraz z moczem, jeśli nie jest zbyt duży. W przypadku, gdy kamień nie zejdzie, dochodzi do zalegania moczu i rozwoju licznych bakterii, co objawia się gorączką. Taki stan zapalny może spowodować uszkodzenie nerek, dlatego często niezbędne jest przeprowadzenie operacji.
Obecnie duże kamienie nerkowe rozbija się już za pomocą ultradźwięków. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia zwanego litotryptorem, wykorzystującego siłę fali uderzeniowej, która rozkrusza kamienie do takich rozmiarów, że mogą one zostać wydalone wraz z moczem. Zabieg ten nie wymaga interwencji chirurgicznej, wykonywany jest najczęściej bez narkozy, a w zależności od wielkości kamieni trwa od 30 do 45 minut.
Co można zrobić samemu?
Chcąc zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych, powinno się zażywać dużo ruchu, spożywać duże ilości płynów oraz utrzymywać prawidłową wagę ciała. Starania te są szczególnie ważne dla tych osób, które cierpiały już z powodu kamieni nerkowych. Wspólnie z lekarzem powinno się omówić szczegóły dotyczące diety. Ustalana jest ona bowiem indywidualnie, w zależności od tego, z czego składają się kamienie.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
W momencie, gdy po zażyciu dostępnego bez recepty środka przeciwbólowego dolegliwości nie ustępują. Jeżeli bólowi towarzyszy podwyższona temperatura, jest to sygnał, że należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.
Jak postąpi lekarz?
Przeprowadzi bardzo dokładne badanie, aby móc postawić pewną diagnozę, zdarza się bowiem, że w przypadku innych chorób występują podobne objawy. Lekarz zmierzy także temperaturę, poleci pobranie próbek moczu i krwi, które zostaną poddane dokładnej analizie. Może przepisać także środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Badanie polega również na sprawdzeniu wielkości kamienia oraz jego położenia w drogach moczowych. Zdjęcie rentgenowskie pozwoli stwierdzić, czy kamień zostanie wydalony bez konieczności interwencji lekarskiej. Kamienie o średnicy powyżej 5mm zwykle nie przedostają się przez moczowód.
Kamica nerkowa – przebieg choroby
Przebieg choroby może być różny. Zazwyczaj pacjent nagle zaczyna odczuwać przerywany ból w plecach promieniujący w kierunku pachwin. Dolegliwości ustępują wyraźnie po podaniu środka przeciwbólowego oraz leku rozkurczowego. Jeśli zaciśnięte mięśnie rozkurczą się, istnieje szansa, że kamień zostanie wydalony. Nierzadko jednak kamień pozostaje nadal w miejscu, w którym utkwił. W takim przypadku nieodzowna jest operacja.
Czy obecność kamieni nerkowych jest niebezpieczna?
Niebezpieczna jest sytuacja, gdy dochodzi do zatrzymania odpływu moczu, a co za tym idzie do infekcji bakteryjnych. Może to bowiem spowodować uszkodzenie nerek. Najczęściej jednak kamienie nerkowe zostają wydalone wraz z moczem bez konieczności przeprowadzenia operacji, a nerki wychodzą z całej opresji bez szwanku.
Co zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych?
– regularne i duże porcje ruchu
– duże ilości wypijanych płynów
– unikanie napojów oraz potraw bogatych w wapń np. mleka lub sera.