× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Kaszel

Kaszel to kurczowy, gwałtowny wydech następujący po głębokim wdechu. Jest to bardzo pożądany odruch obronny organizmu, mający na celu wydalenie śluzu, wydzielin oraz zarazków. Poprzez kaszel usuwane są także ciała obce, które dostały się do dróg oddechowych, wywołując ich podrażnienie.

Przyczyny kaszlu

Kaszel może być symptomem różnych chorób dróg oddechowych oraz płuc. Najmniej groźna spośród nich jest banalna infekcja wirusowa, a najpoważniejsze to zapalenie płuc, krztusiec, dławiec rzekomy u dzieci, nowotwór płuc, nieżyt krtani i gardła, pylica płuc, zapalenie opłucnej, obrzęk płuc oraz gruźlica płuc.

Jeśli kaszlowi z odkrztuszaniem (sputum) towarzyszy duszność, w grę wchodzić może przewlekła choroba płuc, np. dychawica oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc. Oczywiście kaszel nie musi mieć podłoża chorobowego. Występuje on często jako odruch obronny organizmu w razie podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych przez kurz, drażniące gazy, zimne lub suche powietrze. Odrębną grupę stanowi kaszel nękający palaczy, który jest wynikiem ciągłego podrażniania dróg oddechowych przez dym oraz nikotynę. Kaszel może mieć również przyczyny o podłożu psychicznym. Występuje u osób nadmiernie nerwowych jako objaw rozdrażnienia i zdenerwowania.

Postaci kaszlu

Medycyna mówi o kaszlu tzw. produktywnym i nieproduktywnym. W pierwszym przypadku podczas kaszlu następuje usunięcie substancji drażniących i szkodliwych oraz wydzieliny z dróg oddechowych. Natomiast kaszel nieproduktywny jest zazwyczaj suchy, niepowodujący wydalenia ciał obcych z organizmu.

Druga klasyfikacja dzieli kaszel na suchy (np. przy zapaleniu płuc lub opłucnej), bezdźwięczny i chrypiący (obrzęk strun głosowych, choroby krtani), i metaliczny, gwiżdżący (choroby oskrzeli), spastyczny, kurczowy (astma). Spotyka się również określenia: kaszel szczekający, mokry, wykrztuśny itd. kaszel suchy, odruchowy jest zazwyczaj reakcją obronna organizmu na podrażnienie błon śluzowych tchawicy.

Kaszel – leczenie

Kaszel nie zawsze powinien być leczony, ponieważ, jak już wspomniano, jest naturalną, bardzo korzystną, pożądaną wręcz formą obronną organizmu. Nie należy więc tłumić go w sztuczny sposób. Zalecane jest natomiast stosowanie inhalacji oraz przyjmowanie dużej ilości płynów w celu rozcieńczenia i upłynnienia śluzu oraz plwociny, aby zostały one łatwiej wydalone w czasie kaszlu. Dobrze jest wiedzieć, że picie gorących płynów – najlepiej z dodatkiem cytryny – lub herbatek ziołowych daje takie same efekty jak stosowanie większości syropów na kaszel.

Środki farmakologiczne można zacząć stosować wtedy, gdy kaszel staje się męczący i uporczywy. Obecnie mamy już ogromny wybór różnego rodzaju łagodniejszych i silniejszych syropów łagodzących kaszel. Do grupy środków o dosyć silnym działaniu należą preparaty kodeinowe.

Najważniejsze jest jednak leczenie choroby, której kaszel jest tylko objawem. Lekarz zatroszczy się o postawienie odpowiedniej diagnozy.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas bez wyraźnego powodu. Natychmiast, gdyby w plwocinie pojawiły się ślady krwi oraz wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy, wskazujące na przykład na dziecięcą chorobę zakaźną.

Jak postępować przy kaszlu?

– Podczas kaszlu nie należy zakrywać ust ręką, lecz np. chusteczką do nosa lub – gdy nas zaskoczy – zasłonić usta przedramieniem.

– Należy cały czas pamiętać, że poprzez kaszel można łatwo przenieść infekcję na inne osoby.

UWAGA

Ślady krwi w odkrztuszanej wydzielinie są bardzo niepokojącym sygnałem. Krew może być objawem gruźlicy, zakrzepu w płucach, raka, zapalenia lub obrzęku płuc. Należy niezwłocznie udać się do lekarza.