Regularne wykonywanie morfologii pozwala na wykrycie nieprawidłowości w zakresie liczby czy funkcji między innymi czerwonych krwinek, leukocytów oraz płytek krwi. Każdorazowo wyniki badania warto skonsultować z lekarzem, a już szczególnie wtedy, kiedy odstają one od normy. Szczególnie ważne jest ustalenie, co powoduje, że te wyniki są nieprawidłowe. Przyjrzyjmy się zatem potencjalnym przyczynom małopłytkowości.
Kiedy mówimy o małopłytkowości?
Małopłytkowością określany jest stan, kiedy liczba krążących we krwi trombocytów (płytek krwi) spada poniżej wartości prawidłowych. W zależności od tego, jak bardzo te wyniki będą odstawały od norm, można mówić o lżejszych i cięższych postaciach małopłytkowości.
Przyczyny małopłytkowości
Powodami obniżania się ilości płytek krwi są:
- niedostateczne wytwarzanie płytek (np. przez uszkodzenia szpiku, które mogą spowodować różne czynniki środowiskowe; za sprawą niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego oraz ciężkich chorób wątroby)
- nadmierna degradacja płytek krwi (często na tle różnego typu zaburzeń działania układu odpornościowego)
- rozcieńczenie (ich koncentracja spada przez pojawienie się większej ilości płynów w ustroju)
- wrodzone defekty genetyczne
- choroby nowotworowe, np. białaczka
- stosowanie leków wpływających na trombocyty, np. acyklowir (składnik popularnych leków przeciwwirusowych), penicylina, NLPZ, sulfonamidy
- zakażenia wirusami HIV oraz HCV
- przetaczanie dużych ilości krwi, np. w związku z masywnym krwotokiem
- chemioterapia i radioterapia (małopłytkowość może pojawić się zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu terapii)
Małopłytkowość jako objaw choroby rzadkiej
Chorobom rzadkim, które mają wielonarządowy charakter, często towarzyszy małopłytkowość. Jest to objaw niespecyficzny, który nie od razu przywodzi na myśl właśnie tego typu schorzenie. To powoduje, że wielu pacjentów przez długie lata nie może uzyskać prawidłowej diagnozy i tym samym podjąć właściwego dla swojego stanu leczenia.
Misją Fundacji Saventic jest zwiększenie dostępu pacjentów do diagnostyki pod kątem chorób rzadkich. Zespół specjalistów Fundacji przy wsparciu algorytmów analizuje dane medyczne udostępniane przez pacjentów. Taka pomoc jest w pełni bezpłatna, wymaga jedynie zaangażowania czasowego – konieczne jest wypełnienie stosownych ankiet zdrowotnych, a także udostępnienie historii medycznej.
Jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś ze swoich bliskich chorobę rzadką, wejdź na Fundację Saventic i dowiedz się więcej na temat udzielanej przez Fundację pomocy.