Do niedawna recepta lekarska miała formę papierowego dokumentu, wystawianego przez lekarza na podstawie badań w gabinecie. Na jego podstawie pacjent mógł wykupić przepisane leki, a także je przedłużyć. Obecnie jednak obowiązuje recepta elektroniczna, którą da się uzyskać nawet bez fizycznej obecności w gabinecie. Aby ją otrzymać, wystarczy skorzystać ze zdalnej e-konsultacji. Takie rozwiązanie pozwala na przeprowadzenie wywiadu medycznego bez konieczności wychodzenia z domu, co jest niemałym udogodnieniem dla pacjentów.
Czym różni się recepta wystawiona zdalnie od tej wypisanej w gabinecie lekarskim?
E-recepta wystawiona podczas zdalnej konsultacji niczym nie różni się od tej, która wypisywana jest przez lekarza w stacjonarnym gabinecie. W obu przypadkach ma ona formę cyfrowego dokumentu, który zawiera informacje o przepisanym leku, dane pacjenta czy datę realizacji. Jedyna różnicą jest forma, w jakiej lekarz wystawia e-receptę. Ważnym elementem pozostaje 4-cyfrowy kod, za pomocą którego leki można wykupić w aptece. Każda wystawiona recepta przez internet trafia na Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP. System ten koordynowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i zapewnia pacjentom dostęp do wielu przydatnych danych. Z poziomu indywidualnego konta można sprawdzić wszystkie informacje o przepisywanych lekach, dotyczące np. dawkowania.
Jak otrzymać receptę bez wizyty w fizycznym gabinecie lekarskim?
Na wykupienie leków bez wcześniejszej wizyty w gabinecie lekarskim pozwala szybka recepta online, czyli wystawiona w ramach zdalnej konsultacji. Teleporada może być udzielona zarówno telefonicznie, jak i przez internet. Po nawiązaniu kontaktu, zebraniu wywiadu medycznego i ustaleniu wszystkich szczegółów, specjalista loguje się do rejestru leków i wybiera konkretną pozycję z listy. Pacjent otrzymuje następnie w wiadomości SMS lub e-mail specjalny kod, za pomocą którego wystawiona recepta online może być zrealizowana w aptece. Aby wykupić leki, należy podać PIN farmaceucie razem z numerem PESEL. Wszystkie przepisane przez lekarza pozycje znajdują się w systemie, podobnie jak medykamenty wykupione już wcześniej. Recepta przez internet pozwala na otrzymanie wielu różnych leków. Dotyczy to zarówno preparatów przyjmowanych przewlekle, jak i okresowo lub jedynie w pojedynczych przypadkach. Szybka recepta ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy leki trzeba zażyć szybko. E-konsultacja pozwala na jej zamówienie nawet w kilka minut, niezależnie od pory czy dnia tygodnia.
Od jakiego lekarza można otrzymać receptę online?
Szybka recepta przez internet może być wystawiana przez lekarzy o różnej specjalizacji. Pacjenci najczęściej odbywają zdalne konsultacje z internistą, ginekologiem, endokrynologiem, kardiologiem, pediatrą czy psychiatrą. Mimo pewnych ograniczeń związanych ze zdalną formą kontaktu, wywiad medyczny przeprowadzony przez lekarza podczas teleporady w zupełności wystarczy do ustalenia wskazań i przeciwwskazań przed zapisaniem leków. W taki sam sposób możliwe jest też przedłużenie recepty bez wychodzenia z domu. Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów, którzy muszą kontynuować przyjmowanie konkretnych leków. Takie rozwiązanie niweluje konieczność planowania wizyty w przychodni i oczekiwania w kolejce przed gabinetem.
W jakich sytuacjach można uzyskać receptę bez wychodzenia z domu?
E-konsultacja daje możliwość uzyskania recepty elektronicznej w wielu różnych przypadkach. Dotyczy to np. wystąpienia nagłych, niepokojących objawów. Podczas e-wizyty lekarz szybko ocenia symptomy i diagnozuje ich przyczyny, a w razie potrzeby przepisuje niezbędne leki. Jeżeli zachodzi taka konieczność, specjalista może też zadecydować o wydaniu skierowania na dodatkowe badania lub nadzorować przebieg stosowania przepisanych środków. E-recepta online może być wystawiona także wówczas, gdy pacjent choruje przewlekle. Konsultacja ma wówczas formę kontroli stanu zdrowia, z uwzględnieniem wszystkich zapisanych leków oraz oceną dotychczasowej efektywności ich stosowania. W razie potrzeby lekarz może zmienić lub zmodyfikować farmakoterapię.