Bezsenność, apatia, ataki paniki, wybuchy gniewu i złości, a także problemy z koncentracją to sytuacje, z którymi wiele osób zmaga się na co dzień. Psychiatra to specjalista, który pomaga w rozwiązaniu tych i innych problemów związanych z naszym zdrowiem psychicznym. Jednak czym dokładnie zajmuje się psychiatra i kiedy warto się do niego udać? Dowiesz się z tego artykułu!
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra to specjalista zajmujący się diagnozowanie oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych, który w swoich działaniach, tak jak każdy inny lekarz musi przestrzegać Kodeksu Etyki Lekarskiej. Psychiatria jest niezwykle ważną i potrzebną dziedziną medycyny, a psychiatrzy w odróżnieniu od psychologów mogą wprowadzać leczenie farmakologiczne i wypisywać recepty.
Psychiatra — jakie choroby leczy?
W trakcie wywiadu psychiatra jest w stanie zdiagnozować pacjenta oraz dobrać mu odpowiednie leczenie, które poprawi komfort jego życia. W dalszej perspektywie leczenie psychiatryczna pozwala także wyjść z danego zaburzenia lub zapanować nad chorobą. Wśród chorób leczonych przez specjalistów w dziedzinie psychiatrii znajduje się szereg chorób i zaburzeń, do których zalicza się m.in.:
- depresja,
- zaburzenia psychiczne związane z występowaniem urojeń, omamów czy zaburzeń świadomości,
- zaburzenia osobowości,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia koncentracji i pamięci,
- choroba afektywna dwubiegunowa,
- nerwica,
- psychoza,
- zespół stresu pourazowego,
- schizofrenia,
- anoreksja i bulimia,
- myśli i skłonności samobójcze,
- choroby zawodowe,
- uzależnienie,
- syndrom DDA.
Kiedy warto udać się do psychiatry?
Decyzja o pierwszej wizycie u psychiatry nie jest łatwa dla osoby zmagającej się z różnego rodzaju problemami. Jednak powinno się ją podjąć, aby moc zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne i wrócić do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu. Do psychiatry można udać się zarówno bezpośrednio po stwierdzeniu u siebie takiej potrzeby, jak i z polecenia psychologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Powinniśmy się do niego zgłosić, kiedy zauważamy u siebie:
- dolegliwości związane ze złym samopoczuciem utrudniającym codzienne funkcjonowanie,
- ciągłe poczucie smutku i cierpienia,
- brak siły do życia,
- permanentne uczucie zmęczenia fizycznego,
- apatię,
- ciągłe odczuwanie winy,
- bezradność,
- odczuwanie ciągłego niepokoju i lęku,
- problemy ze snem,
- problemy z koncentracją,
- myśli samobójcze.
Decydując się na wizytę u psychiatry, warto postawić na odwiedzenie sprawdzonego miejsca, w którym pracują kompetentni specjaliści w swojej dziedzinie. Dobrym wyborem dla wszystkich osób poszukujących leczenia psychiatrycznego na terenie Warszawy może okazać się wybór poradni Harmonia LUX MED, w której znajdziemy kompleksową pomoc dotyczącą zdrowia psychicznego.