× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
masaż
Porady

Kiedy warto wybrać się na masaż?

Istnieje wiele różnych rodzajów masażu, które mają za zadanie ułatwić nam życie, wspomóc w procesie dochodzenia do pełni sił, czy po prostu odprężyć po ciężkim dniu. W zależności od tego, co wybierzemy, możemy od razu odczuć głęboki relaks, zanik napięcia mięśni, ale czasem także ból, gdy bardzo naprężone tkanki nie będą chciały poddać się naciskowi stosowanemu przez masażystę. Jaki typ masażu będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom i czego się po nim spodziewać? Kiedy nie powinniśmy korzystać z usługi masażu, a kiedy warto skonsultować się wcześniej z lekarzem lub rehabilitantem? Kiedy w ogóle warto wybrać się na masaż?

1. Masaż klasyczny – dla kogo się sprawdzi?

2. Masaż sportowy – kiedy warto skorzystać?

3. Masaż leczniczy – na czym polega?

Masaż klasyczny – dla kogo się sprawdzi?

Masaż klasyczny jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy nam na relaksie, odprężeniu ciała i zniwelowaniu napięcia mięśni. To dobry pomysł, gdy mamy stresującą pracę lub inne aktywności w ciągu dnia i chcemy na jego zakończenie trochę o siebie zadbać. Klasyczna wersja masażu pomoże również zniwelować ból wynikający z przepracowania, a także znacząco poprawić nasze samopoczucie. W zależności od potrzeb jedna sesja może trwać od 30 do 90 minut. Tego rodzaju zabieg można również stosować jako uzupełnienie rehabilitacji, jeżeli tak zaleci nam lekarz.

Czynnikami, które powinny nas skłonić do wybrania się na masaż klasyczny w innym terminie są między innymi menstruacja i ciąża, a także nadciśnienie, podwyższona temperatura powyżej 39 stopni, żylaki oraz zmiany na skórze. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://fizjomasaz.pl/.

Masaż sportowy – kiedy warto skorzystać?

Masaż sportowy jest dedykowany zarówno osobom uprawiającym aktywność fizyczną amatorsko, jak i zawodowcom. Można zdecydować się na niego zarówno przed treningiem, jak i po nim. Najważniejszym zadaniem tego rodzaju masażu jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji oraz podtrzymanie elastyczności mięśni, niezbędnej do efektywnego uprawiania sportu. Przyspiesza również regenerację mięśni po wysiłku oraz zmniejsza szansę wystąpienia zakwasów. Od strony mentalnej masaż sportowy – podobnie jak klasyczny – pozwala nam się odprężyć i wyciszyć. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju zabiegu są poważne choroby, jak na przykład nowotwór, brak uprawiania aktywności fizycznej, a także ciąża czy choroby układu krążenia.

Masaż leczniczy – na czym polega?

Masaż leczniczy jest bardzo skutecznie wykorzystywaną formą rehabilitacji. Jego najważniejszym zadaniem jest uśmierzenie bólu i umożliwienie nam powrotu do stanu sprzed kontuzji czy wypadku. Zabieg może być bolesny, szczególnie przez pierwsze kilka sesji, jednak w długim terminie pozwala nam uzyskać większą elastyczność ciała, a co za tym idzie – sprawniej i wydajniej partycypować w innych elementach rehabilitacji. Dzięki skorzystaniu z masażu leczniczego możemy znacznie łatwiej poradzić sobie z uszczerbkiem na zdrowiu, szybciej wrócić do pełni sił, a także nauczyć się jak zapobiegać kontuzjom w przyszłości.

Przeciwwskazaniem do wykonywania tego rodzaju masażu są głównie żylaki i problemy z układem krwionośnym, ciąża i menstruacja, problemy skórne, nadciśnienie oraz podwyższona temperatura ciała. O zastosowaniu masażu leczniczego zwykle decyduje lekarz lub rehabilitant, który pracuje z nami nad poprawą samopoczucia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://urodaizdrowie.pl/masaz-sposob-na-leczenie-dolegliwosci-bolowych-i-regeneracje/.