× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
badanie słuchu
Choroby ucha

Kiedy warto zbadać słuch? Kilka objawów, które powinny dać do myślenia

Słuch to jeden z podstawowych ludzkich zmysłów. W dużym stopniu zależy od niego bezpieczeństwo i komfort zarówno orientacji, jak i komunikacji w świecie. Problemy z narządem słuchu występują niestety dość często i mogą mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są szczególnie niepokojące. Warto więc dbać o słuch, a w razie pojawienia się ewentualnych zaburzeń przeprowadzić odpowiednie badania.

Dolegliwości ze strony narządu słuchu

Problemy ze słuchem nie zawsze dają jednoznaczne symptomy, które można łatwo skojarzyć z konkretną przyczyną. Zaburzenia równowagi, szumy, uczucie zatkanego ucha czy bóle głowy mogą być bardzo niejednoznaczne, przez co trudno od razu powiązać je z dolegliwościami ze strony układu słuchowego. Objawy te należy opisać lekarzowi pierwszego kontaktu, który wykluczy lub określi prawdopodobieństwo rzeczywistych przyczyn. Kolejny krok to wystawienie przez niego skierowania na badanie słuchu. Procedura ta polega na ocenie reakcji organizmu na stymulację dźwiękową. Badanie subiektywne wymaga aktywnej współpracy pacjenta, który przedstawia informację zwrotną na zadane bodźce. Lekarz przeprowadza też obiektywne badanie fizykalne, nie wymagające interakcji. U pacjenta sprawdza się m.in. najcichszy słyszalny dźwięk oraz percepcję powyżej progu słyszenia.

badanie ucha

Przyczyny problemów ze słuchem

Pogorszenie słuchu po 50. roku życia powszechnie uznawane jest za stosunkowo naturalny proces, który wynika z zachodzących w organizmie zmian fizycznych. Niedosłuch objawia się stopniowym, obustronnym i postępującym upośledzeniem słyszenia. Początkowo pacjent może mieć kłopoty z odbiorem wysokich tonów, np. dzwonkiem telefonu czy gwizdkiem czajnika. Chory zwykle nie jest świadomy problemu, ponieważ niedosłuch rozwija się powoli. Z reguły to otoczenie zwraca uwagę na trudności w komunikacji z pacjentem, w tym duże kłopoty ze zrozumieniem mowy. W praktyce wiek to nie jedyna przyczyna zaburzeń słuchu. Do tego typu dolegliwości z reguły dochodzi z konkretnego powodu. Najczęstsze przyczyny to długotrwała praca w dużym hałasie, zbyt głośne słuchanie muzyki przez słuchawki czy specyficzna podatność na infekcje górnych dróg oddechowych.

Wskazania do badania słuchu

Badania słuchu warto wykonywać profilaktycznie, ponieważ wiele niekorzystnych zmian można odpowiednio wcześnie wykryć. Nie tylko pozwala to na zahamowanie ich postępu, ale często także całkowite cofnięcie. Do laryngologa należy się udać po zaobserwowaniu określonych objawów. Należą do nich nawracające zaburzenia równowagi i zawroty głowy, które utrzymują się przez dłuższy okres czasu. Wskazaniem do badania narządu słuchu są także częste szumy uszne, które pojawiają się w różnych sytuacjach – np. podczas gwałtownego podnoszenia się z pozycji leżącej. Niepokojącym sygnałem jest również uczucie przewlekłego zatkania uszu. Do badania mogą przekonać pacjenta także osoby z najbliższego otoczenia, które zaobserwują np. fakt częstego proszenia o powtórzenie wypowiedzianych słów, problemy z rozmowami telefonicznymi, przeszkadzające innym zwiększanie głośności telewizora czy mówienie głośniej niż to konieczne

badanie uszu.

Sposoby na problemy ze słuchem

Profilaktyczne badanie narządu słuchu to najlepszy sposób na uniknięcie przyszłych problemów. W niektórych przypadkach są one szczególnie wskazane. Poza pacjentami powyżej 50. roku życia, dotyczy to także osób pracujących przy dużym hałasie. Nie bez znaczenia pozostaje również częste przebywanie w warunkach wymagających zmiany wysokości, z czym wiąże się zmiana ciśnień. U laryngologa częściej powinni pojawiać się także pacjenci przyjmujący leki ototoksyczne, które negatywnie wpływają na słuch. W takich przypadkach profilaktyczne badanie słuchu zaleca się wykonywać przynajmniej raz na rok lub dwa lata. Sposobem na występujące regularnie szumy uszne może być zastosowanie środka o nazwie Auresin. Jego zadaniem jest wspieranie układu słuchu. Szczegółowy opis tego produktu znajduje się na stronie: https://wntt.pl/auresin/. Auresin posiada całkowicie naturalny skład, dzięki czemu jego stosowanie jest bardzo bezpieczne.