Gastrolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu wszelkich chorób przewodu pokarmowego. Z jakimi konkretnie dolegliwościami udać się do specjalisty z tej dziedziny? W jakich przypadkach wizyta u gastrologa jest nie tylko zalecana, ale nawet konieczna? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym zajmuje się gastrolog?
Gastrologia to ważna dziedzina medyczna, zajmująca się leczeniem chorób spowodowanych złym funkcjonowaniem układu pokarmowego: stanów zapalnych i infekcji, chorób autoimmunologicznych i czynnościowych czy zmian nowotworowych. W zakres kompetencji lekarza gastrologa wchodzi leczenie chorób takich jak:
- niestrawność,
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- zapalenie żołądka,
- choroba refluksowa przełyku,
- kamica żółciowa pęcherzyka i przewodów żółciowych,
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- rak trzustki,
- choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna).
To tylko wybrane przykłady chorób, którymi zajmuje się gastrolog. W przypadku skomplikowanej diagnostyki i ciężkich jednostek chorobowych zdarza się, że poradnie gastrologiczne muszą współpracować ze specjalistami z zakresu chirurgii czy onkologii. Udowadnia to, jak rozległą dziedziną jest gastrologia i jak szerokie kompetencje ma lekarz gastrolog. Wrocław, Kraków czy Poznań – wszędzie znajdziesz szereg specjalistów z tego obszaru medycznego, ponieważ choroby żołądka są niestety bardzo częste.
Gastrolog – kiedy udać się na wizytę?
Dolegliwości ze strony żołądka lub jelit to coraz powszechniejszy problem. W dzisiejszym zabieganym świecie, przepełnionym permanentnym stresem, rośnie liczba osób sięgających po poradę lekarską gastrologa. Szybkie tempo życia i niezdrowa, źle zbilansowana dieta to również istotne czynniki nasilające problemy żołądkowe.
Jakie sygnały świadczą o tym, że potrzebny Ci gastrolog? Wrocław i inne duże miasta gromadzą wielu specjalistów z tej dziedziny. Warto udać się na konsultację gastrologiczną, jeśli towarzyszą Ci któreś z poniższych objawów:
- przewlekły ból żołądka,
- częsta zgaga występująca po jedzeniu,
- problemy z przełykaniem,
- uciążliwe zaparcia lub biegunki,
- chroniczne wzdęcia,
- mdłości,
- brak apetytu,
- bóle wątroby.
Wizyta u gastrologa – na co się przygotować?
Jeśli zaobserwowałeś u siebie dolegliwości spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, lekarz gastrolog na pierwszej wizycie z pewnością zleci szeroką diagnostykę. Wśród zleconych badań możesz spodziewać się morfologii, prób wątrobowych czy USG jamy brzusznej. Niewykluczone, że lekarz zdecyduje się wykonać również gastroskopie. Bez względu na przebieg wizyty na pewno rozpocznie się ona od dokładnego wywiadu medycznego, dlatego przygotuj wcześniej odpowiedzi na podstawowe pytania. Zastanów się, od kiedy doświadczasz objawów ze strony żołądka, jaka jest ich częstotliwość i skala. Dzięki temu gastrolog będzie mógł szybciej i precyzyjniej postawić trafną diagnozę.
Dokuczliwy ból żołądka i złe samopoczucie mogą skutecznie zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Chciałbyś zaplanować spontaniczny wyjazd, ale boisz się, że ból i uciążliwe rewolucje żołądkowe odbiorą Ci całą przyjemność z urlopu? Kolejny raz zrezygnowałeś z wyjścia ze znajomymi, a jedyną przyczyną był ból brzucha? To pierwsze sygnały, że potrzebujesz porady gastrologa. Dobry specjalista przywróci Ci dawny komfort życia.