Okulista i optometrysta to dość podobne zawody jednak istotnie się różnią. Okulista to lekarz, który leczy wzrok, bada oczodoły, powieki, wypisuje recepty na okulary, krople czy leki, wykonuje zabiegi i operacje. Każdy kto ma jakikolwiek uraz lub ciało obce w oku musi udać się właśnie do niego. Optometrysta natomiast to magister studiów medycznych, który specjalizuje się w badaniu wzroku i tylko na tym się skupia w swojej dziedzinie. Wykonuje wszystkie potrzebne badania, mierzy parametry, ale również przeprowadza początkowy wywiad z pacjentem i edukuje go np. w jaki sposób zakładać i ściągać soczewki kontaktowe i jak dbać o szkła oraz o swoje oczy. To bardzo potrzebny zawód medyczny, który jest coraz bardziej doceniany!
Czy warto udać się do optometrysty?
Jeśli ktoś ma problem z gorszym widzeniem, zamazuje mu się obraz lub chce zacząć nosić soczewki bądź po prostu sprawdzić swoją wadę to warto udać się właśnie do optometrysty. Osoba na tym stanowisku jest absolwentem uczelni wyższej i ma tytuł magistra. Dzięki temu można mu zaufać i w pełni poddać się całemu badaniu. Kierunek studiów optometria trwa 3 lata w trybie dziennym na studiach licencjackich, a później magisterskich stąd mamy pewność, że osoba na tym stanowisku jest wykwalifikowana, aby przyjmować pacjentów i stawiać diagnozy oraz pomagać przy problemach ze wzrokiem. Zazwyczaj jego gabinet znajduje się w przychodni, prywatnym gabinecie lub salonie optycznym. Specjalista ten może przeprowadzić kilka badań np.:
- dokładne badanie wzroku poprzez komputerowe badanie oka na specjalnym urządzeniu,
- zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe (tonometria),
- zbada metodą refrakcji (badanie ostrości wzroku),
- sprawdzi czy nie ma żadnych zmian patologicznych (np. jaskra, zaćma, zapalenie spojówek, schorzeń siatkówki),
- dobierze także szkła bądź soczewki i nauczy je zakładać lub wypisze receptę na te pierwsze.
Jak wygląda wizyta u optometrysty?
Tak na prawdę, specjalista w tej dziedzinie przyjmuje swoich pacjentów w gabinecie z profesjonalnym sprzętem, na którym może wykonać wszystkie badania, które pomogą zdiagnozować problemy z oczami i sprawdzić czy np. aktualne okulary są dobre czy należy je wymienić. Nie trzeba się do tej wizyty przygotowywać. Każdy (w tym rodzice z dziećmi od 6 roku życia) mogą się na taką wizytę umówić. Optometrysta ma za zadanie dokładnie zmierzyć wszystkie parametry, wypytać dokładnie o problem, a później odpowiednio przy wykryciu jakichś zmian lub chorób skierować na dalsze badanie do okulisty bądź wypisać receptę na szkła i wytłumaczyć wszystkie wyniki pacjentowi. Zwykle specjaliści posiadają w gabinetach szkła lub soczewki i mogą na danej wizycie dobrać odpowiednie i pomóc założyć soczewki i wytłumaczyć jak o nie dbać. Mazowiecka Uczelnia Medyczna profesjonalnie przygotowuje studentów do tego zawodu, dlatego można zaufać w 100% i bez żadnych obaw poddać się badaniom, aby mieć pewność, że oczy są zdrowe.