× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Schorzenia

Kłucie w boku

Kłucie w boku jest to ból odczuwany po prawej lub lewej stronie, w dolnej lub górnej części tułowia.

Kłucie w boku przyczyny

Przyczyną kłucia w boku w górnej części tułowia są zazwyczaj dolegliwości związane z sercem, żebrami lub płucami. W przypadku chorób serca ból występuje najczęściej po lewej stronie. Schorzenia odcinka piersiowego kręgosłupa również mogą powodować ból, który promieniuje na boku i jest odczuwany jako kłucie.

Kłucie w boku może także pochodzić od chorób narządów dolnej części tułowia. Są to przede wszystkim schorzenia nerek, pęcherzyka żółciowego, jelit, wątroby, śledziony i u kobiet jajników.

Choroby nerek

Już sama postać bólu pozwala stwierdzić, czy w grę wchodzić może kolka nerkowa. Charakterystyczny jest przy tym fakt, że ból nerki nie jest jednostajny, lecz stopniowo narasta i ustępuje promieniując w kierunku pachwiny. Przyczyną bólu nerek są zazwyczaj kamienie nerkowe, które blokują odpływ moczu. Źródłem dolegliwości nerkowych może być także skrzep powstały w wyniku silnego urazu mechanicznego np. uderzenia. Oprócz tego istnieje wiele schorzeń nerek, którym nie towarzyszy kolka, lecz tępy ból w boku. Do takich schorzeń należy zapalenie miedniczek nerkowych lub występujące rzadziej przewlekłe zapalenie nerek i gruźlica nerek. Wreszcie przyczyną bólu w okolicy nerkowej może być rak nerek.

Schorzenia kręgosłupa

Objawy zwyrodnieniowe kręgosłupa dotyczą najczęściej odcinka lędźwiowego, rzadziej piersiowego. Kłucie występuje wtedy, gdy dojdzie do ucisku na nerwy wychodzące z kanału kręgowego pomiędzy dwoma kręgami. Tego typu ból jest – wyraźniej niż w przypadkach chorób nerkowych – związany z ruchami ciała.

Choroby śledziony

Przy różnego rodzaju przewlekłych infekcjach oraz wielu postaciach raka, występuje objaw powiększania śledziony. Powiększona śledziona rozciąga torebkę śledzionową powodując tępy ból w boku, często promieniujący w kierunku lewego, dolnego podbrzusza.

Półpasiec

Półpasiec jest to ostre schorzenie wywołane przez wirus varicella – zoster. Chorobie towarzyszą silne nerwobóle i następujące po nich wykwity skórne w postaci pęcherzyków na rumieniowym podłożu. Nerwobóle mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, nawet po ustąpieniu objawów skórnych. Ból występuje w bardzo wyraźnie zlokalizowanym obszarze.

Kamienie żółciowego. Podobnie jak w przypadku kamieni nerkowych, tak i obecność kamieni żółciowych powoduje silny, napadowy ból o charakterze kolki, promieniujący do kręgosłupa i pleców. Występuje on bardziej z przodu łuku żebrowego lub w nadbrzuszu. Dolegliwości nasilają się po zjedzeniu obfitego posiłku.

Zespół drażliwego jelita

Schorzeniu temu towarzyszą bóle w każdej części brzucha, odczuwane są one także w obu podżebrzach.

Jak powstaje kolka?

Kolka w boku jest najczęściej spowodowana wysiłkiem fizycznym. Nie jest to wówczas objaw choroby. Prawdopodobnie przyczyną tego typu kolki jest zastój krwi w wątrobie i ucisk na torebkę śledzionową. Torebka śledzionowa jest unerwiona, a przez to bardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju bodźce i stąd daje się odczuć ból. Po pewnym czasie krążenie się normalizuje i dolegliwości ustępują.

Ważne

Kolka w boku jest raczej objawem o charakterze ogólnym. Ból promieniuje najczęściej z narządów oddalonych od samego miejsca kłucia, dlatego nie jest łatwo ustalić jego przyczynę. Jeśli kolka w boku się nasila lub ciągle powraca, należy udać się do lekarza.

2 odpowiedzi na “Kłucie w boku

  1. Witam serdecznie,

    Od dwóch tygodni sporadycznie odczuwam delikatne uczucie kłucia w lewym boku pod żebrami. Nie jest to bardzo dokuczliwe, jednak trochę się niepokoję. Takie uczucie nasila się, gdy np. jem zbyt szybko lub są to rzeczy ciężkostrawne. Nie jest to jednak kolka. Czasami nie jest to nawet kłucie a uczucie “pełności”. Objawy pojawiły się, gdy w moim życiu dochodziło do stresujących sytuacji. Znikają gdy leżę. Stolec poprawny. Innych niepokojących objawów brak. Dodam, że mam problemy z kręgosłupem.

  2. Od 4 miesiecy boli mnie brzuch w srodkowym nadbrzuszu i po lewej stronie nadbrzusza.Bol promieniuje niekiedy na lewa strone plecow.Ma charakter piekacy lub klujacy.Wystepuje codziennie tylko ze zmiennym nasileniem.Lezalam przez to w szpitalu gdzie porobiono mi nastepujace badania:usg-ok,tk jamy brzusznej z kontrastem-ok,mocz-ok,krew-niewielka niedokrwistosc normocytarna,CEA,CRP,OB wszystko w normie.Enzymy trzustkowe tez norma.Kolonoskopia-ok.Gastroskopia: przewlekle zapalenie blony sluzowej zoladka.Slyszalam jednak ze przewlekle zapalenie nie boli.Boje sie czy to nie rak trzustki,bo slyszalam ze boli w tym wlasnie miejscu co u mnie.Czy przy takich wykonanych badaniach to mozliwe?

Dyskusja jest zamknięta.