Kłykciny kończyste to zmiany skórne o charakterystycznej formie, pojawiające się głównie w okolicach narządów płciowych żeńskich i męskich. Przyczyną ich powstawania jest dość powszechnie występujący wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Jak leczyć kłykciny kończyste? Jak chronić się przed zarażeniem wirusem i związanymi z tym konsekwencjami?
Kłykciny kończyste — przyczyny i metody leczenie
- Brodawki narządów płciowych – czym są i jakie są przyczyny powstawania?
- Objawy i powikłania kłykcin kończystych
- Metody leczenia brodawek narządów płciowych
- Czy można zapobiegać zakażeniu HPV?
Czym są brodawki narządów płciowych i jakie są ich przyczyny?
Brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste to zmiany skórne w pojawiające się w obrębie narządów płciowych wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych wirusów, przenoszony podczas różnych kontaktów seksualnych. To jednak niejedyna droga zakażenia. Wirus przenosi się również poprzez kontakt ze skórą zakażonej osoby, błonami śluzowymi, czy śliną. Dlatego łatwo się nim zarazić, a użycie prezerwatywy przed nim nie chroni.
Wysokie ryzyko zakażenia HPV wynika również z faktu, że w części przypadków wirus rozwija się bezobjawowo, a także czas od zarażenia się do pojawienia objawów jest dość długi. Dlatego szacuje się, że kontakt z tym wirusem ma, lub będzie mieć nawet 60% populacji, a 30% wszystkich konsultacji weneryczno-skórnych dotyczy właśnie brodawek narządów płciowych.
Objawy i powikłania kłykcin kończystych u kobiet i mężczyzn
Objawy kłykcin kolczystych mogą się od siebie nieco różnic pod względem wielkości oraz kształtu, mogą pojawiać się pojedynczo, lub w całych skupiskach. Najczęściej brodawki płciowe mają formę porozrzucanych zmian skórnych o nieregularnych kształtach. Mogą być płaskie lub odstawać od skóry, a ich powierzchnia czasem jest gładka, a czasem chropowata. Kolor brodawek jest cielisty, czasem ciemniejszy. Mogą tworzyć skupiska o kalafiorowatej formie.
Brodawki płciowe pojawiają się przede wszystkim na: wargach sromowych, w pochwie, szyjce macicy – u kobiet. U mężczyzn zaś najczęściej uwidaczniają się na penisie, mosznie i udach. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn brodawki mogą wystąpić także w okolicach pachwin i odbytu, jamie ustnej, gardle.
Ta różnorodność wyglądu brodawek płciowych wynika między innymi z faktu, że ilość typów wirusa HPV jest bardzo duża.
Choć objawy HPV są głównie nie estetyczne, czasem mogą powodować świąd lub dyskomfort, nie są jednak bolesne. Powikłania HPV mogą być jednak bardzo niebezpieczne. Część powszechnie występujących typów wirusa – przede wszystkim typ 16 i 18 są odpowiedzialne za rozwój nowotworów. Badania wykazały, że HPV jest bezpośrednią przyczyną raka szyjki macicy w 99.7% przypadków.
Opcje leczenia kłykcin kończystych
Leczenie kłykcin kończystych jest zależne od ich umiejscowienia i zaawansowania stadium choroby. Niezbędna w tym celu jest wizyta u specjalisty – ginekologa, proktologa, lub urologa, zależnie od umiejscowienia brodawek. Lekarz dokładnie ocenia stan pacjenta/pacjentki i dobiera metodę leczenia – farmakologiczną lub zabiegową. Metody usuwania brodawek płciowych są dobierane indywidualnie do sytuacji. Zazwyczaj stosowana jest koagulacja oraz krioterapia, u kobiet zaś można zastosować leczenie laserem Mona Lisa Touch. Jeśli chcesz usunąć kłykciny kończyste, skorzystaj z pomocy lekarzy w DCG https://www.dcg.wroclaw.pl/klykciny-konczyste.html.
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się brodawek narządów płciowych
Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, a ilość zakażeń jest coraz wyższa. Wynika to z łatwości jego transmisji z człowieka na człowieka. Choć w wielu przypadkach dochodzi do samowyleczenia, ryzyko rozwoju nowotworu w przypadku zakażenia onkogennym typem HPV jest bardzo wysokie. Jak chronić się przed infekcją HPV? Nie jest to łatwe ze względu na specyfikę wirusa.
Zapobieganie transmisji HPV jest jednak możliwe dzięki szczepieniom, które zostały wprowadzone do użytku w 2006 roku. Choć skuteczność szczepionki jest największa, jeśli szczepi się młodzież około 11-12 roku życia, jednak mogą z niej korzystać również dorośli. W takiej sytuacji chroni przed ponownym zakażeniem wirusem, czy zainfekowaniem innym szczepem. Dostępne szczepienia chronią przed onkogennymi typami wirusami brodawczaka ludzkiego.
Warto również zauważyć, że w Australii wprowadzono szczepienia przeciw HPV w 2008 roku na szeroką skalę, co spowodowało spadek ilości przypadków zachorowań na raka szyjki macicy o ponad 90%. Również dobre wyniki uzyskują kraje Europejskie, które szczepienia przeciw HPV wprowadziły do planowanego kalendarza szczepień.