× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Choroby serca

Kołatanie serca

W normalnych warunkach człowiek nie odczuwa bicia serca. Tylko przy bardzo dużym wysiłku fizycznym, przy nagłym przestrachu lub zdenerwowaniu, przy określonych zaburzeniach rytmu, czynność serca staje się odczuwalna. Powodem tego jest szybsze i silniejsze kurczenie się mięśnia sercowego. Czujemy to jako kołatanie (palpitacje) serca. Pojawienie się szybkiej czynności serca bez żadnej z wyżej wymienionych przyczyn jest najczęściej oznaką niegroźnych zaburzeń. W ten sposób mogą się jednak objawić też poważne choroby serca.

Przyczyny kołatania serca

Kołatanie serca może mieć różne przyczyny. Do najważniejszych należą:

Tzw. nerwica serca

Choroba ta ma podłoże nerwicowe i czasami jest określana jako fobia lub dystonia neuro–wegetatywna. Kołatanie serca pojawia się napadowo i trwa od 5 minut do godziny. Odczuwa się wtedy silny lęk i często podwyższa  się także ciśnienie tętnicze. Może również wystąpić ból w lewej połowie klatki piersiowej i duszność. Nerwica serca jest jedną z najczęściej występujących chorób psychosomatycznych. Nie jest to niebezpieczna dolegliwość. Jeżeli odpowiednio wcześnie rozpocznie się psychoterapię, choroba na ogół ustępuje.

Zespół hiperkinetyczny

Również ta dolegliwość objawia się kołataniem serca i jest właściwie niegroźna. Hiperkinetyczny oznacza dosłownie „zbyt ruchliwy”. W zespole hiperkinetycznego serca, serce pracuje szybciej niż jest to potrzebne. Najczęściej dolegliwość ta występuje u młodych mężczyzn, którzy oprócz tego mają zupełnie zdrowe serce. Nie ustalono jeszcze konkretnej przyczyny zespołu hiperkinetycznego. Na ogół objawy ustępują po pewnym czasie samoistnie.

Nadczynność tarczycy

W tym wypadku występowanie kołatania serca ma podłoże organiczne. Hormony tarczycy produkowane w nadmiernej ilości pobudzają serce do szybszej i silniejszej pracy, niż jest to potrzebne. Towarzyszą temu objawy nerwicowe, spadek wagi ciała oraz nadmierne pocenie się. Terapia polega w tym przypadku na leczeniu choroby podstawowej.

Nierówne bicie serca

Niektóre zaburzenia rytmu serca pochodzenia komorowego objawiają się jako krótkotrwałe serie szybkich uderzeń. Świadczy to o występowaniu tzw. przedwczesnych skurczy, które zakłócają rytm. Mogą one występować sporadycznie lub regularnie nawracać. Jeżeli objawy te występują często, wymaga to przeprowadzenia badań lekarskich i wyjaśnienia przyczyny. Często jest to związane z niegroźnym schorzeniem, ale może oznaczać również poważną chorobę serca.

Jedna odpowiedź na temat “Kołatanie serca

  1. u mnie po rzuceniu fajek przez kilkanaście tygodni utrzymywał się kaszel to chyba skutek oczyszczania się płuc i oskrzeli.Efekt najgorszy to utrzymujaca sie przez ok. rok totalna depresja. Niestetyodciecie organizmu od nikotyny powoduje nagly spadek jakichs substancji w mozgu(wtedy wiedzialam jak sie nazywaja bo duzo na ten temat czytalam). Ale wyszłam z tego.

Dyskusja jest zamknięta.