Nagle pojawiające się silne bóle brzucha w okolicy pępka u dzieci, szczególnie w okresie między 3 a 10 rokiem życia, określane są jako kolki pępkowe. Na początku napadu dziecko zgina się w pół, płacze, poci się i wykazuje wszystkie objawy silnych dolegliwości bólowych. Po kilku minutach, a nawet kilkunastu sekundach atak bólowy mija. Z reguły dziecko szybko czuje się lepiej i nie wykazuje żadnych, innych objawów chorobowych.
Jakie są przyczyny kolki pępkowej?
Ból powstaje, gdyż mięśnie gładkie elita grubego kurczą się gwałtownie. Nagły skurcz mięśni jest reakcją organizmu dziecka na sytuacje stresowe, np. lęk przed przedszkolem lub konflikt z rodzicami. Czasami bóle te pojawiają się przy zaburzeniach funkcji przewodu pokarmowego lub przy infekcjach.
Objawy kolki pępkowej u dzieci
– Bladość i płacz.
– Silne bóle brzucha.
– Zginanie się w pół.
– Nudności i wymioty.
Jak leczy się kolkę jelitową?
Rodzice nie powinni popadać w panikę, ale z troską i spokojem zaopiekować się dzieckiem, pocieszać je i zapewniać, ze bóle niedługo miną. jeżeli dziecko ma skłonności do powtarzających się kolek, rodzice mogą poprosić lekarza o środki rozkurczowe.
Niektórym dzieciom pomaga naklejenia plasterka w okolicy pępka. Z punktu widzenia medycznego nie ma to żadnego sensu, ale daje dziecku poczucie, że bolące miejsce jest dobrze opatrzone.
Co można zrobić samemu?
Wymienione wyżej czynności rodzice mogą wykonać sami. Oprócz tego powinni oni zapewnić swojemu dziecku spokój. Często pomagają również ciepłe okłady na brzuch, wypicie herbaty koperkowej i ograniczenie jedzenia.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Przede wszystkim należy ustalić przyczynę występowania silnych bólów brzucha. już na podstawie samych objawów lekarz może z dużą pewnością stwierdzić, czy jest to poważna choroba, czy tez chodzi tu o kolkę pępkową.
Jak postąpi lekarz?
Lekarz musi wykluczyć inne schorzenia, ponieważ bóle brzucha są częstym objawem bardzo różnych chorób. U małych dzieci bóle brzucha koncentrują się w okolicy pępka. Grypa, zapalenie płuc, odra i inne infekcje wirusowe, ale także niedocukrzenie i odwodnienie może u dzieci spowodować bóle brzucha.
Lekarz oczywiście weźmie pod uwagę zapalenie wyrostka robaczkowego lub inne stany zapalne w jamie brzusznej. Bardzo rzadko dzieci cierpią z powodu owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy. W tych przypadkach silne bóle również mogą koncentrować się wokół pępka.
Przebieg kolki pępkowej u dzieci
Bóle brzucha pojawiają się nagle: dziecko robi się blade, płacze, z powodu bólu zgina się w pół, niekiedy rękami „łapie się za brzuch”, czasami kładzie się i podkurcza nogi. Najczęściej towarzyszy temu pocenie się.
Niektóre dzieci w trakcie napadu lub zaraz po nim wymiotują. Często już po krótkim czasie ból ustępuje i stan dziecka bardzo szybko się poprawia.
W wyjątkowych przypadkach występują tak zwane kolki pępkowe nawrotowe. W ich przebiegu napady bólowe występują w coraz krótszych odstępach czasu, aby w końcu powtarzać się kilka razy dziennie.
Zdarza się także, ze dzieci bóle takie wyolbrzymiają lub symulują, w celu uniknięcia na przykład pójścia do szkoły lub w celu zwrócenia na siebie uwagi. Z powodu tych dolegliwości najczęściej cierpią dzieci szczupłe pomiędzy 5 a 15 rokiem życia. Szczególnie dotkliwe występują w okresie silnego wzrostu.
WAŻNE
Kolkę pępkową można odróżnić od innych chorób, którym towarzyszą silne bóle brzucha, W następujący sposób: powłoki brzuszne nigdy nie są napięte, brzuch nie jest bolesny przy ucisku, dolegliwościom nie towarzyszy gorączka. Na te objawy rodzice powinni sami zwrócić uwagę. W badaniu krwi, które może zalecić lekarz, liczba białych krwinek nigdy nie jest podwyższona.
Czy kolka pępkowa jest niebezpieczna?
Nie, kolki jelitowe są niegroźne. W przypadku bardzo silnych bólów brzucha trzeba wziąć pod uwagę inne, bardziej groźne choroby
Jak unikać kolek jelitowych
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Rodzice powinni obserwować jakie sytuacje wywołują tak silne dolegliwości i jeżeli to możliwe, ich unikać. Serdeczny stosunek do dziecka, bez przemocy i dramatyzowania, pomaga najskuteczniej.