Przechowywanie krwi pępowinowej w Polsce dopiero zyskuje popularność. W większości szpitali jest możliwość jej pobrania bezpośrednio po narodzinach dziecka. Dlatego przy przyjęciu na porodówkę kobieta powinna być o tym poinformowana. Zazwyczaj pierwsze informacje o całej procedurze trafiają do rodziców na szkole rodzenia. Konkretnych danych jest niewiele, a decyzję warto podjąć wcześniej. Krew pępowinowa jest źródłem najlepszych komórek macierzystych. Dlaczego to takie ważne?
Komórki macierzyste to prawdziwa super moc naszego organizmu. Mogą dzielić się w nieskończoność. Czyli z jednej może powstać nieskończenie wiele nowych komórek. Po drugie mają umiejętność różnicowania się w komórki innych typów. To znaczy, że mogą z nich powstać wszystkie inne komórki ciała. Komórki macierzyste najczęściej pozyskiwane były ze szpiku kostnego. Okazuje się, że komórki pochodzące z krwi pępowinowej są bardziej uniwersalne i rzadziej odrzucane przez organizm. Proces pozyskania jest bezbolesny i odbywa się “przy okazji” odcięcia pępowiny noworodka. Dużo mniejsze jest także ryzyko zakażenia. Decydując się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej inwestujemy w przyszłość dziecka. Komórki macierzyste mogą uratować zdrowie i życie w przypadku około 80 groźnych chorób. Wystarczy wspomnieć o białaczce ostrej i przewlekłej czy poważnych nowotworach. Często słyszy się o poszukiwaniu dawcy szpiku. Znalezienie odpowiedniej osoby jest wyjątkowo trudne. Komórki macierzyste uzyskane z pępowiny są gotowe do przeszczepu w każdej chwili. Mogą być przechowywane przez wiele lat.
Pierwotne komórki, występujące w krwi pępowinowej, można uzyskać przy każdym porodzie. Mogą uratować nie tylko dziecko, a także inne osoby z nim spokrewnione. Trudno więc podjąć inną decyzję, niż zgodzić się na procedurę pobrania materiału. Jedyną przeszkodą mogą być koszty związane z przechowywaniem krwi w banku. Opłata początkowa to około 1800-4000 zł. Kolejne płatności, w granicach 500-800 zł ponosi się za każdy rok przechowywania materiału.
Artykuł przygotowany wspólnie ze specjalistami portalu etwojfarmaceuta.pl