Kreatynina to produkt uboczny metabolizmu zachodzącego w ludzkim organizmie. Występuje we krwi i w moczu, wraz z którym jest wydalana. Niekiedy, na skutek zaburzenia czynności nerek następuje spadek wydalania kreatyniny, a jej stężenie we krwi rośnie, co negatywnie wpływa na ogólne zdrowie pacjenta. W tym przypadku niezbędne są badania diagnostyczne. Podpowiadamy, jak się do nich przygotować i jak je interpretować.
- Co to jest kreatynina?
- Kreatynina – jak wygląda badanie?
- Kreatynina we krwi – jak przygotować się do badania?
- Kreatynina norma
Co to jest kreatynina?
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, kreatynina jest produktem ubocznym metabolizmu. Oprócz mocznika stanowi jeden z głównych związków azotowych w organizmie. Kreatynina powstaje na skutek rozpadu fosforanu kreatyny. To, ile kreatyniny wydala się w ciągu doby zależne jest od masy mięśni i jest charakterystyczne dla danej osoby. Według danych, średnio w ciągu 24 godzin wydala się od 14 do 26 miligramów tego związku na kilogram masy ciała.
Badanie poziomu kreatyniny pozwala na diagnostykę stany nerek. Zwykle wzrost poziomu tej substancji idzie w parze z przewlekłą chorobą nerek.
Kreatynina – jak wygląda badanie?
Diagnostyki poziomu kreatyniny dokonuje się poprzez krótkie, dosłownie kilkuminutowe badanie. Pacjentowi pobierana jest próbka krwi, w której następnie oznacza się poziom stężenia kreatyniny. Materiał do badania pobiera się tak samo jak w przypadku większości innych testów, czyli z żyły łokciowej. Wynik można uzyskać po jednym dniu, choć czas oczekiwania może różnić w zależności od placówki. Więcej o badaniu kreatyniny dowiesz się ze strony: https://diag.pl/pacjent/kiedy-warto-zbadac-stezenie-kreatyniny/.
Kreatynina we krwi – jak przygotować się do badania?
Przygotowanie do badania krwi na poziom stężenia kreatyniny nie różni się znacząco od innych badań. Powinieneś pamiętać, że testy musza zostać wykonane na czczo, a bezpośrednio przed pobraniem materiału dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody. Dobrze, abyś przed planowanym badaniem wstrzymał się z posiłkami przynajmniej osiem do dwunastu godzin. Również w dniu poprzedzającym pobranie krwi unikaj tłustych posiłków i spożywania alkoholu. Podobnie jest z wzmożoną aktywnością fizyczną. Jest to szczególnie ważne przy badaniu poziomu kreatyniny, ponieważ powstaje ona jako produkt uboczny metabolizmu mięśni szkieletowych. Także intensywny wysiłek tuż przed badaniem może zaburzyć jego wynik. Nie zapominaj o tym.
Kreatynina norma
Normy kreatyniny wahają się w zależności od rodzaju dokonywanego pomiaru. Na rezultat badania wpływają też charakterystyczne cechy pacjentów, w tym ich masa mięśniowa. Im większa tym wyższe stężenie kreatyniny.
Jeżeli chodzi o normy, ustalono następujące standardy:
- u mężczyzn 60-120 umol/l
- u kobiet 50-110 umol/l
- u dzieci młodszych niż 5-letnie – 20-40 umol/l/.
Warto również wspomnieć, że u ciężarnych norma stężenia będzie niższa ze względu na większy przepływ krwi przez nerki. Prawidłowy wynik u kobiet w ciąży powinien być niższy niż 50 umol/l.
Wszelkie odchylenia od podanych norm mogą stanowić podstawę do dalszych badań diagnostycznych. Pamiętaj jednak, że to lekarz powinien zinterpretować twój wynik, a indywidualne uwarunkowania twojego organizmu mogą wskazywać na wyższy lub niższy od podanego poziom stężenia kreatyniny.
Za wysoki poziom tego związku może być sygnałem informującym o ostrej niewydolności nerek, długotrwałej chorobie nerek (można o niej mówić, kiedy u pacjenta wysokie stężenie kreatyniny zauważa się przez okres trzech miesięcy i dłużej) czy o kwasicy ketonowej.