Objawy chorobowe

Krew w stolcu

Ślady krwi w stolcu biorą się z krwawień w przewodzie pokarmowym. Jeśli krew stolcu jest żywoczerwona, oznacza to, że pochodzi z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jej barwa staje się tym ciemniejsza, im wyżej w przewodzie pokarmowym znajduje się krwawiące miejsce. Jeśli krew dostaje się do przewodu pokarmowego na wysokości jelita cienkiego, w stolcu będzie miała kolor czarny jak smoła – powstają tak zwane stolce smoliste. Czarny kolor krwi powstaje w wyniku wymieszania się jej z sokiem żołądkowym.  W niektórych chorobach krew tak dobrze miesza się z kałem, ropą lub śluzem, że nie udaje się jej rozpoznać gołym okiem. Mówi się wówczas o występowaniu krwi utajonej. Choć jej nie widać, można ją wykryć stosując specjalne badanie chemiczne kału.

Należy pamiętać, że nawet niewielkie, ale długotrwałe krwawienie z przewodu pokarmowego powoduje w sumie utratę dużej ilości krwi. Może to doprowadzić do niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza.

Jakie są przyczyny obecności krwi w stolcu?

Jeśli występowanie krwi w stolcu utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza. Jest to bowiem prawie zawsze objaw poważnej choroby. Obecność krwi w stolcu może być spowodowana licznymi schorzeniami, takimi jak:

Dur brzuszny

W przypadku powikłanego przebiegu tej choroby, w śluzówce jelita powstają głębokie owrzodzenia. Charakterystyczna dla duru brzusznego biegunka stale drażni ścianę jelita powodując krwawienie owrzodzeń.

Czerwonka bakteryjna

Jest to choroba wywołana przez bakterie, występująca szczególnie często w ciepłych krajach. Zmiany mające charakter zapalno-nieżytowy obejmują jelito grube, gdzie dochodzi do poważnych uszkodzeń błony śluzowej. Powstają liczne, krwawiące owrzodzenia. Pacjent cierpi z powodu silnych, kurczowych bólów brzucha. Wypróżnienie jest bolesne i bardzo częste – do kilkudziesięciu na dobę. W stolcu występuje domieszka krwi, śluzu i ropy.

Czerwionka pełzakowa

Jest to schorzenie wywołane przez pierwotniaka – pełzaka Czerwionki. Pasożytuje on w ścianie jelita grubego, co powoduje powstawanie głębokich owrzodzeń. Choroba objawia się bólami brzucha, męczącymi parciami i biegunką ze śluzowo-krwistym stolcem.

Skazy krwotoczne

O skazie krwotocznej mówi się, gdy dochodzi do zmniejszenia krzepliwości krwi. Przyczyny mogą być różne. U osób z tą chorobą często pojawia się krew w stolcu, gdyż nawet najmniejsze skaleczenie błony śluzowej przewodu pokarmowego prowadzi do długotrwałych krwawień. Nie tworzą się bowiem skrzepy, które mogłyby je zatamować.

Wrzód dwunastnicy

Pacjenci z wrzodem dwunastnicy cierpią głównie na ostry, odgraniczony ból w okolicy żołądka. Ból pojawia się przy pustym żołądku, a ulgę przynosi zjedzenie posiłku.

Kał chorego ma charakter stolca smolistego. Ponadto występują krwawe wymioty. Krwawienie z wrzodu dwunastnicy poważnie zagraża wykrwawieniem się pacjenta, niedokrwistością, a nawet wstrząsem krwotocznym.

Uchyłkowatość jelita

Uchyłki jelita to niewielkie uwypuklenia ściany jelita – powstają głównie u starszych osób i są następstwem diety ubogiej w błonnik i długotrwałych zaparć. Objawy nie są zauważalne. Jednak jeśli dojdzie do zapalenia uchyłka, mogą wystąpić silne krwawienia z przewodu pokarmowego. Niebezpiecznym dla życia powikłaniem zapalenia uchyłka jest niedrożność jelita.

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Choroba polega na rozlanym, powierzchniowym zapaleniu błony śluzowej okrężnicy, zazwyczaj prowadzącym do powstania owrzodzeń. Jednym z podstawowych objawów jest krwisto-śluzowa biegunka. Występują też silne bóle brzucha, a ulgę przynosi oddanie stolca.

Polipowatość jelita grubego

Obecność polipów jelita grubego wykrywa się zazwyczaj przypadkowo, przy okazji wykonywania innych badań. Choroba nie daje żadnych objawów. Jednak jeżeli któryś z polipów zostanie uszkodzony, w stolcu pojawiają się ślady krwi, zazwyczaj w niewielkich ilościach, niewidoczne gołym okiem.

Nowotwory jelita grubego

Obecność krwi w stolcu jest często pierwszym i jedynym objawem złośliwego nowotworu jelita grubego. Z czasem pojawiają się zaparcia lub biegunka, bądź też na zmianę jedno i drugie. Bóle brzucha i bolesność przy oddawaniu stolca występują raczej w zaawansowanych stadiach choroby.

Guzki krwawnicze

Hemoroidy i żylaki odbytu są niegroźnym, ale uciążliwym schorzeniem. Jasnoczerwone krwawienie następuje przeważnie po oddaniu stolca. Sam stolec też może być ze śladami krwi. Występuje także uporczywe swędzenie odbytu, a przy oddawaniu kału ból i pieczenie.

Ważne

Czerwone bądź czarne zabarwienie stolca nie zawsze wynika z krwawień w przewodzie pokarmowym. Może wystąpić też po spożyciu niektórych pokarmów (np. buraczków) lub leków (np. węgla).

  1. Witam mam 37 lat i mam problem przy oddawaniu kalu jesto bardzo bolesne i w kale jest duzo galaretowatej ciemnej krwi,np;jezeli cos zjem albo wipije jakies plyny[wode,kawe,herbate] zaraz mam ból w dolnej czesci brzucha.Np w ciagu dnia musze isc kilka lub kilkanascie razy do toalety bo mam parcie. Mialem już robiona konoskopie i rzekomo nic nie znalezli. Prosze o pomoc.Pozdrawiam Tomasz.

    1. Tomku, przeprowadzone badania nie są jedynymi jakie należy przeprowadzić. Krew w kale to poważny objaw i należy sprawdzić cały układ pokarmowy, od góry do dołu. Być może to problemy niezwiązane z wydalaniem a trawieniem. Zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek leki przeciwbólowe a zalecamy zdrową dietę i sporą ilość ruchu.

  2. Witam. Od kilku dni oddaje stolec bardzo ciemno brazowy na z miane z jasno brązowym luznym(który wygląda jak by byly w nim kawalki miesa gulaszowego). Przy kazdym oddawaniu stolca towarzyszy jasno czerwona krew. Kilka dni przed pojawieniem sie krwi zaczął bolec mnie żołądek i po kazdym posilku bol sie nasila.
    Czy mam sie czego obawiać?

  3. Łukaszu, krew najprawdopodobniej pojawiła się w wyniku uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jeżeli jest to wynik owrzodzenia układu pokarmowego – najczęściej wtedy występuje ból żołądka połączony z krwawieniem. Jest się czego obawiać i bezzwłocznie należy wykonać badania kontrolne.

  4. Witam mam takie pytanie od jakiegos czasu zauwazylam slady krwi w kale .Odczuwalam tez bole w lewej czesci brzucha.Natomiast dzisiaj zaczal mnie bardzo bolec brzuch zwijalam sie z bolu nie moglam dojsc do lazienki zbolem oddalam kal z bardzo bardzo duza iloscia krwi jak bym miala okres

  5. Mój Ojciec, mężczyzna lat 90 od 1 lipca cierpi na biegunki. W lutym tego roku, podczas leczenia zachłystowego zapalenia płuc zarażony został w szpitalu Clostridium difficile. Obecnie, 2 tyg.temu same z siostra wykonałyśmy badanie na obecność tej bakterii- wynik ujemny. W domu leczony był Metronidazolem- bez efektu. Od tygodnia przebywa w szpitalu z powodu odwodnienia, podw.temp. i bólu brzucha. Leczony jest Wankomycyną, od 2 dni Loperamidem oraz jakimiś wielkimi pomarańczowymi tabletkami, bardzo barwiącymi. Cały czas występuje w kale objaw: drobinki czarne, jak ziarnka maku. Czy może to być krew? Lekarz twierdzi, że stan Ojca uniemożliwia jakąkolwiek diagnostykę. Czy to rzeczywiście prawda i czy możliwe jest jednak zdiagnozowanie tego przypadku, np. USG, badanie krwi (morfologia)? Ojcem opiekuje się młody lekarz, b.niechętny udzielaniu informacji, ordynator na urlopie. Bardzo liczę na szybką odpowiedź! Z poważaniem Katarzyna

  6. Nietolerancja laktozy moze byc rowniez wynikiem alaktazji, czyli wrodzonego niedoboru laktazy. Przyczyna choroby jest uwarunkowany genetycznie wrodzony defekt metaboliczny, ktory sprawia, ze organizm nie moze wytwarzac laktazy. W tym przypadku objawy nietolerancji pojawiaja sie u noworodkow juz po pierwszym podaniu mleka matki lub modyfikowanego mleka zawierajacego laktoze. Choroba moze byc przekazana potomstwu.

Dodaj komentarz