Ślady krwi w stolcu biorą się z krwawień w przewodzie pokarmowym. Jeśli krew stolcu jest żywoczerwona, oznacza to, że pochodzi z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jej barwa staje się tym ciemniejsza, im wyżej w przewodzie pokarmowym znajduje się krwawiące miejsce. Jeśli krew dostaje się do przewodu pokarmowego na wysokości jelita cienkiego, w stolcu będzie miała kolor czarny jak smoła – powstają tak zwane stolce smoliste. Czarny kolor krwi powstaje w wyniku wymieszania się jej z sokiem żołądkowym. W niektórych chorobach krew tak dobrze miesza się z kałem, ropą lub śluzem, że nie udaje się jej rozpoznać gołym okiem. Mówi się wówczas o występowaniu krwi utajonej. Choć jej nie widać, można ją wykryć stosując specjalne badanie chemiczne kału.
Należy pamiętać, że nawet niewielkie, ale długotrwałe krwawienie z przewodu pokarmowego powoduje w sumie utratę dużej ilości krwi. Może to doprowadzić do niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza.
Jakie są przyczyny obecności krwi w stolcu?
Jeśli występowanie krwi w stolcu utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza. Jest to bowiem prawie zawsze objaw poważnej choroby. Obecność krwi w stolcu może być spowodowana licznymi schorzeniami, takimi jak:
– Dur brzuszny
W przypadku powikłanego przebiegu tej choroby, w śluzówce jelita powstają głębokie owrzodzenia. Charakterystyczna dla duru brzusznego biegunka stale drażni ścianę jelita powodując krwawienie owrzodzeń.
– Czerwonka bakteryjna
Jest to choroba wywołana przez bakterie, występująca szczególnie często w ciepłych krajach. Zmiany mające charakter zapalno-nieżytowy obejmują jelito grube, gdzie dochodzi do poważnych uszkodzeń błony śluzowej. Powstają liczne, krwawiące owrzodzenia. Pacjent cierpi z powodu silnych, kurczowych bólów brzucha. Wypróżnienie jest bolesne i bardzo częste – do kilkudziesięciu na dobę. W stolcu występuje domieszka krwi, śluzu i ropy.
– Czerwionka pełzakowa
Jest to schorzenie wywołane przez pierwotniaka – pełzaka Czerwionki. Pasożytuje on w ścianie jelita grubego, co powoduje powstawanie głębokich owrzodzeń. Choroba objawia się bólami brzucha, męczącymi parciami i biegunką ze śluzowo-krwistym stolcem.
– Skazy krwotoczne
O skazie krwotocznej mówi się, gdy dochodzi do zmniejszenia krzepliwości krwi. Przyczyny mogą być różne. U osób z tą chorobą często pojawia się krew w stolcu, gdyż nawet najmniejsze skaleczenie błony śluzowej przewodu pokarmowego prowadzi do długotrwałych krwawień. Nie tworzą się bowiem skrzepy, które mogłyby je zatamować.
– Wrzód dwunastnicy
Pacjenci z wrzodem dwunastnicy cierpią głównie na ostry, odgraniczony ból w okolicy żołądka. Ból pojawia się przy pustym żołądku, a ulgę przynosi zjedzenie posiłku.
Kał chorego ma charakter stolca smolistego. Ponadto występują krwawe wymioty. Krwawienie z wrzodu dwunastnicy poważnie zagraża wykrwawieniem się pacjenta, niedokrwistością, a nawet wstrząsem krwotocznym.
– Uchyłkowatość jelita
Uchyłki jelita to niewielkie uwypuklenia ściany jelita – powstają głównie u starszych osób i są następstwem diety ubogiej w błonnik i długotrwałych zaparć. Objawy nie są zauważalne. Jednak jeśli dojdzie do zapalenia uchyłka, mogą wystąpić silne krwawienia z przewodu pokarmowego. Niebezpiecznym dla życia powikłaniem zapalenia uchyłka jest niedrożność jelita.
– Wrzodziejące zapalenie okrężnicy
Choroba polega na rozlanym, powierzchniowym zapaleniu błony śluzowej okrężnicy, zazwyczaj prowadzącym do powstania owrzodzeń. Jednym z podstawowych objawów jest krwisto-śluzowa biegunka. Występują też silne bóle brzucha, a ulgę przynosi oddanie stolca.
– Polipowatość jelita grubego
Obecność polipów jelita grubego wykrywa się zazwyczaj przypadkowo, przy okazji wykonywania innych badań. Choroba nie daje żadnych objawów. Jednak jeżeli któryś z polipów zostanie uszkodzony, w stolcu pojawiają się ślady krwi, zazwyczaj w niewielkich ilościach, niewidoczne gołym okiem.
– Nowotwory jelita grubego
Obecność krwi w stolcu jest często pierwszym i jedynym objawem złośliwego nowotworu jelita grubego. Z czasem pojawiają się zaparcia lub biegunka, bądź też na zmianę jedno i drugie. Bóle brzucha i bolesność przy oddawaniu stolca występują raczej w zaawansowanych stadiach choroby.
– Guzki krwawnicze
Hemoroidy i żylaki odbytu są niegroźnym, ale uciążliwym schorzeniem. Jasnoczerwone krwawienie następuje przeważnie po oddaniu stolca. Sam stolec też może być ze śladami krwi. Występuje także uporczywe swędzenie odbytu, a przy oddawaniu kału ból i pieczenie.
Ważne
Czerwone bądź czarne zabarwienie stolca nie zawsze wynika z krwawień w przewodzie pokarmowym. Może wystąpić też po spożyciu niektórych pokarmów (np. buraczków) lub leków (np. węgla).
Witam mam 37 lat i mam problem przy oddawaniu kalu jesto bardzo bolesne i w kale jest duzo galaretowatej ciemnej krwi,np;jezeli cos zjem albo wipije jakies plyny[wode,kawe,herbate] zaraz mam ból w dolnej czesci brzucha.Np w ciagu dnia musze isc kilka lub kilkanascie razy do toalety bo mam parcie. Mialem już robiona konoskopie i rzekomo nic nie znalezli. Prosze o pomoc.Pozdrawiam Tomasz.
Tomku, przeprowadzone badania nie są jedynymi jakie należy przeprowadzić. Krew w kale to poważny objaw i należy sprawdzić cały układ pokarmowy, od góry do dołu. Być może to problemy niezwiązane z wydalaniem a trawieniem. Zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek leki przeciwbólowe a zalecamy zdrową dietę i sporą ilość ruchu.
Witam. Od kilku dni oddaje stolec bardzo ciemno brazowy na z miane z jasno brązowym luznym(który wygląda jak by byly w nim kawalki miesa gulaszowego). Przy kazdym oddawaniu stolca towarzyszy jasno czerwona krew. Kilka dni przed pojawieniem sie krwi zaczął bolec mnie żołądek i po kazdym posilku bol sie nasila.
Czy mam sie czego obawiać?
Łukaszu, krew najprawdopodobniej pojawiła się w wyniku uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jeżeli jest to wynik owrzodzenia układu pokarmowego – najczęściej wtedy występuje ból żołądka połączony z krwawieniem. Jest się czego obawiać i bezzwłocznie należy wykonać badania kontrolne.
Moj 15 letni wnuczek zaalarmowal nas o obecnosci krwi w kale,jakie badania nalezy wykonac zeby znalezc przyczyny? Jestesmy bardzo zmartwieni,bardzo prosze o porade.
Witam mam takie pytanie od jakiegos czasu zauwazylam slady krwi w kale .Odczuwalam tez bole w lewej czesci brzucha.Natomiast dzisiaj zaczal mnie bardzo bolec brzuch zwijalam sie z bolu nie moglam dojsc do lazienki zbolem oddalam kal z bardzo bardzo duza iloscia krwi jak bym miala okres
Mój Ojciec, mężczyzna lat 90 od 1 lipca cierpi na biegunki. W lutym tego roku, podczas leczenia zachłystowego zapalenia płuc zarażony został w szpitalu Clostridium difficile. Obecnie, 2 tyg.temu same z siostra wykonałyśmy badanie na obecność tej bakterii- wynik ujemny. W domu leczony był Metronidazolem- bez efektu. Od tygodnia przebywa w szpitalu z powodu odwodnienia, podw.temp. i bólu brzucha. Leczony jest Wankomycyną, od 2 dni Loperamidem oraz jakimiś wielkimi pomarańczowymi tabletkami, bardzo barwiącymi. Cały czas występuje w kale objaw: drobinki czarne, jak ziarnka maku. Czy może to być krew? Lekarz twierdzi, że stan Ojca uniemożliwia jakąkolwiek diagnostykę. Czy to rzeczywiście prawda i czy możliwe jest jednak zdiagnozowanie tego przypadku, np. USG, badanie krwi (morfologia)? Ojcem opiekuje się młody lekarz, b.niechętny udzielaniu informacji, ordynator na urlopie. Bardzo liczę na szybką odpowiedź! Z poważaniem Katarzyna
Witam. Mam 27 lat i od 3 dni odczuwam mrowienie z prawej strony pod zebrami i od dzis krwawienie w kale. nie wiem co sie dzieje i boje sie o moje zdrowie… prosze o wytlumaczenie mi tej przyczyny
Nietolerancja laktozy moze byc rowniez wynikiem alaktazji, czyli wrodzonego niedoboru laktazy. Przyczyna choroby jest uwarunkowany genetycznie wrodzony defekt metaboliczny, ktory sprawia, ze organizm nie moze wytwarzac laktazy. W tym przypadku objawy nietolerancji pojawiaja sie u noworodkow juz po pierwszym podaniu mleka matki lub modyfikowanego mleka zawierajacego laktoze. Choroba moze byc przekazana potomstwu.