Dławiec, dławiec rzekomy oraz ostre zapalenie nagłośni są chorobami dróg oddechowych, określanymi wspólną nazwą zespołu dławca. Dławiec (zwany także krupem lub błonicą krtani), będący błonicznym zapaleniem gardła lub krtani, jest obecnie bardzo rzadko występującą chorobą.
Natomiast dławiec rzekomy, zwany także zakaźnym, jest zapaleniem krtani występującym wyłącznie u dzieci i jest następstwem infekcji dróg oddechowych. Objawia się obrzękiem gardła i krtani oraz dusznością. Ataki duszności pojawiają się głównie nocą. Dziecku nagle zaczyna brakować powietrza, wzmaga się uczucie strachu, powodując jeszcze większe problemy z oddychaniem. Występuje przy tym charakterystyczny świszczący oddech (świst krtaniowy). Poza tym bardzo uciążliwy dla chorego jest nasilający się, suchy kaszel.
Dławiec rzekomy występuje u dzieci do 5 roku życia, przy czym częściej u chłopców niż u dziewczynek. W wieku późniejszym nagłośnia oraz gardło są już wystarczająco tak duże, że ich obrzęk nie powoduje gwałtownych ataków duszności.
Jakie są przyczyny zespołu dławca?
Dławiec rzekomy w postaci ostrej występuje najczęściej wraz z wirusowym zapaleniem dróg oddechowych. Bezpośrednią przyczyną postaci spastycznej może być natomiast obrzęk błony śluzowej krtani na tle alergicznym. Dolegliwości pogłębiają dodatkowo drażniące substancje znajdujące się w powietrzu. Rosnącą zachorowalność na tę chorobę lekarze łączą z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza, ale i ta teoria nie jest do końca potwierdzona.
Objawy błonicy krtani
– Suchy, „szczekający” kaszel.
– Obrzęk błony śluzowej krtani.
– Duszność.
– Świszczący odgłos w czasie wdechu i wydechu.
– Chrypka.
– Niepokój oraz uczucie strachu.

Jak leczy się dławiec oraz dławiec rzekomy?
Jeśli przyczyną choroby jest nadwrażliwość alergiczna organizmu, wówczas pacjent przyjmuje preparaty antyhistaminowe. Są to leki tłumiące reakcje alergiczne. W ciężkich przypadkach lekarz przepisuje preparaty sterydowe, natomiast ze stanami lękowymi wywołanymi dusznością walczy się za pomocą środków uspokajających.
W przypadku silnych ataków duszności należy natychmiast wezwać Pogotowie Ratunkowe, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo uduszenia się chorego. Konieczne moze być wówczas zastosowanie aparatury do sztucznego oddychania albo nacięcie tchawicy.
Jak można pomóc dziecku?
Dzieci cierpiące z powodu błonicy potrzebują dużo świeżego powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają. Należy więc zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, wieszając mokre ręczniki lub pozostawiając gotującą się wodę, aby para przenikała do otoczenia. Dobrze jest także ustawić w pokoju parujący wywar z rumianku. W razie duszności należy próbować uspokoić dziecko, co znacznie skróci czas trwania i siłę ataku.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli podczas infekcji wirusowej (na przykład grypy) kaszel staje się nagle suchy, „szczekający”, ostry. Powodem do niepokoju może być również świszczący odgłos w czasie wdechu i wydechu.
Jak postąpi lekarz?
Lekarz zbada stopień natężenia choroby, zapyta opiekuna dziecka o zaobserwowane objawy, a następnie przepisze odpowiednie środki farmakologiczne oraz udzieli wskazówek dotyczących opieki nad chorym. Czasem konieczny może być pobyt dziecka w szpitalu.
Czy dławiec jest chorobą niebezpieczną?
Tak, ponieważ ataki duszności grożą uduszeniem. Ponadto może dojść do zapaści krążeniowej.
UWAGA
Silne ataki duszności stanowią zagrożenie dla życia chorego. Należy natychmiast wezwać Pogotowie Ratunkowe.